Bíle omítnuté domky, tak typické modré okenice, úzké uličky a klid. Vesnička Lachania je ukázkovým příkladem tradičního Řecka. Řecka bez davů turistů, bez komerce, bez hluku. A takových míst je na ostrově Rhodos více.

Slunce pořádně pálí i jinde: Costa del Sol: Tady o dovolené ošklivo nebude, slunce tu pálí 300 dní v roce

Na druhou stranu na Rhodosu najdete řadu luxusních resortů, ve kterých vám splní každé vaše přání. I proto patří Rhodos dlouhodobě mezi nejoblíbenější řecké destinace – každý si tady vybere. A jaké jsou největší lákadla ostrova, který byl v antice slavný pro své řečnické školy, ve kterých studoval Caesar i Cicero?

Lindos je jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť na Rhodu.

Lindos je jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť na Rhodu.

FOTO: Rhodes.com

Vydejte se do historie!

Hlavní město Rhodos je údajně jedno z nejzachovalejších středověkých měst v Evropě. To ale není všechno – to nejkrásnější na městě Rhodos je jeho rozmanitost – slavná Třída rytířů, lemovaná gotickými domy, impozantní palác Velmistrů ze 14. století, antické památky a do toho malé kavárničky. Jiskřící atmosféra dávné historie tady dýchá doslova z každého kamene.

Kde stál Rhodský kolos?

Jeden ze starověkých divů světa stál v přístavu Mandraki jen 56 let – pak ho smetlo velké zemětřesení a ještě o několik let později byly i zbytky obří bronzové sochy rozebrány a roztaveny na mince. Zhotovení sochy boha Hélia, vysoké asi 110 stop, trvalo 12 let. Na její definitivní rozebrání bylo prý potřeba 900 velbloudů.

Rhodos je plný malebných zátok a pláží, které jsou oblázkové i písčité.

Rhodos je plný malebných zátok a pláží, které jsou oblázkové i písčité.

FOTO: ESO travel

Dalším rhodským unikátem je městečko Lindos. V úzkých uličkách této kdysi úspěšné rybářské vesničky se proplétají oslíci, zbytky antických chrámů září na modré obloze a pod majestátní akropolí na skále se lesknou desítky romantických zátok. Antické sochy tu s přivřenýma očima nasávají vůni pečených ryb, místí ženy vyšívají tradiční ubrusy a ve zdejším antickém divadle se zvuk nese pořád jako za starých časů.

Pod hladinu!

V modrých hlubinách pod hladinou moře se ukrývají docela jiné poklady – Rhodos patří k vyhlášeným potápěčským lokalitám celé Evropy. Zřejmě nejoblíbenějším potápěčským centrem je Kalithea, kde kromě barevných ryb a korálů pod vodou najdete i podmořské jeskyně.

Baví vás bezcílné brouzdání křivolakými uličkami? Vydejte se na jih Itálie - Dovolená ve stínu Etny? Sicílie potěší dobrodruha i milovníka luxusu.

Hlavní město Rhodos je nejkrásnější při západu slunce, kdy se bílé stěny domů barví dorůžova.

FOTO: europetravel.gr

Rhodos vyniká svojí rozmanitostí a ani zdejší příroda nezůstává pozadu. Jeden den se můžete vydat k písečným dunám na pláže, jindy do hustého lesa a pak zase na savaně podobné pláně. Ideální je půjčit si auto (autobusy se nevyplatí) a projekt každý den jednu část ostrova – jedním z výletů může být třeba cesta k hradu Monolithos z 15. století, kde leží i nádherná pláž Fourni nebo historická vesnička Siana.

Další tipy na krásné pláže a pěkná letoviska:

Písek, oblázky i skály: na Rhodu vládne rozmanitost

Vybrat si můžete i co se týče pláží. Na Rhodu se střídají oblázkové pláže (sever) s písečnými (jih), příkré a romantické svahy s pozvolnými a bujná a divoká letoviska s poklidnými vesničkami. Z kopců kolem pobřeží shlížejí stovky malých kapliček, v údolích odpočívají ruiny antických měst a na každém kroku voní levandule nebo rozkvetlý kaktus.

Není Rhodos to pravé? K prozkoumání nabízíme ještě Krétu – více v článku Kréta jak ji neznáte: Víme, kde jsou nejluxusnější resorty, kam jezdí bohatí.

Inzertní sdělení: Vydejte se na Rhodos za plážemi a sluncem!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdů na Rhodos:

FOTO: ESO travel

Rhodos – Lindos

Nechte se okouzlit dávnou historií Rhodu – užijte si luxusní dovolenou u světoznámého města Lindos, kde se starověké památky snoubí s božskými plážemi.

Kréta - last minute!

Vydejte se na přelomu května a června na řeckou Krétu. Máme pro vás zájezd, který je za polovinu. Čtyřhvězdičkový hotel, polopenze a parádní počasí!

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

Rhodos – Faliraki

Máte rádi divoké letní noci plné života? Vydejte se k jedné z nejkrásnějších pláží Rhodu do letoviska Faliraki. Bydlet budete v klidu, ale večer se můžete vydat za řeckou zábavou!

Čtěte dále:

Přečtěte si také o Libanonu, o Velikonočním ostrově nebo o slavném Machu Picchu. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Viola Kratochvílová & ESO travel