Ďábelský bazének, který leží na hraně Viktoriiných vodopádů, obsadil v žebříčku nejnebezpečnějších míst pro koupání krásné páté místo. A my bychom ho klidně posunuli ještě o pár stupínků výš. Vždyť kde jinde vás od valící se vodní stěny a vodní tříště, která je vidět až na vzdálenost 40 kilometrů, dělí jen pod vodou ukrytá nízká a kluzká skála?

Viktoriiny vodopády patří mezi Nejnebezpečnější přírodní památky světa berou dech i životy. Patří mezi ně i Grand Canyon

Viktoriiny vodopády svou silou berou dech.

Viktoriiny vodopády svou silou berou dech.

FOTO: ESO travel

Tahle přírodní nádrž leží jen kousek od ”ostrova” Livingstone a místní oficiální agentury vás k němu a následně k bazénku vyvezou za zhruba 90 dolarů. V ceně je jízda lodí, výhled na vodopády z ostrova a v případě, že je málo vody, i koupání přímo v Ďáblově bazénku. A na závěr je na programu luxusní piknik.

Risk s místními průvodci

Ne každému se ale chce platit takovou částku. A místní si zase rádi vydělají pár dolarů navíc. Pokud má tedy člověk pro strach uděláno, může vyslyšet lákání některého z místních mladíků, usmlouvat cenu – bez problémů se dostanete pod deset dolarů – a nechat se k Ďáblově bazénku dovést „na černo“ pěkně po svých, skrze místa, kde je vody méně a kde není téměř žádný proud.

Přečtěte si i o jiných vodopádech: Utajené Vodopády mrtvého muže: Patří k nejkrásnějším na světě. Víte, kde jsou?

Do Ďáblova bazénku se dostanete jen od září do prosince, ve zbytku roku je tu proud příliš silný.

FOTO: www.victoriafalls-guide.net

Zábavní park u vodopádů? To snad ne!

Podle zimbabwského ministerstva pro turismus se zemi nedaří naplno využívat potenciál, který vodopády mají. Přišlo tedy v létě 2013 s návrhem vybudovat na dohled vodopádů zábavní park ve stylu Disneylandu. Součástí areálu, který by stál v přepočtu zhruba šest miliard korun, by měly být hotely, kasina a nejrůznější atrakce. Drtivá většina expertů se nicméně k tomuto nápadu staví skepticky, Viktoriiny vodopády by ztratily punc autenticity.

Mimochodem, proud není ani uvnitř Ďáblova bazénku. Skála tady totiž vytváří vanu, ve které se voda točí ve víru a ztrácí sílu. Pokud je nižší stav vody a člověk se nesnaží dostat co nejblíže k okraji nebo mimo klidnou oblast, je prý tahle adrenalinová atrakce celkem bezpečná. Nižší stav vody v tomto případě znamená období zhruba od září do prosince – to je přímo v bazénku vody těsně nad pas a na jeho okrajích potom tolik, aby si člověk mohl pohodlně sednout.

Vodopády jsou široké zhruba dva kilometry a padají z nejvyššího bodu do hloubky 108 metrů.

Vodopády jsou široké zhruba dva kilometry a padají z nejvyššího bodu do hloubky 108 metrů.

FOTO: ESO travel

Větší než malé množství adrenalinu

Turisté, kteří se k cestě na tohle „ďábelské místo“ nechali vyhecovat, pak popisují, jak obrovský adrenalin pobyt v přírodní vaně, kolem které se řítí masy vody, jež s ohromným řevem padají do stometrové hloubky, vlastně je. Člověk prý není schopný donutit se naklonit se přes okraj – pud sebezáchovy je silnější a tělo protestuje.

Nicméně čas od času se objeví lidé, kteří ohromnou sílu vody podcení, a v tom nejhorším případě zaplatí za svoji nepozornost – kterou mimochodem nejčastěji způsobuje upřené sledování displeje fotoaparátu – i životem.

Ještě pořád nevíte Kam v srpnu? Poradíme vám návštěvu zajímavých míst, která doporučují odborníci

Pád do hlubin

V září 2009 se z vrcholu Viktoriiných vodopádů zřítil neoficiální průvodce, který uklouzl na kluzké skále při záchraně turisty a zřítil se do hloubky 90 metrů. Ač se původně hovořilo právě o lokalitě Ďáblova bazénku, došlo k neštěstí na jiném místě. O dva roky později se do hlubiny (vodopády mají v nejvyšším bodě výšku 108 metrů) zřítil turista, který se vydal na průzkum vodopádů s neoficiálním průvodcem z řad místních.

Pořádný adrenalin je i bunge dumping z místního mostu, který se klene nad kaňonem.

Pořádný adrenalin je i bungee dumping z místního mostu, který se klene nad kaňonem.

FOTO: ESO travel

Zatím poslední případ pádu do vodopádů má ale šťastný konec. V prosinci 2013 se do pětadvacetimetrové hloubky pod vodopády, kde se řeka Zambezi valí úzkým kaňonem, zřítil pětačtyřicetiletý čínský turista. Měl ale štěstí, protože dopadl nikoli do vody, ale na skalní výběžek, a jeho pád zbrzdila místní vegetace. Celá na první pohled děsivá událost – kterou způsobila opět snaha o co nejlepší fotografii – tak skončila jen několika odřeninami.

Pokud vás až tak velká dávka adrenalinu neláká, můžete si skočit bungee jumping z mostu, který vede nad kaňonem pod vodopády, nebo se vydat na raft. Nicméně pravdou je, že adrenalinem je mnohdy i pozorování turistů, kteří do Ďáblova bazénku vyrazí a pak balancují na jeho okraji. Spadnou? Věřme, že ne!

Inzertní sdělení: Užijte si pobyt v Africe!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří, Asii a Afriku, vybírá z nabídky exkluzivních poznávacích zájezdů:

Okruh po Zimbabwe

Vydejte se do Zimbabwe, africké země, kam dosud nevtrhly davy turistů a která nabízí všechno, co od Afriky očekáváte. Vrcholem je samozřejmě návštěva Viktoriiných vodopádů.

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

To nejlepší z Jižní Afriky

Kratší, avšak velmi intenzívní poznávací zájezd, díky kterému poznáte ta nejkrásnější místa Jižní Afriky. Prohlédněte si Kapské Město z vrcholu Stolové hory, vydejte se do národních parků nebo na mys Dobré naděje.

Cesta Shongololo Expressem

Vydejte se za poznáním Afriky v legendárním vlaku – Mosambik, Jižní Afrika, Zimbabwe a další země Jižního kříže. Divoká příroda, netradiční kultura, exotika a zároveň pohodlí ve vlaku, který má mnohaletou historii.

FOTO: ESO travel

Čtěte dále:

Přečtěte si také o nejkrásnějších místech Itálie, o bájném Eldorádu nebo o konci světa. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán