Za jeden rok tady vedle 2 000 000 lidí letadla přepraví také přes 45 tisíc tun nákladu. Na miniostrůvku to tedy pěkně sviští. Mezinárodní letiště Ibrahima Násira, jak zní oficiální název letiště, z ospalého ostrůvku udělalo pěkně živé veselé místo.

Na Maledivách se často přistává přímo na vodě.

Na Maledivách se často přistává přímo na vodě.

FOTO: Bigstock.com

Přistát na vodě nemusí být problém, ale velký zážitek

Celkem 577 hektarů velký areál letiště celý zabírá plochu ostrova. Ostrůvek není nijak široký, a tak zde mají jen jednu 3,2 km dlouhou ranvej (délka ostrova je 3,48 km). Speciální letadla ovšem dosedají i na moře na čtyři vodní ranveje v délkách 800–200 m. Ty slouží místní dopravě – využít ji, to je opravdový zážitek. Na vodě nepřistáváte každý den.

Létá se sem od října 1960 a stále více sem cestují i Češi. Líbí se jim, že ostrov s letištěm patří k atolu Malé. V jeho jižní části najdeme hlavní město Malé, centrum všech služeb, na severu zase pláže s luxusním zázemím.

Nádherné pláže s jemným bílým pískem mají i na jihu Malé.

Nádherné pláže s jemným bílým pískem mají i na jihu Malé.

FOTO: Bigstock.com

Rádi mají vedle Malé také například jižní část atolu Ari. Celý atol patří k největším v zemi. Rozkládá se na ploše 89 × 30 km. Z hlavního města Malé se sem dostaneme po asi třicetiminutovém letu.

Najdeme v něm tichá odlehlá zákoutí, ale i velké resorty s golfovým hřištěm, tenisovými kurty a prvotřídně vybavenými bungalovy. Luxusní zázemím se chlubí též atoly Baa nebo Lhaviyani.

Přečtěte si o dalších exotických místech!
Pod hladinou moře u atolu Ari je živo.

Pod hladinou moře u atolu Ari je živo.

FOTO: Bigstock.com

Na Maledivách auto nepotřebujete

Ale zpátky na „letištní” ostrov Hulhue. V nejširším místě má něco kolem kilometru a z jednoho konce na druhý se autem, přestože musíte objíždět přistávací dráhu, dostanete asi za pět minut. Ale kdo by tu potřeboval auto. Všude po ostrově se každý snadno dostane pěšky, na vedlejší ostrovy atolu se lze vypravit trajektem.

Hned několik námořních cest vede na vedlejší ostrov – Malé. Ten patří k nejoblíbenějším rekreačním destinacím v Asii. O tom, proč je pro cestovatele tak atraktivní, jsme psali o pár řádků výše.

Takto vypadá maledivský ostrov Gan.

Takto vypadá maledivský ostrov Gan.

FOTO: Bigstock.com

Gan – letiště dva metry nad mořem

Podobné „letišťové ostrovy“ nejsou v tomto regionu ničím výjimečným. Jeden takový mají třeba na ostrově Gan, nejjižnější části populárního atolu Addu. V „závratné” nadmořské výšce dvou metrů se přes celý ostrůvek táhne přistávací dráha. Není tak dlouhá jako na Hulhule, a tak zde dosedají jen menší letadla tří maledivských leteckých společností.

Na Maledivách tedy luxusní zážitky začínají už při přistání. V těchto zimních dnech se teplota vzduchu v okolí letiště pohybuje okolo 30 °C, takže vyrazit sem a utéct sychravému středoevropskému počasí je docela dobrý nápad.

Inzertní sdělení: Vydejte se na Maledivy!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky poznávacích zájezdů na Maledivy:

FOTO: ESO travel

Sun Island Resort ****+, Maledivy


Vydejte se na Maledivy na jih atolu Ari! Užijte si týden plný poznávání podmořského života, nasávání atmosféry exotické země, koupání a opalování. Přímo ve špičkovém čtyřhvězdičkovém resortu se nachází velké potápěčské centrum.

Holiday Island ****, Maledivy

Bydlet na atolu uprostřed moře, každý den posnídat čerstvé tropické ovoce a pak se vykoupat v moři pár kroků od dveří pokoje, to je sen, který si můžete splnit i vy. Poznejte s námi Maledivy!

FOTO: ESO travel

Čtěte dále:

Přečtěte si také o tom, jak se slaví přelom roku v Thajsku, dále o tropickém ostrovu Rodrigues nebo o jedné z největších výletních lodí světa. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika a Amerika

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán