Mimochodem – když  je pěkně, je možné spatřit panoráma Stolové hory a pod ní ležícího Kapského Města už na vzdálenost 200 kilometrů. Pak již není divu, že je tento skalní masív symbolem celého státu. Mimochodem – výstup na její vrchol v roce 2010 nepřežilo patnáct osob – což je stejný počet obětí, který si třeba v roce 2006 vyžádal Mount Everest.

Krásná, ale zrádná. Taková je jihoafrická Stolová hora…

Pokud ale člověk dodrží všechny pokyny a drží se značených stezek, je výstup na Stolovou horu, která je prý mimochodem úplně nejčastěji zdolávaným vrcholem světa, několikahodinovou středně náročnou túrou. Stezek, které vedou po úbočích na vrchol, je prý několik stovek.

Inspirujte se pro své zimní cesty: Kam v únoru? Do Karibiku za hubičku, ceny exotických zájezdů jsou stále velmi nízké

Na vrchol vede unikátní lanovka s otočnou podlahou.

FOTO: www.adventuresuedafrika.ch

Lanovka s otočnou podlahou

Kromě toho je možné už od roku 1929 využít služeb lanovky. Ročně prý nahoru na plošinu vyveze asi půl miliónu turistů – tomu ostatně odpovídá i dlouhá fronta, která se před pokladnami každé dopoledne tvoří. V průvodcích radí nevzdávat to a vydržet – prý postupuje celkem rychle. Škarohlídi by možná podotkli, že i díky tomu, že to část turistů při pohledu na cenu za jednosměrnou jízdenku vzdá, cesta vzhůru vyjde v přepočtu na necelých čtyři sta korun.

Některé části Jižní Afriky jsou ideální pro dovolenou u moře. Přesvědčte se v článku Kde svítí slunce 230 dní v roce? Zkuste jihoafrickou riviéru Durban

Současná lanovka už samozřejmě není tou, která na vrchol stoupala v minulém století. Aktuální kabinky mají otočnou podlahu, takže člověk nemusí přebíhat z jedné strany na druhou. Během sedmiminutové cesty na vrchol se několikrát otočí kolem své osy a nabídne dech beroucí pohled z ptačí perspektivy na celé Kapské Město i nedaleký mys Dobré naděje.

Z hory je krásný výhled na město.

Z hory je krásný výhled na město.

FOTO: 4ward.ch

Bláznivý skokan bez padáku

O Jebu Corlissovi už jste možná slyšeli. Ve speciálním obleku bez padáku, ale s „křídly“ skočil z Eiffelovy věže nebo z Petronas Tower v Malajsii. V lednu 2012 se rozhodl pokořit i Stolovou horu, ta však nakonec pokořila jeho. Při seskoku se do něj opřel silný vítr, Jeb narazil na skalní masiv a zlomil si obě nohy. Navíc dostal tučnou pokutu od správy místního národního parku Table Mountain.

Dobré počasí je základ

Musí ale být pěkné počasí. „Občas se totiž ráno nad celým zálivem Table Bay drží mlžná poklička, skrz niž sice kabinka lanovky vystoupá, ale pak není vidět město ani mys pod ním, všechno pokrývá hustá mlha,“ říká obsluha v dolní stanici Tafelberg Road v nadmořské výšce tří set metrů nad mořem.

Nejvyšší bod hory je o zhruba 700 metrů výš – Stolová hora má nadmořskou výšku 1086 metrů. Délka skalního masívu, který má typickou šedavou barvu, je okolo tří kilometrů. Vrcholová plošina je obrovská, ale bývala ještě větší. Hora však podléhá erozi, a tak se plocha jejího vrcholu stále zmenšuje.

Když se nepovede počasí, není z kabinky lanovky vidět skoro nic.

Když se nepovede počasí, není z kabinky lanovky vidět skoro nic.

FOTO: kapstadt-ferienhaus.de

Místa na odpolední piknik, který si tu den co den dopřávají desítky lidí, je tu ale pořád dost. Společnost jim k tomu dělá asi 1500 druhů rostlin, které se na vrcholové plošině vyskytují, a také zvířata podobná našim morčatům – jen větší, která neznají plachost a neúnavně loudí. A asi by dnes někdo jen stěží hádal, že tu ještě v 19. století žili i lvi.

Jihoafrická republika je fascinující země. V článku Vydejte se do srdce Jihoafrické republiky najdete vše o těch nejznámějších místech.

Inzertní sdělení: Poznejte Jižní Afriku!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdů do Jižní Afriky:

FOTO: ESO travel

To nejlepší z Jižní Afriky

Atraktivní zájezd, který je díky délce trvání oblíben zejména mezi klienty majícími zájem o kratší, avšak velmi intenzivní poznávací program. Itinerář cesty zde!

Kapské Město a safari

Za poznáním a aktivním odpočinkem v africkém buši. Lákavý program pro ty, kteří chtějí alespoň jednou v životě spatřit tolika superlativy ověnčené Kapské Město a zažít pravé safari!

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

Zeměmi Jižního kříže

Špičkový program pro nejnáročnější cestovatele zahrnuje neopakovatelné safari a návštěvu přírodních ikon Zimbabwe, Botswany, Namibie a JAR. Více podrobností zde.

Čtěte dále: 

Přečtěte si také o místech, kde nejsou turisté vítáni, o nejslavnějších městských parcích světa nebo o sexuální turistice. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán