Nedávno na moře vyplula největší výletní loď světa, Harmony of the Seas. Kolos vyšší než Eiffelova věž na 18 palubách pojme včetně posádky 8,5 tisíce lidí. Podobně gigantických rozměrů dosahuje více lodí. A nejde jen o velikost, ale i o to, jakým způsobem si cestující plavbu mohou užívat.

Na moři totiž lze trávit i aktivní dovolenou. Některé lodě poskytují cestujícím možnost si na palubě zaběhat v koridorech s běžeckou dráhou. Krom toho si cestující mohou třeba zaveslovat.

James Bond, nebo zlatá horečka? Vyberte si z našich článků:

Koráby moderní doby skýtají spoustu možností, jak se věnovat různým sportům a hrám. Zmíněná Harmony of the Seas má na palubě Ultimate Abyss – nejvyšší tobogán na moři. Jeho zatáčky vedou přes 10 palub a končí 28 metrů pod vrcholem skluzavky.

Luxusní interiéry patří ke standardu na mezinárodních výletních lodí.

Luxusní interiéry patří ke standardu na mezinárodních výletních lodí.

FOTO: ESO travel

Robot, který míchá koktejly

Ale nejen sport milující a aktivní lidé si mohou užít pobyt na lodi, na své si přijdou třeba gurmáni. Na Queen Mary 2, pokračovatelce slavné tradice, pasažéři mají možnost vychutnat si jídla z celého světa. V permanenci bývá italská těstovinová restaurace, dále podniky v asijském stylu nebo kupříkladu britský gril. Lodní společnosti si pro zesílení zážitku najímají kvalitní kuchaře, takže na loď lze vyrazit i jako na gastronomický výlet. Kdo si chce odpočinout od svíčkové a guláše, může se ponořit do rybích a jiných specialit a na vlnách moře doplout do kulinářského nebe.

Chcete-li se o plavbách dozvědět více, přečtěte si tyto články:

Uprostřed širého moře si klidně můžete zajít zatančit, zasportovat nebo ochutnat jídlo od zkušených kuchařů.

Uprostřed širého moře si klidně můžete zatančit, zasportovat nebo ochutnat jídlo od zkušených kuchařů.

FOTO: archiv autora

Restaurace a bary na velkých zaoceánských lodích mají výsadní postavení. Paluby jsou jimi poseté tak, aby loď vyhověla všem typům zákazníků od vegetariánů vyznávajících zdravý životní styl po horlivé kuřáky doutníků. Vedle nich si na své přijdou třeba vyznavači komorní atmosféry piano barů, v nichž klavíristé hrají tklivé melodie, cigaretový kouř se vznáší u stropu a postarší dáma s nakřáplým hlasem pobroukává svůj text do cinkotu sklenek od whisky. A v některých podnicích míchají koktejly roboti. Na Harmony of the Seas v Bionic baru připravují drinky dvě robotické paže.

Pořádné zázemí je na moři nutné, vždyť plavby trvají několik dnů či týdnů, během nichž mají pasažéři jen omezené možnosti, kdy se dostat na chvilku na pevnou zem. Vše tedy musí být při ruce, a tak se vedle barů, restaurací a běžeckých drah lze setkat s hřištěm na minigolf, divadlem, knihovnou, nákupním centrem, místem pro cvičení jógy nebo uměleckou galerií.

Výlety bez balení

Cestovatele, kteří rádi poznávají během dovolené velký počet míst, mnohdy unavuje neustálé balení a vybalování při přesunech z místa na místo. Veškerou bagáž si cestovatelé nechávají na lodi a na výlety na pevninských zastávkách vyrážejí jen s malým zavazadlem.

Na golf jsou, pravda, malé i paluby největších lodí. Minigolf se ale dá hrát bez potíží.

Na golf jsou, pravda, malé i paluby největších lodí. Minigolf se ale dá hrát bez potíží.

FOTO: ESO travel

Na lodi je nakupování požitkem i pro muže

Představte si pro ty, kteří nesnášejí nákupy, až hororovou situaci. V obchodě nemají to, co potřebujete, a vy se musíte vydat do jiného krámu. Po pořízení všeho potřebného se vydáte domů a při cestě si vzpomenete na vše, co jste zapomněli koupit, takže brzdy zasviští, smykem se otočíte k domovu zády, k supermarketu čelem a nákupní anabáze pokračuje. Hrůza? Pro většinu mužů rozhodně. Ne však na lodi. Tam se celá škála obchodů nachází na poměrně malém prostoru, který se za chvilku dá obejít pěšky.

Akvaparky a tobogány na velkých lodích nesmí chybět.

Akvaparky a tobogány na velkých lodích nesmějí chybět.

FOTO: bigstock.com

Moderní obrovské lodě představují netradiční variantu dovolené, na níž si v exotickém prostředí cestující užívají luxus a nadstandardní servis, třeba v podobě čtyřiadvacetihodinové služby donášky drobných jídel. Plavby mají ale i své nevýhody. Jsou třeba dost omezující, protože pasažéři nemají jinou možnost než se na nich mít královsky.

Inzertní sdělení: Vydejte se na dovolenou po vodě!
 

Plavba kolem světa za 104 dní

Ráno se probudíte v Barceloně a za pár dnů v argentinském Buenos Aires nebo v australském Sydney. S lodí Costa Luminosa poznáte tučňáky v Ushuaie i nádhernou architekturu Říma. Splňte si sen a obeplujte svět na palubě třísetmetrové lodi!

Do Ameriky se slevou na Queen Mary

Podívejte se na legendární lodi Queen Mary 2 do Ameriky! Nádherná loď se samoobslužnou restaurací fungující 24 hodin denně na podzim vyplouvá z Anglie. Nyní za sníženou cenu!


Vyberte si z nabídky plaveb do celého světa. Připravila je pro vás cestovní kancelář ESO travel, specialista na cestování za exotikou.

Čtěte dále

Přečtěte si také o tajemném kraji, z něhož ční sopka Bromo, zjistěte, jak se mění Kuba, a podívejte se na záhadný Velikonoční ostrov. Přehled všech článků najdete na hlavní straně rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika a Amerika 

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán