Rachotí, řvou a promočí všechno a všechny v bezprostřední blízkosti. Ale turisty lákají. Vždyť vodopády na Niagaře patří k nejfotografovanějším místům světa. Které další vodopády se mohou pyšnit přídomkem „nej”.

Nejvyšší: Andělský vodopád (Venezuela)

Díky padání vody z opravdu velké výšky zní poblíž vodopádů v uších cosi, co by se možná dalo označit za zpěv, těžko říct, zda zrovna andělský. Podle andělů ovšem název nedostaly. Jméno jim propůjčil pilot Jimmy Angel, kterého roku 1937 při průletu okolo tak ohromily, že nezvládl řízení a “zaparkoval” nosem letadla přímo doprostřed vodopádů.

Ve Venezuele leží i další parádní místo: Pro stres tady není místo a křičet se nesmí – odpočiňte si od shonu na Isla Margarita

Salto Angel je největší atrakcí národního parku Canaima.

Salto Angel je největší atrakcí národního parku Canaima.

FOTO: ESO travel

Historka se ve Venezuele a posléze i po celém světě tak proslavila, že se začalo tradovat, že Jimmy Angel při tomto kousku vodopády objevil, ve skutečnosti se o nich ale vědělo už o sedmadvacet let dříve. To však nijak neuškodilo slávě pilota, jenž i s pasažéry z nehody vyvázl bez zranění.

Měl štěstí, srazil se totiž s opravdovým kolosem. Vodopády měří na výšku bezmála kilometr, nepřetržitý proud vody v nich teče v délce 807 metrů.

Nejmohutnější: Iguacu (Argentina, Brazílie)

Na hranicích BrazílieArgentiny na řece Iguacu, odkud se s trochou nadsázky dá kamenem dohodit i do Paraguaye, se nachází vodopády, kterými protéká opravdu pořádný objem vody. V období dešťů se přes jejich hranu dlouhou 2,7 kilometru převalí přes 6500 krychlových metrů vody za sekundu. Oproti úzkému zpívajícímu jazyku Andělského vodopádu ve Venezuele tady voda opravdu hřmotně burácí a zlověstně řve a největšímu z vodopádů se říká Ďáblův chřtán.

Vodopády Iguacu jsou v době dešťů nejmohutnějšími vodopády světa.

Vodopády Iguacu jsou v době dešťů nejmohutnějšími vodopády světa.

FOTO: www.bigstockphoto.com

Podrobněji tyto vodopády rozebíráme v článku Hřmící vodopády Iguacu: Nejpůsobivější je Ďáblův chřtán, údajný vstup do pekla

Další články z Jižní Ameriky:
Díky nedalekým vodopádům patří nikterak významné městečko Foz do Iguacú k nejnavštěvovanějším v Brazílii.

Díky nedalekým vodopádům patří nikterak významné městečko Foz do Iguacú k nejnavštěvovanějším v Brazílii.

FOTO: ESO travel

Nejužitečnější: Niagarské vodopády (USA)

Při pohledu na vodopády se tají dech v úžasu nad tím, jaké divadlo nám příroda připravila. To je však omyl, scenérie už dávno nepodléhá rozmarům počasí, ale techniků elektráren. Celkem se v oblasti Niagary nachází pět vodních elektráren, mimo jiné i ta vůbec největší na americké straně hranic.

Navrhl ji slavný fyzik Nikola Tesla, který tak se svým střídavým proudem v boji o dominanci na americkém trhu definitivně porazil Edisonův stejnosměrný proud. Produkci elektrárny ovlivňuje to, kolik do ní její zaměstnanci přivedou vody. Vše řídí jen oni a mohou do elektrárny odklonit třeba veškerou vodu od vodopádů.

Niagarské vodopády jsou pravděpodobně nejslavnější vodopády planety. A patří i mezi nejfotografovanější místa světa.

Niagarské vodopády jsou pravděpodobně nejslavnější vodopády planety. A patří i mezi nejfotografovanější místa světa.

FOTO: www.bigstockphoto.com

Niagarské vodopády patří k nejfotografovanějším místům světa: Pozor, vyletí ptáček! Která místa na planetě jsou nejfotografovanější?

Vedle užitečnosti vynikají Niagarské vodopády i v počtu turistů, kteří je navštěvují. Dají se totiž označit také za nejslavnější vodopády světa. Přírodní unikát na hranici kanadského státu Ontario a amerického New Yorku láká kromě klasických turistů s fotoaparáty a kamerami také odvážlivce snažící se ho splout uvnitř sudu. Po internetu koluje vtip, že lidé se snaží doplout v sudu dolů, zatímco akční hrdina Chuck Norris dávno vyplul Niagarské vodopády nahoru v lepenkové krabici. Za reálnější považujeme spíše to první.

Na Niagaře lze absolvovat také noční prohlídku s umělým osvětlením.

Na Niagaře lze absolvovat také noční prohlídku s umělým osvětlením.

FOTO: archiv autora

Nejmalebnější: Sedmistupňové vodopády v Národním parku Erawan (Thajsko)

V Thajsku v provincii Kančanamburi najdeme Národní park Erawan. Fanouškům J.R.R. Tolkiena a jeho Pána prstenů název zní jako nějaké elfské jméno a při procházce podél padající vody opravdu čekáme, že z houští vedle vodopádu za chvíli vyběhne skřet, elf nebo hobit. Vodopádů se tu nachází hned několik nad sebou, ovšem Erawan, ten největší, láká svou pohádkovostí a malebností nejvíce zvědavců a romantiků.

Thajský Erawan není nijak vysoký, vše ale dohání svou podobou. Vypadá jak z nějaké fantastické říše.

Thajský Erawan není nijak vysoký, vše ale dohání svou podobou. Vypadá jak z nějaké fantastické říše.

FOTO: www.bigstockphoto.com

Po žádných elfech ani hobitech se ale nejmenuje, v Thajsku dominuje jiná mytologie. Vodopádům dal název tříhlavý slon pocházející z hinduisticko-buddhistické kultury. Padající “Slon” má dle oficiálních záznamů sedm stupňů, běžnému turistovi ovšem připadá, že jich vidí snad sto. Proud prochází bezpočtem malých kaskád, čímž se znepřehledňuje počítání stupňů, ovšem vodopád dík tomu získává právě onu malebnost a pohádkovost.

O Erawanu a dalších perlách thajské přírody jsme psali již dříve:

Česká stopa v Africe:

Nejznámějšími vodopády v Africe jsou beze sporu Viktoriiny vodopády mezi Zambií a Zimbabwe na řece Zambezi. Jejich čedičový podklad se rozevírá do šířky 1,8 kilometru. Vodopády zaujaly i okouzlily českého cestovatele Emila Holuba, který o nich na konci devatenáctého století jako první na světě vydal samostatnou publikaci.

Jedna z mnoha drobných částí bezpočtu kaskád thajského Erawanu. Oproti ostatním vodopádům je pro plavce mnohem bezpečnější.

Jedna z mnoha drobných částí bezpočtu kaskád thajského Erawanu. Oproti ostatním vodopádům je pro plavce mnohem bezpečnější.

FOTO: archiv autora

Nejkrásnější: Vodopády Waihilau

Víme, že takové hodnocení je značně subjektivní, ale berme v potaz, že několik uznávaných cestovatelských průvodců je skutečně řadí mezi nejkrásnější vodopády světa. Drtivou většinu konkurentů pak Waihilau Falls předčí ve výšce spádu. Ve Waihalau přitahuje gravitace vodu ze 792 metrů. Delší už je jen venezuelský Andělský vodopád.

Krásu Waihalau Falls podtrhuje také údolí Waimanu Valley, do něhož vodopády ústí. Přestože na Havaj se díky atraktivitě její přírody sjíždějí davy turistů, do této oblasti nezavítají tak často, takže údolí patří k nejméně znečistěným a lidmi narušeným oblastem na ostrovech. Místní tvrdí, že momenty, kdy se nad vodopády objeví gigantická duha, prý patří těm, na něž se nezapomíná celý život.

Inzertní sdělení: Vydejte se za poznáním s ESO travel!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky poznávacích zájezdů:


FOTO: ESO travel

 

Na východ Spojených států!

Vydejte se s námi na osm nocí na východní pobřeží USA! Nevynecháme New York a všechny jeho atrakce, podíváme se i k Niagarským vodopádům, do Buffala, ale i do Philadelphie a do hlavního města Washinghtonu.

V ceně zájezdů jsou zahrnuté služby českého průvodce, ubytování i přeprava přímo na místě. Jako bonus i plavba lodí k soše Svobody a k Niagarským vodopádům.

Unikátní okruh severním Thajskem

Vydejte se s námi na začátku prázdnin do Thajska. Nakombinovali jsme pro vás poznávání s relaxem na pláži!

Poznáte Bangkok a všechny jeho památky, vydáme se do bývalých hlavních měst a pak i do oblasti Zlatého trojúhelníku. Druhou polovinu zájezdu pak můžete prožít na pláži v letovisku Pattaya nebo v jiném, které si vyberete.

FOTO: ESO travel

Čtěte dále:

Přečtěte si také o chrámu visícím na skále, o nejfotografovanějších místech světa nebo o plážích s nejkrásnějšími holkami. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika a Amerika

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán