Kdo tuší, že se u břehů Tanzanie nacházejí nějaké ostrovy, zná většinou Zanzibar. Kdo toho přečetl víc, zná i ostrov Mafia. Málokdo ovšem ví, že Mafia je celé souostroví, které se skládá z pěti ostrovů: Mafia, Chole, Jibondo, JuaniBwejuu. Jaké poklady ukrývají?

Ty největší poklady najdeme v moři. Hlavně v oblasti Mafia Island Marine Park. Toto chráněné území zřídily tanzanské úřady, aby ochránily korálové útesy v okolí. Je jich poměrně hodně a skládají se z více než 50 různých rodů korálů. Mezi nimi se proplétá přes 400 druhů ryb, jež často tvoří pestrobarevné výjevy, které potápěči tak milují.

O exotických plážích a moři čtěte také zde:

Takhle se podařilo na pláži na Mafii zachytit právě mladou želvu na její první cestě.

Takhle se podařilo na pláži na Mafii zachytit mladou želvu na její první cestě.

FOTO: bigstock.com

Z hlavního města Tanzanie, Dar es Salaamu, se na Mafii letí asi 35 minut. Daleko to není ani z keňského Nairobi, odkud se často létá na Zanzibar. Mafia oděná do mangrovových porostů je stále hodně sepjatá s přírodou a najdeme na ní spoustu opic, divočáků, cibetkovitých ženetek nebo kaloňů. Tito ovoce milující živočichové si díky velkým rozměrům vysloužili přezdívku „megabats“, meganetopýři.

Najdeme tu i drobné polopičky z čeledi kombovitých, kterým se pro nevinný vystrašený dětský výraz v obličeji říká „děti z buše“. Velké oči jim slouží hlavně v noci, kdy jim pomáhají, podobně jako netopýrům, stopovat hmyz.

Nekonečná modrá. V moři i na nebi. Není to krása?

Nekonečná modrá. V moři i na nebi. Není to krása?

FOTO: bigstock.com

Proč vlastně Mafia?

Název Mafia Island v Evropanovi může vyvolat různé představy. Tenhle malebný ostrůvek ale s mafií a vůbec se zločinem nijak nesouvisí.  Z jakého důvodu tedy má pohodová destinace tak odstrašující název? Úplně přesně se to neví, teorií existuje více. Podle té možná nejrozšířenější je jméno odvozeno ze svahilského výrazu „mahali pa afya“. To znamená cosi jako „dobré sídlo“ nebo „zdravé místo k bydlení“.

Vzhůru mezi žraloky!

Mafia Island patří k lokalitám, kde se vyskytuje žralok obrovský, zvaný též žralok velrybí. Proslul především velkým vzrůstem, ale také tím, že se vedle něj lze bez obav potápět. Tento druh se živí planktonem a malými rybami.

Žralok obrovský může dorůst až do délky 18 metrů. Pokud ale nejste plankton, není pro vás nebezpečný.

Žralok obrovský může dorůst až do délky 18 metrů. Pokud ale nejste plankton, není pro vás nebezpečný.

FOTO: Zac Wolf (Wikimedia Commons)

Jinak lze na ostrově Mafia podniknout třeba výlet do říční přírodní rezervace Rufuji. Lze poblíž ní i přespat v takzvané „lodži“, tedy v jakémsi luxusním kempu, který je servisem a velikostí příbytků na hony vzdálen tomu, co si pod pojmem „kemp“ představujeme v centru Evropy.

Přečtěte si také o jiných exotických místech:

Vydejte se na voňavý ostrov

Mafia Island se nachází ani ne 20 kilometrů od jižního pobřeží východoafrické Tanzanie a asi 140 kilometrů jižně od hlavního ostrova celé skupiny – od Zanzibaru. Ten jako největší z tanzanských ostrovů vždy poutal největší pozornost. Dělo se to již od středověku, kdy k africkým břehům připlouvali námořníci a obchodovali tu s kořením.

Guaréza zanzibarská - jeden z tvorů, kteří žijí pouze v této části světa.

Guaréza zanzibarská – jeden z tvorů, kteří žijí pouze v této části světa.

FOTO: Jens Klinzing (Wikimedia Commons)

Zanzibar se stal bylinami vonícím obchodním uzlem, což mu zůstalo do dnešní doby. Jen arabské obchodníky ve funkci nákupčích vystřídali na tržištích turisté. Těm se líbí i to, že lze z ostrova přeletět na pevninu a navštívit některý z velkých tanzanských národních parků, třeba Serengeti. Mimochodem věděli jste, že tímto parkem se ročně prožene 1,5 miliónu pakoňů a 300 tisíc zeber?

Pevnost v historické části města patří k perlám Zanzibaru.

FOTO: bigstock.com

Odskočit si ze safari v Keni a Tanzanii na Zanzibar nebo opačně je v této lokalitě populární. A co vy, netoužíte po tom, prožít pár dnů v divoké přírodě nebo na afrických plážích?

Inzertní sdělení: Podívejte se do Afriky!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky zájezdů na Zanzibar:

FOTO: ESO travel

Sultan Sands Island Resort ****+

Užijte si bydlení v tropické zahradě v resortu na východním pobřeží Zanzibaru. Jde o luxusní resort s plnou vybaveností včetně možnosti zajít si například na masáž nebo na jógu.

All inclusive.

Další zájezdy na Nový Zéland

Jeďte do Afriky za lvy a slony!

Vydejte se doprostřed africké přírody. Stopujte buvoly nosorožce a další zvířata v obrovském národním parku Serengeti, v kráteru Ngorongoro nebo u jezera Manyara.

Zájezd lze na přání rozšířit o pobyt u oceánu!

Více informací

FOTO: ESO travel

Čtěte dále: 

Přečtěte si také o plážovém ráji na Maledivách, o plavbě na atomovém ledoborci nebo o pyramidách na Mayské riviéře. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika a Amerika

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán