Hlavní obsah

Pattaya už víc než půlstoletí kraluje zábavě v jihovýchodní Asii. A ty pláže

1. 3. 2016, 17:00

Dopoledne procházka po nejproslulejší jihoasijské botanické zahradě, odpoledne klídek a ležení na bílých píscích zdejších pláží a večer návštěva show v některém z podniků u pláže. To je pattayská klasika. Stotisícová Pattaya vytváří spolu s nedalekým Chonburi a okolními městečky miliónovou aglomeraci plnou možností.

Foto: bigstock.com

Thajské pláže patří u českých turistů mezi exotickými destinacemi k těm nejoblíbenějším.

Článek

Válka obvykle nepřináší nic dobrého. Nicméně byla to právě válka, která z města Pattaya udělala jedno z největších turistických letovisek v jihovýchodní Asii. Pravda, původně byla především městem, kam jezdili vojáci za povyražením. Nicméně dnes ze sebe nálepku města hříchu smývá. A narazíte tu i na další (byť občas trochu bizarní) druhy zábavy.

Foto: bigstock.com

Botanická zahrada Nong Nooch patří k nejpůvabnějším zákoutím okolí Pattaye.

Město, které se probouzí v noci

Když o srovnávaných věcech řekneme, že jsou jako noc a den, bereme většinou noc jako něco negativního. V Pattayi to platí opačně. Noc je tu středobodem všeho dění. Za světla se sice odehrává spousta kulturních akcí pro turisty, opravdový odvaz ale začíná, jakmile padne tma, a trvá poměrně dlouho. Spát se chodí tak kolem páté. Tehdy totiž začíná neoficiální noční klid.

Spát lze pochopitelně mnohem dříve, ovšem člověk tak přijde o zábavu, která vrcholí právě v noci. Odevšad zní hudba, smích, sem tam ohňostroj. V pět ráno ale skutečně nastává „ranní večerka“ a klid vydrží až do deváté. Pak město pozvolna začíná opět ožívat, aby se zase v noci vybouřilo. Za denního světla se také vynořují všudypřítomní prodavači čehokoli, kteří k Thajsku zkrátka patří.

Foto: ESO travel

Na přelomu tisíciletí překonala Pattaya magickou hranici pěti milionů návštěvníků ročně. Vezmeme-li v úvahu, že má město cca sto tisíc obyvatel, vyjde nám, že turistů se tu průměrně pohybuje asi tolik jako místních. V sezóně jsou domorodci v menšině.

Projděte se po legendární Walking Street

Nejvíce to žije na Walking Street, což je ulice uprostřed asi kilometr dlouhé oblasti plné barů, restaurací a nočních klubů, kde si lze užít zábavu rozmanitého druhu včetně té dosti lechtivé.

Zábavu a odpočinek jiného druhu zase přináší nedaleká botanická zahrada Nong Nooch. Na ploše asi 2 km² tu mají nepřeberné množství rostlin (ale i motýlů nebo cikád) v rozmanitých prostředích napodobujících typickou francouzskou zahradu nebo britské Stonehenge.

O Thajsku se můžete dozvědět více v dalších článcích:

Foto: bigstock.com

Svatyně pravdy - jedna z mnoha originálních staveb v Pattaye.

Vyzkoušejte místní pivo!
Podle experta na pattayské bary (zajímavé povolání) Duncana Sterna si lze dát pivo ve více než osmi stovkách podniků ve městě Pattaya. Vyhlášený je třeba minipivovar Beerfest, který vaří čtyři druhy vlastního piva a používá přitom český chmel.
Foto: ESO travel

Pattaya a její rekreační centrum.

Ale zpátky na Walking Street. Papež a pravděpodobně i většina kardinálů by se jí kvůli alkoholu a nočním klubům určitě vyhnuli. Ovšem stojí za to ji poznat a udělat si o ní vlastní obrázek.

Z ospalé vesničky ráj večerní a noční zábavy

Rájem neřestí ale Pattaya nebývala vždy. Vše začalo za vietnamské války, na místní pláže totiž jezdili v rámci dovolených odpočívat vojáci americké armády. Ti se zde snažili ulevit všem svým choutkám, které jim vojna omezila, takže začaly prosperovat především bary a nevěstince. Američané si to pamatovali i po válce, takže do letoviska Pattaya nadále jezdili. Z ospalé rybářské vesničky se tak během šedesátých a sedmdesátých let dvacátého století stalo centrum zábavy.

A zábavní průmysl se začal pozvolna rozšiřovat i na méně rozporuplné kratochvíle, takže dnes se v jedné z nejnavštěvovanějších oblastí Asie dokáže zabavit celá rodina. K dispozici má třeba sloní farmu, tygří zoo nebo podvodní akvárium.

Foto: ESO travel

Do Thajska se sice s prutem příliš častonejezdí, ale ryb skýtá tamní moře dost. Na otevřeném moři se dá chytit například žralok.

Pattaya pro milovníky atrakcí všeho druhu

Že zábava je na pobřeží jednoho z nejužších míst Thajského zálivu prioritou, naznačuje už barvy měnící nápis Pattaya na Buddhově kopci. Jako bychom viděli trochu techničtější verzi slavného nápisu Hollywood v Los Angeles.

Přečtěte si o jiných místech ze všech koutů světa:

Foto: archiv autora

Před kávou ze Starbucks se neschováte ani v Thajsku.

Velmi specifický druh trávení volného času nabízí také pobočka podivuhodného amerického řetězce muzeí Ripley’s Believe It or Not! Museum. Najdeme tu scvrklou lidskou hlavu, voskovou figurínu vytvořenou podle čtyřokého muže, masku z lidské kůže, ale i třínohého koně a další bizarní úkazy.

Také sportu se dá užít ve stotisícihlavé Pattayi dost. O potápění u thajského pobřeží už byly napsány stohy článků, tady ale kvete i golf. Organizace IAGTO, zabývající se turistikou zaměřenou na zelená hřiště s jamkami, ocenila město jako nejlepší pro golf v celé oblasti Asie a Oceánie.

Co se dá v Thajsku také spatřit?

Inzertní sdělení: Vydejte se do Thajska!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky zájezdů do Thajska:

Vydejte se s námi na pobytový zájezd, během kterého na vlastní oči spatříte největší lákadla Pattaye a bydlet budete v luxusním resortu, který si sami vyberete! V nabídce tříhvězdičkové, ale i nadmíru luxusní pětihvězdičkové resorty, kde se budete mít jako v pohádce!

Neláká vás polehávání na pláži? Vydejte se s námi aktivně poznávat Thajsko! Vydáte se po stopách thajského národa. Bývalá hlavní města Ayutthaya a Sukhothai patří k milníkům thajské historie. Navštívíte i Bangkok a jeho památky. Putování završíte odpočinkem u moře právě v letovisku Pattaya.

Čtěte dále:

Přečtěte si také článek o pirátském Ang Thongu, o mrakodrapech v Africe nebo o autoslalomu na neklikatějším kopci Ameriky. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán 

Anketa

Kolikrát jste byli v roce 2015 na dovolené?
ani jednou
44,4 %
jednou
17 %
dvakrát
15 %
3-4×
14,7 %
vícekrát
8,9 %
Celkem hlasovalo 306 čtenářů.

Pattaya a ostrovy u pobřeží

Turisté si často zpestřují pobyt v této části Thajska výlety na nedaleké ostrovy v Thajském zálivu. Blízko jsou například Ko Krok, Ko Sak nebo jeden z těch větších – Ko Lan. Ten mají lidé docela rádi, nachází se totiž jen osm kilometrů od břehů Thajska a trajekty se k němu vydávají poměrně často.

Ostrov je celkem dost zvlněný, nicméně nejvyšší bod ční jen něco přes dvě stě metrů nad moře, takže ho návštěvníci vyhledávají i kvůli lehčí turistice v příjemných nízkých lesních porostech.

O trochu dále už je Ko Phai, k němuž trvá cesta z jižního pattayského přístavu asi dvě hodiny. Největší ostrov v okolí vyniká především vysokými skalnatými útesy viditelnými z velké dálky.

Daleko na jih od Ko Lan a Ko Phai, směrem na Andamany, se nachází ostrov Phi Phi, proslavený natáčením filmového trháku Pláž s Leonardem di Capriem. Lány konopí jako ve filmu tu ale nehledejte, na Phi Phi se dají nalézt spíše vlaštovčí hnízda, z nichž se dělá v Asii oblíbená polévka (ano, čtete dobře!).

Související témata:

Související články

Výběr článků