Válka obvykle nepřináší nic dobrého. Nicméně byla to právě válka, která z města Pattaya udělala jedno z největších turistických letovisek v jihovýchodní Asii. Pravda, původně byla především městem, kam jezdili vojáci za povyražením. Nicméně dnes ze sebe nálepku města hříchu smývá. A narazíte tu i na další (byť občas trochu bizarní) druhy zábavy.

Botanická zahrada Nong Nooch patří k nejpůvabnějším zákoutím okolí Pattaye.

FOTO: bigstock.com

Město, které se probouzí v noci

Když o srovnávaných věcech řekneme, že jsou jako noc a den, bereme většinou noc jako něco negativního. V Pattayi to platí opačně. Noc je tu středobodem všeho dění. Za světla se sice odehrává spousta kulturních akcí pro turisty, opravdový odvaz ale začíná, jakmile padne tma, a trvá poměrně dlouho. Spát se chodí tak kolem páté. Tehdy totiž začíná neoficiální noční klid.

Spát lze pochopitelně mnohem dříve, ovšem člověk tak přijde o zábavu, která vrcholí právě v noci. Odevšad zní hudba, smích, sem tam ohňostroj. V pět ráno ale skutečně nastává „ranní večerka“ a klid vydrží až do deváté. Pak město pozvolna začíná opět ožívat, aby se zase v noci vybouřilo. Za denního světla se také vynořují všudypřítomní prodavači čehokoli, kteří k Thajsku zkrátka patří.

Na přelomu tisíciletí překonala Pattaya magickou hranici pěti milionů návštěvníků ročně. Vezmeme-li v úvahu, že má město cca sto tisíc obyvatel, vyjde nám, že turistů se tu průměrně pohybuje asi tolik jako místních. V sezóně jsou domorodci v menšině.

Na přelomu tisíciletí překonala Pattaya magickou hranici pěti miliónů návštěvníků ročně. Vezmeme-li v úvahu, že má město přibližně sto tisíc obyvatel, vyjde nám, že turistů se tu průměrně pohybuje asi tolik jako místních. V sezóně jsou domorodci v menšině.

FOTO: ESO travel

Projděte se po legendární Walking Street

Nejvíce to žije na Walking Street, což je ulice uprostřed asi kilometr dlouhé oblasti plné barů, restaurací a nočních klubů, kde si lze užít zábavu rozmanitého druhu včetně té dosti lechtivé.

Zábavu a odpočinek jiného druhu zase přináší nedaleká botanická zahrada Nong Nooch. Na ploše asi 2 km² tu mají nepřeberné množství rostlin (ale i motýlů nebo cikád) v rozmanitých prostředích napodobujících typickou francouzskou zahradu nebo britské Stonehenge.

O Thajsku se můžete dozvědět více v dalších článcích:

Svatyně pravdy - jedna z mnoha originálních staveb v Pattaye.

Svatyně pravdy – jedna z mnoha originálních staveb v Pattaye

FOTO: bigstock.com

Vyzkoušejte místní pivo!

Podle experta na pattayské bary (zajímavé povolání) Duncana Sterna si lze dát pivo ve více než osmi stovkách podniků ve městě Pattaya. Vyhlášený je třeba minipivovar Beerfest, který vaří čtyři druhy vlastního piva a používá přitom český chmel.

Pattaya a její rekreační centrum

FOTO: ESO travel

Ale zpátky na Walking Street. Papež a pravděpodobně i většina kardinálů by se jí kvůli alkoholu a nočním klubům určitě vyhnuli. Ovšem stojí za to ji poznat a udělat si o ní vlastní obrázek.


Z ospalé vesničky ráj večerní a noční zábavy

Rájem neřestí ale Pattaya nebývala vždy. Vše začalo za vietnamské války, na místní pláže totiž jezdili v rámci dovolených odpočívat vojáci americké armády. Ti se zde snažili ulevit všem svým choutkám, které jim vojna omezila, takže začaly prosperovat především bary a nevěstince. Američané si to pamatovali i po válce, takže do letoviska Pattaya nadále jezdili. Z ospalé rybářské vesničky se tak během šedesátých a sedmdesátých let dvacátého století stalo centrum zábavy.

A zábavní průmysl se začal pozvolna rozšiřovat i na méně rozporuplné kratochvíle, takže dnes se v jedné z nejnavštěvovanějších oblastí Asie dokáže zabavit celá rodina. K dispozici má třeba sloní farmu, tygří zoo nebo podvodní akvárium.

Do Thajska se sice s prutem příliš často nejezdí, ale ryb skýtá tamní moře dost. Na otevřeném moři se dá chytit například žralok.

FOTO: ESO travel

Pattaya pro milovníky atrakcí všeho druhu

Že zábava je na pobřeží jednoho z nejužších míst Thajského zálivu prioritou, naznačuje už barvy měnící nápis Pattaya na Buddhově kopci. Jako bychom viděli trochu techničtější verzi slavného nápisu Hollywood v Los Angeles.

Přečtěte si o jiných místech ze všech koutů světa:
Před kávou ze Starbucks se neschováte ani v Thajsku.

Před kávou ze Starbucksu se neschováte ani v Thajsku.

FOTO: archiv autora

Velmi specifický druh trávení volného času nabízí také pobočka podivuhodného amerického řetězce muzeí Ripley’s Believe It or Not! Museum. Najdeme tu scvrklou lidskou hlavu, voskovou figurínu vytvořenou podle čtyřokého muže, masku z lidské kůže, ale i třínohého koně a další bizarní úkazy.

Také sportu se dá užít ve stotisícihlavé Pattayi dost. O potápění u thajského pobřeží už byly napsány stohy článků, tady ale kvete i golf. Organizace IAGTO, zabývající se turistikou zaměřenou na zelená hřiště s jamkami, ocenila město jako nejlepší pro golf v celé oblasti Asie a Oceánie.

Co se dá v Thajsku také spatřit?

Inzertní sdělení: Vydejte se do Thajska!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky zájezdů do Thajska:

FOTO: ESO travel

Na Pattayu za zábavou!

Vydejte se s námi na pobytový zájezd, během kterého na vlastní oči spatříte největší lákadla Pattaye a bydlet budete v luxusním resortu, který si sami vyberete! V nabídce tříhvězdičkové, ale i nadmíru luxusní pětihvězdičkové resorty, kde se budete mít jako v pohádce!

Velký okruh severním Thajskem

Neláká vás polehávání na pláži? Vydejte se s námi aktivně poznávat Thajsko! Vydáte se po stopách thajského národa. Bývalá hlavní města AyutthayaSukhothai patří k milníkům thajské historie. Navštívíte i Bangkok a jeho památky. Putování završíte odpočinkem u moře právě v letovisku Pattaya.

FOTO: ESO travel

Čtěte dále:

Přečtěte si také článek o pirátském Ang Thongu, o mrakodrapech v Africe nebo o autoslalomu na neklikatějším kopci Ameriky. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán