Příběh bizarně vypadajícího růžového jezera začal pro světovou veřejnost na počátku devatenáctého století, kdy jej objevil mořeplavec a kartograf Matthew Flinders. Mimochodem, Flinders byl první, kdo označil Austrálii za samostatný kontinent, ale to se dostáváme k jinému příběhu.

Proč je růžové? Kvůli superřase?

Vraťme se k podivnému jezeru. Z jakého důvodu vlastně vypadá jako z jiné planety? Vědci to vlastně s určitostí doposud nevědí. Od padesátých let vedla pomyslný žebříček možných vysvětlení teorie o řase s názvem Dunaliella salina. Pod mikroskopem sice zjistíme, že má většinou zelenou barvu, ovšem do vody vypouští červené barvivo.

Přes Austrálii letos vede i trasa luxusní cesty kolem zeměkoule:

Tady ve vodách u Melbourne je voda namodralá a nebe růžová. U jezera Hillier to můžeme vidět opačně.

Tady ve vodách u Melbourne je voda namodralá a nebe růžové. U jezera Hillier to můžeme vidět opačně.

FOTO: raedon (Pixabay.com)

Kdyby byla růžová barva skutečně výsledkem smíchání načervenalého barviva s vodou, leckdo by se v jezeře Hillier asi rád vykoupal. Tuhle řasu totiž vědci považují za výživově dosti hodnotnou a dala by se označit za „superpotravinu“. Její červený výměšek má antioxidační účinky.

Jezero Hillier v kostce
Tuhle fascinující vodní plochu najdeme na ostrově Middle Island v souostroví Recherche. Patří Austrálii a od jejího jihozápadního okraje je vzdáleno asi 9 km. Nejbližší velkou atrakcí země je tajemná skála Ayers Rock (asi 1200 km). O původu specifického zabarvení kapaliny nemají výzkumníci doposud jasno.

Jenomže při testech se zjistilo, že voda přenesená z jezera do jiných podmínek bez řasy zůstává stále růžová. Jak je to možné? Možná za to může jakási slanomilná bakterie, ovšem ani to se zatím nepotvrdilo.

Jediné, co můžeme tvrdit jistě, je to, že se v něm jen těžko někdo může utopit. Ne, že by růžová voda měla nějaké zázračné účinky, to jen hloubka jezera nedosahuje žádných velkých hodnot. Projít se jezerem po svých tak nepředstavuje žádný velký problém. Dá se v něm i lehnout a mít přitom hlavu nad hladinou.

Zjistěte o Austrálii více v našich článcích

Růžová zaplavuje svět

Podívejme se teď trochu po dalších místech planety, abychom zjistili, jak moc se tento jev vymyká zvyklostem. Růžová je módní, proto tuhle barvu nemá jen prapodivné jezero na západě zeleného kontinentu, ale také Retba neboli Lac Rose – jezero na poloostrově vybíhajícím do moře ze západoafrického Senegalu. Tady mají vědci za to, že za neobvyklé zabarvení může Dunaliella salina.

Podobnou barvu má také kanadské jezero Dusty Rose. U něj za všechno může hornina, po níž stéká voda z vrcholu hory nad vodní plochou. Růžová skála prosvítá i zespoda jezera, protože tvoří jeho podklad.

Jedno z několika růžových jezer na této planetě. Tohle najdeme v Severní Americe.

Jedno z několika růžových jezer na této planetě. Tohle najdeme v Severní Americe.

FOTO: Doc Searls (Wikimedia Commons)


Diamanty a delfíni, které turisté opomíjejí

Proč se o růžovém jezeře tak málo ví? Možná proto, že Austrálie je plná podobně nevídaných přírodních úkazů. Cestovní kanceláře většinou turisty proto vozí po těch nejznámějších atrakcích. Patří mezi ně magická, stovky miliónů let stará a 3,6 km dlouhá skála Uluru, známá také jako Ayers Rock, největší korálový systém na světě – Velký bariérový útes – nebo olympijské velkoměsto Sydney s oblíbenou pláží Bondi plnou volejbalistů.

Když se nad Uluru stahují mraky, nevypadá to vůbec špatně.

Když se nad Uluru stahují mraky, nevypadá to vůbec špatně.

FOTO: flickr.com/photos/10529709@N08

Západ Austrálie zůstává pořád z hlediska masové turistiky tak trochu skryt hlavnímu proudu. V posledních letech sem ale lidé začínají cestovat stále častěji.

Objevují tak jedinečná místa jako velkolepé vodopády a rokle národního parku Karinji, hlavní město regionu Perth či jeden z největších diamantových dolů světa v oblasti Kimberley. K tomu všemu se mohou projet na velbloudech u Roebuck Bay nebo pozorovat delfíny a velryby v Shark Bay.

Inzertní sdělení: Vybíráme z exkluzivních poznávacích zájezdů do Austrálie!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky poznávacích zájezdů:

FOTO: ESO travel

Odskočte si za klokany!

Skippy, Skippy, věrný je náš kamarád, zpívá se v úvodní znělce seriálu o přátelském klokanovi. Poznejte tyto báječné skokany v jejich přirozeném prostředí na Ostrově klokanů. Na této cestě vás ohromí také vyhlídka na nejznámější monolit světa Ayers Rock a z výšky se podíváte na město Melbourne.

Poznejte pláže Austrálie!

Dva tisíce kilometrů korálového útesu, to nikde jinde na světě neuvidíte! Velký bariérový útes je opravdu jedinečný přírodní úkaz. K tomu největší písečný ostrov na světě Fraser Island a slunečné pláže východu zeleného kontinentu. To vše s komfortem a volností individuálního typu zájezdu!

FOTO: ESO travel

Čtěte dále:

Přečtěte si o chodících sochách na Velikonočním ostrově, dále o pěti nejnebezpečnějších zvířatech Afriky nebo o fascinující stavbě Panamského průplavu. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán