Hlavní obsah

Zadáno pro milovníky samoty: I v Thajsku jsou pořád místa (téměř) bez turistů

25. 10. 2014, 18:00

Řidiči, kteří tudy jedou poprvé, si mohou vykroutit hlavy. Na kraji silnice tu totiž stojí loď. Ocelově šedivý lodní kýl leží zhruba dva kilometry od pobřeží Andamanského moře na okraji neprostupné zeleně. Jde o loď 813, smutné memento „vánoční” tusnami z roku 2004 a oblíbenou, byť smutnou zajímavost, ke které vyrážejí turisté v oblasti Khao Lak.

Foto: ESO travel

Vydejte se do oblasti Khao Lak, kde je příjemný klid.

Článek

Býval to člun pobřežní policie, pak ho ale velká voda zanesla do vnitrozemí, na místo kousek od tržiště Bang Niang. Tady se proměnil v památník, kam lidé čas od času přinášejí květiny jako památku na tisíce obětí. Dnes už by se naštěstí nic podobného stát nemělo – nad celou oblastí jihovýchodní Asie bdí systém ochrany a varování.

Vydejte se na samotu – do Khao Lak

Khao Lak, kde loď leží, je pobřežní pás tvořený několika vesničkami, plážemi, zátokami a resorty, který leží na pobřeží Andamanského moře v jižní části Thajska. Před „vánoční“ tsunami šlo o nejrychleji se rozvíjející oblast Thajska – minimálně co se turistického ruchu týká – vlna rozvoj sice zbrzdila, dnes už ale zase turistický ruch jede naplno.

Foto: archiv autora

Krásné pláže a minimum turistů – to je ideální kombinace.

Tedy – abychom byli přesní – Khao Lak nepatří k destinacím, kde je hlava na hlavě, na pláži je k nehnutí a v restauracích stojíte frontu na volný stůl. Naopak – Khao Lak už před vlnou patřil k místům, která staví spíše na klidnějším prostředí, na menším počtu malých a útulných resortů. Mimochodem – místní vyhláška dokonce zakazuje stavbu budov vyšších, než je průměrně vzrostlá palma. Nenarazíte tady na žádné obrovské a neosobní hotely.

Krvavý „vegetariánský” festival
Vegetariánský festival, jinak také Tesagan Gin je taoistická slavnost, která začíná vždy večer prvního dne devátého měsíce čínského kalendáře. Během následujících devíti dní by pak taoisté neměli pozřít nic z masa ani z mléčných výrobků. Symbolem celého festivalu jsou nicméně takzvaní „Mah Song“, lidé, jejichž těla jsou prý posedlá božskými duchy. V transu si pak tito lidé propichují tváře, jazyky i další části těla a údajně při tom necítí bolest.

Srdcem Khao Lak je vesnička Bang La On. Tady je koncentrace bister a restaurací přece jen trochu vyšší, pořídit se tu dají i suvenýry. A rozhodně stojí za to navštívit některou z restaurací a ochutnat něco z darů moře, které tu obvykle mívají opravdu čerstvé.

Foto: ESO travel

Vstup do moře je příjemně pozvolný.

Andamanské moře je ráj pro potápěče!

Nejživější pláží z celé oblasti je potom Hat Nang Thong – kde lidí bývá více, ale rozhodně ne tolik jako ve velkých letoviscích. Vstup do vody je tu obvykle pozvolný, povrch dna písečný – ideální kombinace i pro rodiny s malými dětmi, které sem také jezdí.

Mimochodem vody Andamanského moře jsou jedny z nejlepších pro potápění! Potápěčských škol, případně půjčoven vybavení je na pobřeží nepočítaně – ne nadarmo je Khao Lak označováno jako vstupní brána k Similanským ostrovům, o nichž najdete více informací v bočním sloupci.

Rostlina, která nevoní
To zjistíte, pokud vyrazíte na trek do národního parku Khao Sok, kde na kořenech a kmenech rostlin parazituje rostlina Rafflesia. Její ohromné červenooranžové květy páchnou jako hnijící maso z mršiny. Proč? Protože se snaží nalákat velké mouchy, jež by ji pak opylovaly.
Foto: ESO travel

Hlavní sezona je v Thajsku od listopadu do března.

O Khao Lak se občas hovoří jako o „thajské“ nebo „turistické samotě“. Neznamená to ale, že tu na nikoho nenarazíte, jak je týden dlouhý, a jedinou zábavou bude ležení na pláži (i když i to má v Thajsku něco do sebe). Jsou tu ideální podmínky pro šnorchlování, rybaření, klasické potápění. V blízkosti Khao Lak jsou i golfová hřiště, případně se můžete vydat i na sloní farmu nebo na trek do džungle.

Do karet Khao Lak hraje i to, že je perfektně dostupné z nedalekého Phuketu, leží totiž jen kousek od „Route 4“, jedné ze čtyř hlavních silničních tepen celého Thajska. A pokud sem vyrazíte, pak vězte, že atmosféra tu občas bude příjemně evropská. Nejvíce lidí sem totiž jezdí právě ze starého kontinentu, často ze skandinávských zemí.

Inzertní sdělení: Užijte si pohodu v Thajsku

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdů do Thajska:

Vydejte se s námi na dovolenou na božský ostrov Ko Chang! Tříhvězdičkový resort poskytuje služby v různých cenových hladinách. Najdete tu 202 pokojů rozdělených hned do 14 kategorií. Resort lží přímo na pláži, má vlastní bazén, fitness centrum i velmi příjemný spa komplex. Užijte si klid a pohodu mimo hlavní proud turistů!

Poznejte v rámci jednoho zájezdu hned tři destinace v Thajsku. Vezmeme vás do Bangkoku, pak přeletíme do Phuketu a nakonec si užijeme pohodu a nádherné pláže na Khao Lak. Skvělé hotely, perfektní služby, ideální podmínky pro potápění. Užijte si dva týdny v zemi úsměvů – máme termíny už na listopad!

Čtěte dále:

Přečtěte si také o klášteře narkomanů, o výletě na planetu opic nebo o obrovských diamantových dolech. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán

Anketa

Plánujete v zimě vyrazit za teplem?
Ano, někam do Afriky.
6 %
Ano, do jihovýchodní Asie.
21,6 %
Ano, na americký kontinent.
4,1 %
Ne.
68,3 %
Celkem hlasovalo 487 čtenářů.

Potápění jako v akváriu

Oblast Khao Lak je ideální branou k Similanským ostrovům, jedné z nejlepších potápěčských lokalit na planetě. Bez nadsázky se dá tvrdit, že potápění tady nabízí takovou druhovou pestrost, jakou nenajdete nikde jinde na světě.

Similanské souostroví je tvořeno celkem devíti hlavními ostrovy. Všechny jsou neobydlené, všechny mají nádherné pláže, všechny ve svém okolí nabízejí ideální podmínky pro potápění a od roku 1982 patří pod správu mořského národního parku.

Hlavní důvody, proč sem vyrážejí turisté z celého světa, jsou perfektní viditelnost a ohromná druhová pestrost. Jen korálů je tu zhruba pět stovek druhů, přidejte k tomu majestátní rejnoky, menší druhy žraloků, manty, želvy a menší druhy pestrých rybek.

Oblíbenou lokalitou je i takzvaný Richelieu Rock, lokalita, kde se ve vodě pohybují ohromní žraloci velrybí.

Související témata:

Související články

Výběr článků