RéunionMauritius v Indickém oceánu od sebe dělí asi 150 kilometrů, k souostroví Seychely je to podstatně dál. To leží severovýchodně od ostrova Madagaskar. Všechna tři místa se ale shodně mohou pochlubit označením perly Indického oceánu.

Seychely – romantika, nápoje lásky i Šalamounovy ořechy

Jsou ideálním místem pro útěk před světem. A netvrdíme to jen proto, že se tu před spravedlností ukrýval Radovan Krejčíř. Seychely jsou považovány za jedno z nejkrásnějších míst světa, nicméně dovolenou tady si nemůže dopřát každý. Týden v luxusním resortu v hlavní sezóně tu vyjde i na 150 tisíc korun. „Seychely nejsou pro každého,“ vzkázala dokonce před pár lety seychelská vláda a omezila počet turistů, kteří mohou ročně do země přicestovat.

Na Seychelách je krásně. Možná i proto zdejší vláda omezuje počet turistů, kteří dorazí.

Na Seychelách je krásně. Možná i proto zdejší vláda omezuje počet turistů, kteří dorazí.

FOTO: archiv autora

I díky tomu je tu božsky. Mimochodem věděli jste, že více než polovina území celého souostroví je národním parkem nebo alespoň chráněným územím? Včetně rezervace Valleé de Mai, kde rostou slavné coco de mer, Šalamounovy ořechy, plody, které váží i 30 kilogramů a podobají se lidskému pozadí nebo ženskému klínu.

Přečtěte si o Seychelách více zajímavostí: Seychelský ostrov La Digue přeje romantice, Praslin zase luxusu 

Traduje se, že si první námořníci, kteří na ně na ostrově Praslin narazili, mysleli, že přistáli v Rajské zahradě, ze které byli vyhnáni Adam a Eva. A těmto plodům se dodnes připisují silné afrodiziakální účinky. Proč asi…? Odvézt si tento ořech jako suvenýr je ale pořádný „oříšek“. Ročně se jich totiž sklidí jen okolo tří tisíc, zájem o ně je obrovský a cena se šplhá i nad 250 eur. Turista navíc musí mít doklad o koupi, jinak mu úlovek na letišti zabaví celníci.

Soukromá terasa a výhled na Indický oceán. Na Seychelách je krásně.

Soukromá terasa a výhled na Indický oceán. Na Seychelách je krásně.

FOTO: ESO travel

Lépe než třicetikilový ořech se domů veze některý z drobných vyřezávaných talismanů, které můžete pořídit na tržišti v hlavním městě Victoria. Místní dodnes (minimálně před turisty) věří v sílu magie Gris Gris. A zakoupením talismanu si prý člověk zajistí štěstí. Štěstí v lásce pak zajistí nápoj lásky – i ten vám tady namíchají.

Mauritius – barevné duny, krásné pláže i soukromé ostrůvky

I dovolená na Mauritiu člověku řádně provětrá bankovní účet. Malý ostrůvek nedokáže pojmout statisíce turistů, resortů tady není tolik, zájem je obrovský a ceny pořádně vysoké. „Člověk si tady ale neplatí jen luxusní zázemí, ale i soukromí,“ říkají v místních resortech. „Chcete vlastního komorníka? Tady ho budete mít. Rádi byste si dopřáli masáž nebo romantickou večeři ve dvou na soukromém ostrůvku? Není problém!“

Na Mauritiu si člověk zaplatí nejen za luxusní zázemí, ale i za soukromí, kterého se tu dočká.

Na Mauritiu si člověk zaplatí nejen za luxusní zázemí, ale i za soukromí, kterého se tu dočká.

FOTO: ESO travel

Vydejte se v zimě za sluncem!

Byla by ale škoda vyrazit na Mauritius a detailně poznat jen cestu z pláže do bungalovu. Vždyť tu mají třeba nejstarší botanickou zahradu na jižní polokouli. S unikátní palmou, která kvete jen jednou za šedesát let, a se slavnými lekníny, které unesou i malé dítě. Nebo třeba krokodýlí farmu La Vanille, kde se člověk potká s krokodýly, želvami, leguány i chameleony. „A pak si v místní restauraci může dát k obědu krokodýlí menu,“ dodávají lehce udiveně návštěvníci.

Nejkrásnější pláž Mauritia leží na východním pobřeží a jmenuje se Belle Mare.

Nejkrásnější pláž Mauritia leží na východním pobřeží a jmenuje se Belle Mare.

FOTO: ESO travel

Největší atrakcí je – kromě ikonického masivu Le Morne – oblast Chamarel. Země je tady zvlněná a zbarvená do sedmi, pro přírodu netypických barev. Barevný zázrak, který láká většinu turistů na ostrově, mají prý na svědomí postupné tuhnutí lávy a přítomnost hliníku a železa, člověku to ale nedá a tváří v tvář tomuto přírodnímu zázraku ho napadají i jiné, divočejší alternativy vzniku.

Více o tomto přírodním úkazu najdete v článku Nejtajemnější místo Mauritia je Chamarel: Země tu má sedm barev a nevíme proč

Přemýšlet o nich může třeba u výborného jídla. Mauricijská kuchyně je tavicím kotlíkem francouzské, indické, africké a čínské kuchyně – a vyrazit do místní restaurace znamená užít si festival vůní, chutí i barev.

Réunion je adrenalin… ale také luxusní zázemí místních hotelů.

Réunion je adrenalin… ale také luxusní zázemí místních hotelů.

FOTO: ESO travel

Réunion – divoké kaňony, romantika i adrenalin

Menší bratr ostrova Mauritius a místo, kde můžete prožít velikou romantiku, ale i bláznivý adrenalin. To je Réunion. Někteří mu přezdívají „Havaj na jednom ostrově“ – a do jisté míry mají pravdu. Na Réunionu se potkává evropský luxus s francouzskou elegancí a africkou živelností. Dopřát si tu můžete luxusní pobyt na pláži, ale i náročný trek vnitrozemím.

Hlavní dominantou ostrova je sopka Piton des Neotes, dnes naštěstí neaktivní. Právě její činností však kdysi vznikl kaňon Trou de Fer, Železná díra, jeden z nejnáročnějších terénů pro lezce a vyznavače canyoningu vůbec. Obrovská a působivá „díra“ do hlubin země je následkem dávné sopečné činnosti, povrch tady strmě padá do několikasetmetrové hloubky a v nitru se ztrácí i šest řek. Ty vytvářejí až 220 metrů vysoké vodopády.

Přezdívá se mu mladší bratr Mauritia, ale v úrovni služeb rozhodně nezaostává.

Přezdívá se mu mladší bratr Mauritia, ale v úrovni služeb rozhodně nezaostává.

FOTO: archiv autora

Poprvé ho lezci zdolali až v roce 1989, kdy se jim podařilo dosáhnout dna, a ta vlastně není divu, že se mu dnes přezdívá i „Mount Everest mezi kaňony“, jakkoli nelogicky to zní. O ostrově Réunion se pak často hovoří jako o místě, které čeká na zkrocení. Mnozí ale bojují za to, aby téhle perle právě pověst divokého a divukrásného místa zůstala.

Inzertní sdělení: Vydejte se do ráje!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky luxusních pobytových zájezdů:

Constance Ephelia, Seychely

Pět hvězdiček, čtyři velké bazény a navrch hned dvě nádherné pláže s bílým pískem. To je ve zkratce luxusní resort Constance Ephelia na ostrově Mahé. Výborná restaurace, luxusní butiky a lázeňské centrum, kde můžete relaxovat. K tomu i perfektní podmínky pro vodní sporty. Užijte si opravdu luxusní dovolenou!

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

Resort La Piroque, Mauritius

Čtyřhvězdičkový resort, který leží v palmovém háji v těsné blízkosti nádherné bílé pláže. Veliký členitý bazén, dvě vynikající restaurace a čtyři bary. Pláž je chráněna korálovým útesem, kde můžete šnorchlovat. K dispozici i šest tenisových kurtů. Do ráje odlétáme každý týden, tak poleťte s námi!

Přečtěte si také o tom, kam v listopadu, o cestě kolem světa, nebo o klášteře narkomanů. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Lucie Štěrbová &Tomáš Cikán