S naprostou jistotou to sice vědci nevědí, ale velmi pravděpodobně je Sossusvlei nejstarší poušť na planetě. Duch dávno minulých dob se zde drží i díky rostlině welwitschii podivné. Ta se do oblasti dostala už před třemi sty miliony let a přežívá dodnes.

Okolní krajina tehdy vypadala úplně jinak, ovšem květina si dokázala poradit i se složitými podmínkami vyprahlé pouště. Když nejsou příhodné podmínky, dokáží semena přežít v půdě v klidu několik let. Rostlina se z nich stane, teprve až to příznivější počasí dovolí.

Takhle velká welwitschia může být stará i kolem 1500 let.

Takhle velká welwitschia může být stará i kolem 1500 let.

FOTO: bigstock.com

Nikde jinde na světě nenajdeme další zástupce welwitschie, která tak trochu připomíná chobotnici. Tahle živoucí fosilie má opravdu tuhý kořínek, dožije se v poušti až tisíců let. Neohrožují ji ani blázniví sběratelé, jejichž nenechavost ohrožuje přežití spousty rostlinných druhů. V Angole, kam její výskyt z Namibie částečně přesahuje, totiž stále zůstává velký počet nášlapných min bránících vstupu do některých oblastí výskytu rostliny. Válka, jež si vyžádala mnoho životů, tak paradoxně pomohla chránit celý jeden druh.

Přečtěte si další články o exotických lokalitách:

Poušť, kde se zastavil čas: písečné duny zkameněly

Unikátní endemické květiny nejsou zdaleka to jediné, co činí cestování po Sossusvlei zajímavé a krásné. Zmínit musíme i zkamenělé duny. Za miliardy let ztvrdy a stal se z nich kámen, kterým nepohne ani silný vítr. V celé poušti jich najdeme několik.

Ty nejvyšší duny ale kamenné nejsou, a tak jejich přesnou výšku upravují poryvy větru. V současnosti vede Big Daddy, tedy „Velký taťka”, s výškou okolo 325 metrů.

Dojít po písku na vrchol duny není žádná legrace. Naštěstí to ulehčují vyšlapané cestičky. Za ten výhled to ale stojí.

Dojít po písku na vrchol duny není žádná legrace. Naštěstí to ulehčují vyšlapané cestičky. Za ten výhled to ale stojí.

FOTO: bigstock.com

Kde uvidíte gazelu na poušti?

Zarytí odpůrci klasické dovolené na lehátku či na dece u vody v Sossusvlei zajásají, řeka tudy totiž protéká jednou za pět až deset let. Díky tomu se tu udržuje na zdejší podmínky pestrý život. Po píscích jihu Namibie se prohánějí antilopy, gazely a řada brouků. Obrovská ptačí hnízda oživují stromy, které mají z úsporných důvodů vždy jen několik málo listů. Díky hnízdům jsou košatější.

Ptáci v Namibii při stavbě hnízd netroškaří.

Ptáci v Namibii při stavbě hnízd netroškaří.

FOTO: ESO travel

Dopřát si uprostřed divočiny Namibie luxus s bazénem? Žádný problém!

Dopřát si uprostřed divočiny Namibie luxus s bazénem? Žádný problém!

FOTO: jhetzel (Flickr)

O košatých stromech a pestré fauně se naopak nedá mluvit u oblasti Deadvlei, ačkoliv v celém Sossusvlei patří k nejnavštěvovanějším atrakcím. Kdysi tudy protékala životonosná řeka, ovšem časem změnila koryto a zdejší rostliny začaly usychat. Ze země tak nyní ční mrtvé pahýly a pláň vypadá jako stromový domov důchodců. Přes veškerou úctu ke skomírajícím velikánům musíme uznat, že místní stromový hřbitov vypadá skvěle, obzvláště při západu a východu slunce. Rozhodně stojí za fotku.

Voda a poušť. Že to nejde dohromady? V Sossusvlei ano.

Voda a poušť. Že to nejde dohromady? V Sossusvlei ano.

FOTO: Nileguide.com

Dáte si natural, diesel, nebo jídlo?

Oblíbený cíl všech fotografů najdeme také na Duně 45. Ne snad, že by místní úřady pečlivě číslovaly každý písečný přesyp. Číslo 45 si duna vysloužila tím, že stojí na pětačtyřicátém kilometru cesty ze Sesriem, z nejbližšího kusu civilizace v místě, kde bývalo vždy těžké kohokoliv potkat.

Kdo si chce odpočinout od každodenního shonu a stresu, má k tomu v namibijských píscích nejlepší příležitost. Tady si ve snové krajině užijete klidného rozjímání ažaž. Mimochodem, cestovatelské magazíny jako National Geographic řadí fotografie ze Sossusvlei k těm nejlepším ze všech možných koutů světa.

Inzertní sdělení: Vydejte se na dovolenou po vodě!

Podívejte se do Namibie!
 

Procestujte Namibii!

Namibie není jen písek. Přesvědčte se a uvidíte lvy, žirafy nebo nosorožce v přirozenějším prostředí, než jaké známe z výběhů zoo. Milovníci drahokamů se mohou kochat produkty jihoafrických dolů. Do písků Sossusvlei se také podíváte a vyšplháte na vysokou dunu. Vydejte se s námi do Afriky!

Diamanty Afriky: Země Jižního kříže

Využijte ideálního měnového kurzu randu a podívejte se na jih Afriky, dokud je tam levno! Špičkový program pro nejnáročnější cestovatele zahrnuje neopakovatelné safari a návštěvu přírodních ikon Zimbabwe, Botswany, Namibie a JAR. To nejlepší z jihu Afriky vtěsnané do dvou týdnů.


Vyberte si z nabídky zájezdů do Namibie. Připravila ji pro vás cestovní kancelář ESO travel, specialista na cestování za exotikou.

Čtěte dále

Přečtěte si také o tajemném kraji, z něhož ční sopka Bromo, zjistěte, jak se mění Kuba, a podívejte se na záhadný Velikonoční ostrov. Přehled všech článků najdete na hlavní straně rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika a Amerika 

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán