Platí tu stejná pravidla jako ve slavnějším moskevském mauzoleu, ve kterém leží Lenin (nebo možná jeho figurína). Akorát tady nejste na Rudém náměstí v Moskvě, ale na náměstí Ba DinhHanoji. I tady se u vstupu velmi často stojí fronta. I tady je zakázáno vzít si s sebou dovnitř fotoaparát nebo kameru. Všechny musí zůstat před vchodem v bezpečnostních schránkách.

Pak se turisté seřadí do dvojstupů a přebere si je našňořený voják. Nikdo se nesmí opozdit, nikdo nevybočí z řady…

A stejně jako Lenin i Ho Či Minh, který zemřel už v roce 1969, leží v proskleném sarkofágu, pečlivě nasvícený a připomínající figurínu z vosku. A i tady se vkrádají pochybnosti, zda člověk kouká na skutečného Ho Či Minha, nebo jen umně vyrobenou figurínu…

Mimochodem, o moskevském mauzoleu se zmiňujeme v článku Jak dobře znáte Moskvu? Mění se doslova před očima 

Pro klobouk do Kloboučnické ulice

Po návštěvě mauzolea se v člověku mísí různé pocity, na bizarní zážitek ale dají rychle zapomenout další hanojské pamětihodnosti. Třeba Staré město, složitý labyrint uliček, které mají společnou jen titěrnost. Jinak jsou každá jiná a každá zaslíbená jedné profesi.
Kloboučnická, Obuvnická, i ulička, kde najdete jen dílny zabývající se výrobou náhrobních kamenů. Místní řemeslníci jsou asi jediní, kteří se nemusejí bát, že někdy přijdou o klienty.

Vietnam proslavila i netradiční gastronomie: Kde si můžete objednat smaženou kobru nebo pálenku z medvědích varlat? 

Ač byla Hanoj v době vietnamské války silně poškozena, je krásná a za návštěvu určitě stojí. Jen chrámů je tady zhruba šest set. Ten nejznámější - chrám Nefritové hory leží uprostřed jezera Navráceného meče. Prohlídku zaslouží i stovky staveb z koloniálního období.

Saigon – zadáno pro shopaholiky

I v Saigonu, který se od roku 1975 oficiálně jmenuje Ho Či Minhovo město, jsou koloniálních památek sta a sta. Ať už je to pošta, nebo katedrála Notre Dame. Turisté ale dnes paradoxně spíš míří na široké bulváry a k patám vysokých mrakodrapů. Saigon je totiž městem nákupů – seženete tu všechno a za mrzký peníz.

Další články o asijských destinacích

Během vietnamské války si do Saigonu jezdili užívat američtí vojáci. Právě z téhle doby pochází přezdívka „město neřesti“, dnes ale Saigon jen vzpomíná na dávno zašlou slávu a ani noční život už tu není takový, jaký býval. Mnohem divočejší je prý v nedalekém thajském Bangkoku.

Zátoka Ha Long je od roku 1994 na seznamu světového dědictví UNESCO.

FOTO: ESO travel

Právě v Saigonu pak mohou turisté navštívit válečné muzeum a nahlédnout do nedávné historie Vietnamu, která byla velmi bolestivá a krvavá. Jeho návštěva ale není pro slabé povahy.

Původní název „Muzeum čínských a amerických válečných zločinů“ sice Vietnam raději diplomaticky odstranil, co ale zůstává, jsou desítky exponátů – od klecí, ve kterých byli drženi zajatci, až po gilotinu a tisíce fotografií válečných hrůz.

Vietnam ale naštěstí nejsou jen připomínky krvavého konfliktu. Snad každý alespoň jednou slyšel o zátoce Ha Long v Tonkinském zálivu. Známá je i pod jménem Dračí zátoka – podle jedné z legend totiž tisíce zdejších ostrůvků vytvořil drak, když při přistání ocasem omylem rozmetal horský masiv. Jiná legenda zase tvrdí, že ostrůvky jsou perly, které tu draci vyplivli.

Souboj kontrastů – to je Vietnam, klid vesniček versus ruch Saigonu.

FOTO: ESO travel

Bydlení na vlnách

Buď jak buď, Dračí zátoka je od roku 1994 na seznamu UNESCO a denně z přístavů na pobřeží vyplouvají stovky lodí, které jsou plné turistů. V Dračí zátoce je okolo čtyř tisíc ostrovů – délka výletů se tady proto nepočítá na hodiny, ale na dny.

Na vodách zátoky je možné z paluby lodi spatřit celé vesnice, plovoucí obchody, tržiště, bary, restaurace. Někteří z obyvatel na pevnou zem vystoupí jen několikrát do roka, jinak své plovoucí domy neopouštějí.

Zvýšená koncentrace těchto plovoucích domů je v okolí ostrova Cat Ba. Důvod je prostý – právě na Cat Ba nocuje část turistů, kteří se vydají na výlet po zátoce. A ti, okouzleni právě skončeným západem slunce, rádi sáhnou do peněženky a utratí nemalé peníze za suvenýry s motivy Dračí zátoky.

Vydejte se do Středomoří, ve Vietnamu

Tak trochu jiný Vietnam - to je turistické středisko Nha Trang. Evropané mu říkají „vietnamské Středomoří“. Důvod je zřejmý – dlouhé pláže, čisté moře, hotelové resorty a atmosféra ne nepodobná té, která panuje v létě na jihu Evropy.

O této lokalitě si také můžete přečíst článek: Netradiční letní destinace: „Vietnamské Středomoří“ láká na exotiku, jídlo a luxus 

Ti, co vyráží za poznáním do Vietnamu pod ochrannými křídly některé z cestovek, tady obvykle svou cestu Vietnamem končí několika dny na „středomořských“ plážích – možná proto, aby pro ně návrat do Evropy nebyl tak velkým kulturním šokem.

Inzertní sdělení: Tipy na zájezdy do Vietnamu a Asie

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky poznavacích zájezdů:

Vietnamem od severu k jihu

Velká cesta úžasnou zemí - nocování uprostřed Dračí zátoky, nákupy na bulvárech Saigonu, kouzlo Hanoje a několik dnů na pláži u moře v letoviscích Hoi An a Nha Trang.

Bangkok – Phuket

Poznejte thajskou metropoli a pak si odpočiňte na plážích luxusního Phuketu. Létáme sem i na přelomu roku. Oslavte silvestra v exotice. Výhodné last minute nabídky!

Hoi An – pobyt u moře

I ve Vietnamu se dá prožít dovolená na pláži. Důkazem je letovisko Hoi An. Čekejte průzračné moře, velmi kvalitní služby a unikátní vietnamskou přírodu. (Zatím) bez davů turistů.

Čtěte dále:

Přečtěte si také o luxusu v socialistických zemích, o městě duchů v Kambodži nebo o Stolové hoře a jejích tajemstvích. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán