Máme pro vás 15 míst, která patří mezi nejfotogeničtější a nejfotografovanější. Uhodnete, kde leží a jak se jmenují? Na konci článku najdete rozluštění, dozvíte se i jméno bonusové 16. stavby - té z titulní fotografie článku.

1

Na začátek se sluší zařadit něco rozehřívacího, co uhodnete raz dva.

Na začátek se sluší zařadit něco rozehřívacího, co uhodnete raz dva.

FOTO: Bigstock.com

2

Specifická barva i tvar udělala z tohoto mostu velkou atrakci západního pobřeží Ameriky. Lidé po něm často nechodí, aby se dostali na druhou stranu, ale jen se po něm touží projít. Je to ohromný zážitek.

Specifická barva i tvar udělaly z tohoto mostu velkou atrakci západního pobřeží Ameriky. Lidé po něm často nechodí, aby se dostali na druhou stranu, ale jen se po něm touží projít. Je to ohromný zážitek.

FOTO: Bigstock.com

3

Jakýpak areál se skrývá mezi slavnými kopci ve světoznámé čtvrti Los Angeles?

Jakýpak areál se skrývá mezi slavnými kopci ve světoznámé čtvrti Los Angeles?

FOTO: Bigstock.com

4

Pracovat z domova je v sočasné době velký trend. Víte, kdo tady bydlí a úřaduje?

Pracovat z domova je v současné době velký trend. Víte, kdo tady bydlí a úřaduje?

FOTO: Bigstock.com

5

Malá nápověda: Obvykle bývá budova slavnější než schody, které k ní vedou, ale tady vidíme výjimku.

Malá nápověda: Obvykle bývá budova slavnější než schody, které k ní vedou, ale tady vidíme výjimku.

FOTO: Bigstock.com

6

Znáte jméno náměstí plného neonů a velkoplošných obrazovek?

Znáte jméno náměstí plného neonů a velkoplošných obrazovek?

FOTO: Bigstock.com

7

Skála uprostřed zátoky, strážní věž - říká vám to něco?

Skála uprostřed zátoky, strážní věž - říká vám to něco?

FOTO: Bigstock.com

8

Ikonický most se slavnou kulisou vede k nejnavštěvovanějšímu ostrovu v Americe.

Ikonický most se slavnou kulisou vede k nejnavštěvovanějšímu ostrovu v Americe.

FOTO: Bigstock.com

9

Jak se jmenuje jedno z administrativních center Spojených států?

Jak se jmenuje jedno z administrativních center Spojených států?

FOTO: Bigstock.com

10

Že luxusní hotel za egyptskou Sfingou musí být nějaká fotomontáž? Kdepak, existuje amerického město, kde najdete sochu Svobody, Sfingu a Eiffelovu věž kousek od sebe.

Že luxusní hotel za egyptskou Sfingou musí být nějaká fotomontáž? Kdepak, existuje amerického město, kde najdete sochu Svobody, Sfingu a Eiffelovu věž kousek od sebe.

FOTO: Bigstock.com

11

Kterému americkému městu vévodí stavba připomínající létající talíř?

Kterému americkému městu vévodí stavba připomínající létající talíř?

FOTO: Bigstock.com

12

Jde nám o špičatý mrakodrap vpravo. Několik desítek let šlo o nejvyšší budovu světa.

Jde nám o špičatý mrakodrap vpravo. Několik desítek let šlo o nejvyšší budovu světa.

FOTO: Bigstock.com

13

Obrovitá hráz má zásadní význam pro celý region. Kdyby se prothla, z jednoho z nejslavnějších měst USA by se stalo opuštěné město duchů.

Obrovitá hráz má zásadní význam pro celý region. Kdyby se protrhla, z jednoho z nejslavnějších měst USA by se stalo opuštěné město duchů.

FOTO: Bigstock.com

14

Když někdo řekne, že američtí prezidenti mají v hlavě kamení, nemusí jít o urážku.

Když někdo řekne, že američtí prezidenti mají v hlavě kamení, nemusí jít o urážku.

FOTO: Bigstock.com

15

Vidíte startovací rampu rozsáhlého areálu určeného pro vesmírné lety.

Vidíte startovací rampu rozsáhlého areálu určeného pro vesmírné lety.

FOTO: Bigstock.com

Ještě se nechcete nechat podat? Zkuste najít inspiraci v jiných článcích:

Rozluštění:

1 – socha Svobody (New York City, New York)

K příležitosti 110. výročí nezávislosti Spojených států Američané na ostrově Svobody u břehů New Yorku vztyčili impozantní sochu, která má i s podstavcem 93 metrů.

2 – most Golden Gate (San Francisco, Kalifornie)

Projede tudy 120 000 aut denně, 11 dělníků zemřelo při výstavbě, americká vláda financovala most díky dluhopisům za 35 miliónů dolarů. To je jen pár čísel spojených s ikonickým mostem. Při západu slunce je most dokonalým místem pro romantické procházky.

3 – filmová studia v Hollywoodu (Los Angeles, Kalifornie)

Ve spodní části obrázku vidíte studia Universal, kde vznikají kasovní trháky. Po studiích se lze projít či projet po turistické trase. Za kopci je i slavný nápis „HOLLYWOOD“.

4 – Bílý dům (Washington, District of Columbia)

Tady pracuje a po dobu úřadu i bydlí prezident Spojených států amerických. Z těchto míst řídili USA všichni vůdcové vyjma toho prvního, George Washingtona. Za jeho života Bílý dům ještě nestál. A do roku 1814 dokonce ani neměl bílou barvu.

5 – Muzeum umění a Rockyho schody (Filadelfie, Pensylvánie)

Budova se objevila v mnoha filmech, ale po snímku Rocky II, kdy tyto schody vybíhal Sylvester Stallone v roli boxera Rockyho, sem začali jezdit filmoví nadšenci z celého světa. Vyběhnout si tyto schody, to si nechá ujít málokterý milovník tohoto filmu, který zavítá do Filadelfie.

6 – Times Square (New York City, New York)

Na věhlasném blikajícím náměstí se neustále něco děje. Na jeho kraji také začíná Lincolnova dálnice, první cesta vedoucí napříč USA. Měří celkem 5454 km a končí v západoamerickém San Franciscu.

7 - Alcatraz (San Francisco, Kalifornie)

V 19. století fungoval komplex jako vojenská věznice, po 30 let ve 20. stoletím sloužil jako káznice pro civilní zločince. „Seděl“ tu i mafián Al Capone. Uniknout odsud bylo téměř nemožné, především kvůli nutnosti přeplavat při úniku moře – ostrov dělí od San Francisca 2,5 km moře plného nebezpečných proudů.

Přečtěte si o známých stavbách USA:

8 – Brooklynský most (New York City, New York)

Jeden z hlavních symbolů USA. Mezi čtvrtěmi Manhattan a Brooklyn překlenuje řeku East River. Než začalo metro jezdit pod řekami, jednalo se o jednu z hlavních komunikačních tepen města, zásadní význam pro dopravu ve městě má i dnes.

9 – Kapitol (Washington, District of Columbia)

Tady je centrum zákonodárné moci USA – sídlí zde Kongres Spojených států amerických. Sloužil jako vzor pro mnohé podobné stavby. Najdeme ho v „National Mall“, parku s významnými stavbami Washingtonu jako Lincolnovým památníkem nebo Washingtonovým monumentem.

10 – Hotel Luxor (Las Vegas, Nevada)

Prostory o výměře 11 000 m2 dělají z Luxoru osmý největší hotel na světě. Své show tu mívají artisté Cirque du Soleil, iluzionista Chris Angel či oblíbení modrohlaví umělci z Blue Man Group.

11 – Seattle Space Needle (Seattle, Washington)

Na vyhlídku nebo do restaurace se zdejšími výtahy přepraví 20 000 lidí denně. Unikátně tvarovaná stavba je třešničkou na dortu Seattlu, města, odkud se do světa vydala kapela Nirvana nebo kavárenský řetězec Starbucks.

12 – Empire State Building (New York City, New York)

Když jste v New Yorku, nelze ho přehlédnout. Po 40 let se pyšnila titulem nejvyšší budovy světa. Dodnes patří k dominantám panoramatu Manhattanu, přestože ji nedávno výškově předčila nyní největší budova New Yorku – One World Trade Center.

13 – Hooverova přehrada (Las Vegas, Nevada)

Postavit přehradní hráz vysokou 220 metrů, to byl ve 30. letech 20. století hodně troufalý čin, který se ovšem povedl. Díky tomu vzniklo „město hříchu“ Las Vegas, jež přehrada plně zásobuje vodou.

14 – Mount Rushmore (Keyston, Jižní Dakota)

V nadmořské výšce přesahující naši Sněžku mají Američané monumentální sousoší tesané 14 let do skály. Hlavy mají výšku okolo 18 metrů, hora Rushmore skrývá i jejich muzeum. Místo bývá součástí cest po nejkrásnějších lokalitách USA.

15 – Kennedyho vesmírné centrum (Mys Canaveral, Florida)

Startovalo odsud Apollo 11, které jako první v historii přistálo na Měsíci, i problémy zkoušené Apollo 13. Málokdo ví, že v rozsáhlém areálu se dá najít přírodní rezervace, kde volně žijí aligátoři.

BONUS – titulní fotografie – Walt Disney Concert Hall (Los Angeles, Kalifornie)

V této originální stavbě sídlí hlavní losangeleský symfonický orchestr. Jde o jednu z budov Losangeleského hudebního centra. Částečně ji financovala vdova po kreslíři a mágovi amerického filmu, proto nese jeho jméno.

Inzertní sdělení: Vydejte se do Spojených států!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky zájezdů do USA:

FOTO: ESO travel

Poznejte New York!

Vydejte se s ESO travel do nejslavnějšího města planety. V New Yorku poznáte nejslavnější vyhlídky, projdete se ulicemi, ve kterých se psaly dějiny. Socha Svobody, Brooklynský most, Empire State Building, Wall Street, Times Square

Bydlet budete v srdci Manhattanu. Tak neváhejte a zajistěte si letenku!

Vydejte se do Las Vegas!

Na týden do Las Vegas, města hříchu, kasin, hazardu a rychlých svateb. Vyberte si některý z ikonických hotelů, ve kterém strávíte nezapomenutelnou dovolenou v USA. V rámci fakultativních výletů se můžete vydat i do Grand Canyonu, Údolí smrti nebo ke slavné Hooverově přehradě. Program je jen na vás!

 

FOTO: ESO travel

Čtěte dále:

Přečtěte si také o luxusním ráji na Maledivách, dále o nejluxusnějších lodích současnosti nebo o fascinujícím Údolí monumentů. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika a Amerika

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán