O kaňonu Trou de Fer, v překladu Železná díra, jste možná už někdy četli. Většina článků se zabývá onou adrenalinovou cestou na dno úzkého kaňonu. Vodopády Bras de Caverne, do nichž proudí voda z řeky Caverne, se ale pisatelé už tolik nezabývají. My se nyní podíváme hlavně na ně.

O kaňonu se více dočtete v článku Železná díra: Nejnebezpečnější kaňon světa je krásný, ale zabíjí.

Tohle nad kaňonem umí udělat vodopád Pračka.

Tohle nad kaňonem umí udělat vodopád Pračka.

FOTO: Bigstock.com

Jeden ze šesti vodopádů dopadá z okolních asi 1400 metrů vysokých hor na dno kaňonu.

Jeden ze šesti vodopádů dopadá z okolních asi 1400 metrů vysokých hor na dno kaňonu.

FOTO: Bigstock.com

Co vytváří jedno z nejfotogeničtějších míst Afriky?

Celkem má soustava vodopádů vedoucí vodu na dno Železné díry hodně přes půl kilometru, některé zdroje uvádějí, že až 725 metrů. To je řadí na třetí místo v celé Africe. Nejlépe vypadá finální vodopád dlouhý necelých 300 metrů. Ten bývá nejčastějším cílem fotografů.

Nelze se tomu divit – dlouhý proud jeho vody přerušující zelené pásy vegetace okolních kopců a do toho neustále přítomný mlžný opar, to je kompozice k nezaplacení. Vypadá to tu jako v pohádce nebo v nějaké krajině z fantasy filmu, takže pomalu čekáte, že vám na rameno poklepe elf. Prostě krása, to musíte zažít!

Už víte, co budete dělat na konci roku? Inspirujte se článkem Vánoce a Silvestr na nejkrásnějších plážích planety: Kde prožít exotického Ježíška a za kolik?

Krajina na jih od vodopádů.

Krajina na jih od vodopádů.

FOTO: Bigstock.com

Na severu ostrova jsou vedle Železné díry a vodopádů také kulturní památky. Třeba opevnění na pobřeží v Saint Denis.

Na severu ostrova jsou vedle Železné díry a vodopádů také kulturní památky. Třeba opevnění na pobřeží v Saint Denis.

FOTO: Bigstock.com

Kaňon, ve kterém mají Pračku

Vodopádů z okrajů skal padá celkem šest. Za zmíněný mlžný opar může ten, kterému se říká Pračka. Je kolem něj hodně vlhký vzduch a spousta páry, tak jako v prádelně. Proto ten název. Tento vodopád se kvůli parní cloně trochu hůř fotí, ale v okolí toho je k zachycení i tak mnoho. A pokaždé trochu jinak. Příroda toto místo průběžně přetváří.

Například úzký tříkilometrový kaňon vedoucí do hlavní části „díry“ bývá občas zavalen kamením. A cesty adrenalinové stezky na dno už párkrát zatopil příval vody. Pokud by se někdo v té chvíli ocitl dole, nemá šanci se dostat zpátky a zůstane uvězněn v kaňonu zalévajícím se vodou.

Přesto dobrodruhy z celého světa láká tato nevšední aktivita, a tak tu často vidíme nadšence v helmách, kteří kloužou po až 16 metrů dlouhých skluzavkách, slaňují a prolézají úzkými koridory. Poprvé se to povedlo trojici Francouzů v září 1989, roku 2010 zde slavila úspěch i skupina Čechů a Slováků.

Čtěte také:

Kudy do ráje? Z Madagaskaru na východ

Píšeme o vodopádech Bras de Caverne, ale kde to vlastně je? Na Réunionu, to je ostrov v Indickém oceánu východně od Madagaskaru. Kousek odsud se nachází Mauricius, daleko to není ani na Seychely. Réunion patří Francii, a tak se sem létá hlavně z Paříže. Cesta trvá přibližně 11 hodin.

Saint Gilles je nejvyhlášenější místo pro odpočinek na Réunionu.

Saint Gilles je nejvyhlášenější místo pro odpočinek na Réunionu.

FOTO: Bigstock.com

Roche Plate. Není ten Réunion pozoruhodný?

Roche Plate. Není ten Réunion pozoruhodný?

FOTO: Bigstock.com

Nelétá se sem ovšem primárně za „Železnou dírou“, většina turistů si jezdí užívat na nádherné pláže. V tomto směru proslulo především letovisko St. Gilles. Luxusně vybavené resorty tu poskytují útočiště a možnost dokonale relaxovat všem, kdo přijdou znaveni z výletu k vodopádům Bras de Caverne nebo třeba od sopky Piton de la Fournaise, v jejímž kráteru stále bublá magnet. Na tento přírodní jev se dá podívat třeba z vrtulníku.

Mrkněte se i na jiné tropické ráje: „Utajené“ perly: Podívejte se na nejkrásnější místa planety, kam (ještě) nejezdí davy turistů

Sen většiny turistů, tedy spojení pláží u průzračného moře, výborného zázemí špičkových resortů a na druhé straně poutavých přírodních zajímavostí, na nichž člověk téměř nezanechal žádné stopy, se na Réunionu naplňuje vrchovatou měrou. To všechno okořeňuje ještě pitoreskní kreolská architektura a náhle není příliš troufalé označit ostrov za jedno z nejkrásnějších míst na planetě. Nenechte si tu nádheru ujít a vydejte se tam!

Inzertní sdělení: Vydejte se s námi do celého světa!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky poznávacích zájezdů:

FOTO: ESO travel

Cesta kolem světa v roce 2016

Volná místa mizí! Ve speciálně upraveném Boeingu, který se v březnu 2016 vydá na „Cestu kolem světa soukromým letadlem“, jich na začátku bylo 64. Zajistěte si své sedadlo a zažijete nejlepší dovolenou vašeho svého života!

Nenechte si uniknout 25 dnů na místech, mezi která patří karibský ostrov Antigua, mexické pláže, havajský národní park, tajemné město Tikal, ale i tichomořský ráj Samoa nebo Maledivy. Ubytování je zajištěno v nejlepších hotelech světa, garantujeme i další služby, které vás zbaví všech starostí. Místa ubývají, tak si rezervujte své místo na palubě ještě dnes!

Réunion – Mauricius – Seychely

Vydejte se na cestu po afrických ostrovech v Indickém oceánu, které prosluly luxusními službami a okouzlujícími plážemi. Budete se moci vykoupat v průzračném moři letoviska St. Gilles, uvidíte Modrý Mauricius – nejslavnější známku světa – a poznáte, jek se relaxuje ve vyhlášených seychelských letoviscích MahéPraslin.

To vše během 13 dnů a 12 nocí na unikátním poznávacím zájezdu s českým průvodcem. Pojeďte s námi na Réunion, Mauricius a Seychely!

FOTO: ESO travel

Čtěte dále: 

Přečtěte si o záhadě u guatemalských pyramid, dále o tom, kde mají hotel se zábavou jen pro dospělé nebo o sedmi magnetech bláznivého Sydney. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika a Amerika

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán