Boží okno (God´s Window) je světoznámou atrakcí Jihoafrické republiky. Odehrává se tady i poslední scéna filmu Bohové musejí být šílení, kdy lovec Xi odhazuje lahev od Coca Coly do hlubiny pod sebou. A od něj je to automobilem jen kousek do kaňonu, který severovýchodně od Johannesburgu vytvořila řeka Blyde.

Největší zelený kaňon světa

Blyde River kaňon je největším zeleným kaňonem planety, v žebříčku všech kaňonů mu pak prý patří celkově třetí pozice. Zákruty, které v průběhu věků vytvořila řeka Blyde, jsou místy hluboké až 760 metrů. Od její hladiny se pak zdvihají rudé skalní stěny, které pokrývá mnohdy neprostupná džungle. Naprostý opak v porovnání s vyprahlým Grand kaňonem.

Dalším symbolem Jižní Afriky je Krásná i zrádná Stolová hora: Žili na ní lvi, někdy mívá obětí stejně jako Everest 

Boží výhled z Božího okna

Vyhlídka Boží okno je součástí slavné Panorama Route, stejně jako vyhlídky u Blyde River kaňonu. Dělí je od sebe jen pár kilometrů. Boží okno je vyhlídka ve výšce zhruba 2000 metrů nad mořem, pod kterou se terén velmi prudce a náhle svažuje o tisíc metrů níž. Pohled z ní do údolí je tak naprosto fascinující, pokud má tedy člověk štěstí a nad povrchem neleží mlha. Jedinou kaňkou je placení vstupného (ostatně jako na většině vyhlídek) a spousta prodavačů suvenýrů na parkovišti pod ní.

Boží okno – vidět je z něj za dobré viditelnosti i Mozambik a Krugerův NP.

Boží okno – vidět je z něj za dobré viditelnosti i Mosambik a Krugerův NP.

FOTO: Inkie1010

Kaňon řeky Blyde je nejjednodušší prozkoumat z paluby automobilu. Po jeho okraji vede silnice, součást slavné jihoafrické Panorama Route. Nejkrásnější vyhlídky jsou značené, takže stačí jen zastavit na parkovišti, zaplatit vstupné (které není jednotné, ale platí se zvlášť u každé vyhlídky), vystoupat na okraj kaňonu a pak už se jen kochat.

Z Božího okna je vidět i Mosambik: Hitem cestovatelů je Mosambik, turisticky neobjevená země s velkým potenciálem  

Autem nebo pěšky – každému, jak je libo

Pokud má tedy člověk štěstí - v některých dnech leží v kaňonu mlha a není vidět téměř nic. Pak už se spíše vyplatí peníze určené na vstup investovat do nákupu suvenýrů. Stánky totiž stojí na každém frekventovanějším parkovišti a prodavači u nich obvykle bývají svolní i ke smlouvání o ceně.

Druhou možností, jak kaňon a jeho blízké okolí poznat, je pěší trek. Pravda, není tak pohodlný, jako cestování autem, ale cesta netknutou přírodou, která může trvat i několik dní, je úplně jiný zážitek. Doporučuje se domluvit si trek dopředu, třeba přes internet, nicméně možná je prý i možnost domluvy přímo v některém z kempů, které v okolí kaňonu leží.

Hlavně nezapomenout foťák! Protože tady je opravdu co fotit!

Hlavně nezapomenout foťák! Protože tady je opravdu co fotit!

FOTO: Carolina Ödman

Takový typ výletu je ale dobré podniknout v době, kdy je v Jižní Africe „zima“, tedy od dubna do září. To jsou tu teploty „jen“ okolo pětadvaceti stupňů a neprší, ve zbytku roku pak rtuť teploměru může atakovat i čtyřicítku a člověk se čas od času může dočkat deště.

Krugerův národní park

Blyde River kaňon je obvyklou zajížďkou při návštěvě Krugerova národního parku, který je hlavním lákadlem celé oblasti. Jde o nejstarší park Afriky, který vznikl už v roce 1902. Jeho velikost je úctyhodná, 20 tisíc kilometrů čtverečních. I proto se sem jezdí na několikadenní výpravy. Uvnitř je před dvacet kempů, některé z nich i velmi luxusní. Jezdí se sem samozřejmě ale hlavně za zvířaty – žijí tu stovky druhů, včetně velkých afrických šelem, slonů, zeber i antilop.

Více o Krugerově parku najdete v článku Kam na safari s celou rodinou? V Jižní Africe budete spokojeni

Méně srážek a tudíž i nižší stav vody je navíc výhodný i pro návštěvu jedné ze zdejších největších atrakcí, místa zvaného Luck Potholes. Řeka Blyde se tu stéká s řekou Treur (mimochodem – v překladu se tu stékají řeka Štěstí a řeka Smutku) a víření vodních mas spolu se složením podloží dalo vzniknout bizarním skalním útvarům, dírám, kterými se valí voda. Dobře vidět jsou právě za nižšího stavu vody.

Takto si voda pohrála s podložím v Luck Potholes.

Takto si voda pohrála s podložím v Luck Potholes.

FOTO: Ossewa

Vyhlídky a vodopády

Méně vody sice úplně nesvědčí vodopádům, kterých je v kaňonu a v jeho okolí také dost, i tak jsou ale desítky metrů vysoké vodní „sprchy“ pro Středoevropana podívanou. Třeba vodopády Mac Mac mají výšku atakující sedmdesát metrů, jsou tu ale i další – Lisbon, Berlin nebo vodopád Kadishi, kterému se díky jeho vzhledu přezdívá Plačící tvář přírody.

Poslední fotky do alba pak každý musí udělat na vyhlídce U Tří rondavelů. Tři obrovské skalní útvary tady skutečně připomínají typické africké domky s kulatým půdorysem a špičatou střechou a jsou jedním ze symbolů tohoto kaňonu, geologického fenoménu Jižní Afriky.

Inzertní sdělení: Vydejte se do Jižní Afriky!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdů do Jižní Afriky:

FOTO: ESO travel

Nejlepší z Jižní Afriky

Atraktivní zájezd, který je díky délce trvání oblíben zejména mezi klienty mající zájem o kratší, avšak velmi intenzivní poznávací program, v Africe totiž stráví zhruba týden plný poznání.

FOTO: ESO travel

Vlakem Shongololo!

Strhující kombinace jízdy v legendárním vlaku a četných výprav za atrakcemi, lidmi a divočinou exotického jihu Afriky. Poznejte pět afrických států z kupé legendárního expresu!

FOTO: ESO travel


Pobyt v Kapském městě

Prožijte dovolenou na jihu Afriky. Krásné pláže a možnost vyrazit na slavnou Stolovou horu, na které prý kdysi žili i lvi. Vybírejte z nejlepších hotelů, které ve městě jsou.

Čtěte dále: 

Přečtěte si také o vodopádech Iguacu, o zázračném zlatém viklanu nebo o nejdražších adresách světa. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán