Do Vietnamu se v prvé řadě jezdí na poznávací zájezdy. Naprosto odlišná kultura, pohnutá historie a exotická příroda – to je kombinace, která ročně láká stovky tisíc turistů z celého světa. Přibývá ale i těch, kteří sem přijedou na klasickou plážovou dovolenou. A vietnamská letoviska jsou i díky tomu jedny z nejrychleji se rozvíjejících na světě.

Pojďme se do některých z nich podívat blíže – některá jsou rájem potápěčů, jinde si na své přijdou ti, kteří na dovolené chtějí hlavně jíst jen dobré jídlo.

Více informací o Vietnamu najdete i v článku Vietnam, to jsou luxusní pláže i unikátní plovoucí vesnice v Dračí zátoce

Phan Thiet – po stopách rybí omáčky

Má nálepku jednoho z nejrychleji rostoucích městě ve Vietnamu. Letovisko Phan Thiet leží v jižní části centrálního Vietnamu a platí za jedno z těch vůbec nejluxusnějších. Říká se, že je ideálním místem pro rodinnou dovolenou, ale nenechte se mýlit. Když se na konci srpna otočí vítr a na zdejší pláže začnou dorážet vysoké vlny, promění se Phan Thiet v centrum surfařů, často nezávislých cestovatelů z celého světa.

Pláže v okolí Phan Thiet patří k nejkrásnějším ve Vietnamu.

Pláže v okolí Phan Thiet patří k nejkrásnějším ve Vietnamu.

FOTO: ESO travel

Říká se, že právě tady je jedna z nejkrásnějších pláží Vietnamu – pláž Mui Ne ale neleží přímo ve městě. Musíte za ní asi 12 kilometrů východně. Odměnou za námahu jsou nicméně až pětatřicet metrů vysoké písečné duny. Jen pozor na to, že voda je už jen malý kousek od břehu poměrně hluboká. Za návštěvu a poležení pak ještě rozhodně stojí pláž Bai Rang – ta je ale od centra města ještě dál.

Phan Thiet mezi zahraničními turisty proslulo plážemi a dovolenkovým zázemím, samotní Vietnamci si ho ale spojují spíše s výrobou typické rybí omáčky. Zdejší továrna vyprodukuje každý rok asi 17 miliónů litrů této speciality – a ta je prý v bezprostřední blízkosti továrny značně cítit.

Vietnamské gastronomie se týká i článek Kde si můžete objednat smaženou kobru nebo pálenku z medvědích varlat?

Vietnamská specialita – omáčka nuoc mam

Nuoc mam je obvykle světle hnědá průhledná rybí omáčka, která je jednou ze základních ingrediencí vietnamské kuchyně. V každém větším obchodě tady narazíte na spoustu druhů – od „čistých“ rybích omáček po ty, které jsou dochucené třeba bylinkami. V jihovýchodní Asii se tato omáčka nejčastěji vyrábí z ančoviček a výroba rozhodně není nic pro slabé žaludky. Ryby se totiž společně s mořskou solí nechávají několik týdnů kvasit v obrovských kádích. Kapalinou, která vzniká naspodu, se pak horní vrstvy směsi opětovně prolévají.

Jaké jsou ve Vietnamu resorty? Na vysoké úrovni, za kterou se ale samozřejmě i platí.

Jaké jsou ve Vietnamu resorty? Na vysoké úrovni, za kterou se ale samozřejmě i platí.

FOTO: ESO travel

Nha Trang – lanovkou na ostrov luxusu

Statut nejpopulárnějšího vietnamského letoviska drží Nha Trang. Od května do září tady denní teploty nepadají pod 32 stupňů, zdejší šestikilometrová pláž je tak v obležení. Promenáda, která ji lemuje, pak ožívá po setmění. Milujete mořské plody na všechny způsoby? Tady si přijdete na své! Rybáři je ráno naloví a v podvečer už je máte na talíři. Desítky druhů na desítky způsobů. Každý den si můžete dát něco jiného. A navíc za velmi příjemnou cenu.

Bílý písek, tyrkysová voda, palmy a výhled na pětici ostrovů na obzoru - tak vypadají zdejší pláže. Mimochodem - ostrov Hon Tre (jinak také Bambusový ostrov) se tu těší pověsti luxusního ráje pro bohaté. Ostatně už samotná cesta na ostrov je netypická – vyrazit sice můžete trajektem, turisticky vděčnější je ale cesta lanovkou. Místy i 45 metrů nad vodní hladinou. Samotná délka lanovky je téměř tři a půl kilometrů.

Ve zdejších krámcích smlouvejte a připravte se na neodbytné prodavače!

Ve zdejších krámcích smlouvejte a připravte se na neodbytné prodavače!

FOTO: archiv autora

A co na ostrově? Můžete se tu samozřejmě ubytovat v pětihvězdičkovém resortu. Většina z těch, co sem dorazí, ale bere zavděk návštěvou ohromného aquaparku nebo mořského akvária.

Vietnamská kuchyně je zdravá

Když se řekne vietnamská kuchyně, vybavíte si akorát vietnamská bistra v Česku, kde olejem a glutamátem rozhodně nešetří? Chyba. Původní vietnamská kuchyně je totiž založená na čerstvých surovinách, hlavně na zelenině, bylinkách a různých druzích masa. Cílem kuchařů je snaha o zachování co největší čerstvosti. Základní surovinou je rýže a výrobky z ní a v jídlech se snoubí pět základních chutí: sladká, slaná, hořká, kyselá a ostrá.

Hoi An s puncem UNESCO

Statut nejhezčího letoviska na vietnamském pobřeží drží Hoi An. A má na to i „glejt“. V roce 1999 totiž organizace UNESCO zařadila historické centrum města na seznam světového dědictví. Což je záruka toho, že procházka křivolakými uličkami bude stát za to. Navíc se při ní člověk nemusí neustále vyhýbat autům – centrum města je pro ně totiž uzavřené.

Staré centrum letoviska Hoi An má své kouzlo.

Staré centrum letoviska Hoi An má své kouzlo.

FOTO: archiv autora

Nejpůsobivější je prý „staré“ Hoi An po setmění. Rozzáří se nejen světla, ale i lampiony vetkané do větví stromů a zdejší obchůdky. Při nákupu v nich rozhodně smlouvejte a připravte se také na to, že zdejší prodavači jsou opravdu neodbytní. Specialitou Hoi An (a ostatně i celého Vietnamu) jsou pak krejčí a švadleny, co vám oblek nebo šaty na míru ušijí za pár hodin a za hubičku.

Nákup oblečení se ve Vietnamu opravdu vyplatí. Exotické destinace přejí levným nákupům: Kde se vyplatí spojit dovolenou s nákupy? 

Ideálním časem pro dovolenou tady je období od května do srpna. Počasí je v tuto dobu teplé a suché, moře klidné. A rozhodně se nemusíte bát úrovně zdejších hotelů – s těmi v Evropě nebo v sousedním Thajsku si rozhodně nezadají. Ty nejluxusnější je dokonce i předčí. Pak si ale připravte i odpovídající částku – dovolená v pětihvězdičkovém exkluzivním vietnamském resortu (třeba v takovém, který se inspiruje tradiční architekturou zdejších vesnic) vyjde na zhruba šedesát tisíc korun.

Inzertní sdělení: Vydejte se k moři do Vietnamu!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří, Asii a Afriku vybírá z nabídky zájezdů do Vietnamu:

FOTO: ESO travel

Ana Mandara Resort, Nha Trang

Luxusní stylový pětihvězdičkový resort ležící přímo na písčité pláži. Pavilóny jsou postaveny s citem tak, aby připomínaly architekturu tradiční vietnamské vesnice. Bazén, možnost masáží, karaoke…

FOTO: ESO travel

Sea Horse Resort, Phan Thiet

Elegantní a stylový resort položený na krásné písčité pláži Mui Ne v rozlehlé zahradě. Bydlet je možné v privátních luxusních bungalovech, případně v pokojích s výhledem na moře.

FOTO: ESO travel

Saigon + Hoi An

Spojte poznání s relaxem u moře! Podíváte se do Saigonu, prohlédnete si okolí Hoi An a závěr pobytu strávíte v písku zdejších krásných pláží. Možnost potápění a šnorchlování.

Čtěte dále:

Přečtěte si také o argentinských nej, o unikátních cestách okolo světa i o sanfranciském Exploratoriu. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán