Najít Eldorádo by znamenalo stát se doživotním rentiérem a globální celebritou. Vždyť o městě zlata slyšel snad každý a dobrodruhů a záhadologů, kteří si vylámali zuby na jeho hledání, jsou dnes už desítky. Pojďte se společně s námi podívat na „známá fakta o neznámých místech“!

Bílé město je prý ukryté v Hondurasu

Něco takového říkali indiáni Hernánu Cortésovi, španělskému dobyvateli držav původních obyvatel Jižní Ameriky. Mysleli tím La Ciudad Blanca – Bílé město. Mělo jít o sídlo postavené z bílých a bíle natřených materiálů, které mělo skrývat úchvatné bohatství. Cortés tomu uvěřil, stejně jako generace lidí po něm.

Samy Andy se dají označit za poklad. Alespoň za přírodní poklad.

Samy Andy se dají označit za poklad. Alespoň za přírodní poklad.

FOTO: ESO travel

Legendě důvěřoval i první pilot, jenž překonal Atlantský oceán bez přestávky – Charles Lindbergh. Prý při jednom přeletu nad Hondurasem spatřil cosi, co by mohlo být bílým městem. Žádná z mnoha expedic pátrajících po pokladech v La Ciudad Blanca ale nikdy nic nenašla. A že se jich do Hondurasu vypravilo požehnaně! Objevitel Theodore Morde ze svých zápisků o cestě sepsal knihu, jméno si udělali i další, které podporovaly noviny ženoucí se za senzací v podobě neznámého místa.

Přečtěte si i o dalších zajímavých místech: Perly Jižní Ameriky: To jsou chodící sochy, Měsíční údolí i výborná kuchyně

Jak to bylo s Jantarovou komnatou?

Tajemstvím opředená místa máme také v Evropě. Jedním z nich je takzvaná Jantarová komnata. Jedná se o místnost s luxusním obložením z jantaru. Vznikla na příkaz pruského císaře Fridricha I. a jako dar ruskému panovníku Petru Velikému se dostala do carské rodiny. V Rusku zůstala i po vyvraždění panovnického rodu. Co se s ní ale stalo během druhé světové války, to nikdo neví. Jednoduše zmizela.

Eldorádo nikdy neexistovalo... Ale

Jestliže u honduraské země blahobytu netušíme přesně, zda existovala, u Eldoráda to víme téměř bezpečně: Ne! Pověra vznikla špatným pochopením indiánských příběhů o rituálech kmene Muisků. Ti měli ve zvyku při nejsvětějších obřadech pokrývat hlavu náčelníka zlatým práškem. Španělští dobyvatelé historku špatně pochopili a mysleli, že zlatem není pokryta hlava, ale celý kraj obývaný Muisky. El Dorado, ve španělštině zlatý, se tedy stalo i přeneseně pojmenováním nechutně bohaté oblasti, ačkoliv původně se jednalo o muže pokrytého nepatrným množstvím prášku.

Odkud přišli Maorové?

Hawaiki mělo podle původních teorií ležet úplně jinde než La Ciudad Blanca a Eldorádo, to by se ovšem nesmělo tolik pokročit v bádání o této věci. Ovšem začněme od začátku. Jedná se o legendární zem, z níž měli Maoři doputovat na Nový Zéland a do okolních oblastí. Původně vědci soudili, že připluli z jiných ostrovů v Oceánii. Norský dobrodruh Thor Heyerdahl měl za to, že Maoři patří do jihoamerické rodiny, a slavnou plavbou na voru Kon-tiki dokázal, že to možné bylo.

Vydejte se na Nový Zéland a Podívejte se na taháky parku Rotorua: Na mýdlový gejzír a šampaňské jezero 

Na tomto voru sjednoduchou chatrčí roku 1947 urazilo šest dobrodruhů asi 7000 kilometrů přes oceán.

Na tomto voru s jednoduchou chatrčí roku 1947 urazilo šest dobrodruhů asi 7000 kilometrů přes oceán.

FOTO: Mertxe Iturrioz (Flickr, CC BY-SA 2.0)

Až poslední výzkumy ukázaly, kde nejspíš vězí pravda. Rozborem DNA se zjistilo, že předkové Maorů pravděpodobně žili na Tchaj-wanu, ostrově v trojúhelníku Japonsko–Čína–Filipíny. Prý tam po smrti mají putovat zesnulí Maoři, aby tak uzavřeli kruh v místě, odkud se vydali do světa. Nutno podotknout, že klidu tam mrtvé duše příliš nemají. Musí poslouchat zvuky z mnoha textilních továren významně posilujících ekonomiku země, která se neustále musí potýkat s uchvatitelskými snahami velké expanzivní sestřenice Číny.

O Číně také zde:

Existovala bájná Atlantida?

Skutečně existovala? Nevymyslel si ji Platón? Nebo někdo před ním? Tohle se dnes už jen velmi těžko zjišťuje. Podle mýtů mělo jít o opravdu velké, slavné a bohaté město. Teorií, kde se nacházela, známe spoustu. Mezi ty v poslední době nejhlasitěji prezentované lokality patří španělská Andalusie, bermudský trojúhelník a Kanárské ostrovy či Madeira. V těchto oblastech se například podle projektu britské televize BBC mohla Atlantida nacházet. Nebo také ne.

Někteří za Atlantidu považují Santorini: Kde se chlubí nejkrásnějším západem slunce na světě? Na Santorini, ostrově luxusu 

Athanasius Kircher na své mapě z roku 1669 umístil Atlantidu do míst, kde se nacházejí četné ostrůvky Oceánie.

Athanasius Kircher na své mapě z roku 1669 umístil Atlantidu do míst, kde se nacházejí četné ostrůvky Oceánie.

FOTO: Anon Moos (Public Domain Image)

Jisté je, že i když na zmíněných místech o žádných horách zlata nevíme, poklady to do značné míry jsou. Pro turisty určitě. Jen si to vezměme:

Andalusie: Pro mnoho lidí je tato oblast nejatraktivnější v celém Španělsku. Kilometry pláží, velké luxusní hotely, za rohem Gibraltar – britský kousek země s bezocasými opicemi – a ve vnitrozemí města jako Granada, Sevilla a Córdoba, kterými kráčela historie a zanechala za sebou nemálo originálních památek, jako jsou granadská Alhambra nebo Park Marie Luisy v Seville.

Bermudský trojúhelník: Celé pojmenování si získalo negativní nádech, ačkoliv kapitáni jím plujících lodí tvrdí, že jde spíš jen o dobře živenou fámu. Jisté je, že jednotlivé krajní body oblasti mají samy velmi dobrou reputaci a patří k oblíbeným místům cestovatelů – důchodcovský ráj Florida, stále slunné Portoriko a Bermudy.

Madeira: Lidé v rámci souostroví bydlí jen na dvou ostrovech, nicméně ty toho skrývají tolik, že to vlastně stačí na pozici jedné z nejvyhledávanějších lokalit pro dovolenou. Uznejte sami: Proslavené víno, modrý vřes, velký novoroční ohňostroj… Už cítíte mořský vánek?

Už jste byli na dovolené?
Viděli jste někdy státní vlajku Kambodžského království? Ano? Pak víte, že Angkor Vat se tyčí v jejím středu.

Viděli jste někdy státní vlajku Kambodžského království? Ano? Pak víte, že Angkor Vat se tyčí v jejím středu. A to byl dlouhou dobu jen zapomenutým bájným místem.

FOTO: ESO travel

A slyšeli jste třeba o takové Thermyskiře? Podle Hérodota se takto nazývalo velké město mocných Amazonek. Stálo v Turecku a bojovné ženy z něj vedly své výboje. Podobná sídla najdeme v mýtech a legendách kmenů a národů po celém světě. V budoucnu se k některým určitě vrátíme. Jsou totiž velmi populární a turisty hojně vyhledávaná jako zpestření plážového odpočinku během letní dovolené.

A co vy? Máte v plánu vypravit se po stopách tajemného ztraceného místa? Nechte se vtáhnout do honu za dávno zmizelými civilizacemi. Třeba při tom poznáte spoustu nových věcí.

Inzertní sdělení: Vydejte se za exotikou!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdů last minute:

FOTO: ESO travel

Najděte legendární Eldorádo!

Vydejte se do Jižní Ameriky a najděte si svůj poklad na cestě po Chile, Argentině, Peru, Bolívii a Uruguayi. Možná jím budou zážitky z Machu Picchu či Evitina Buenos Aires.

Luxus na kraji Evropy!

Španělsko je nyní dostupnější než kdy dříve. Využijte toho a vydejte se na pláže Andalusie do luxusních čtyř- a pětihvězdičkových hotelů!

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

V USA to žije. Zažijte to!

V Kalifornii je celá řada téměř mrtvých měst opuštěných po konci zlaté horečky. Ta živá ale také nejsou k zahození: Las Vegas, Los Angeles nebo San Francisco!

Čtěte dále:

Přečtěte si také o konci světa, o letoviscích v Maroku nebo o záhadě bermudského trojúhelníku. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán