O kráse Argentiny není nutné nikoho dlouze přesvědčovat. Stačí se porozhlédnout na internetu a z těch několika fotek jí dokonale propadnete. Neuvěřitelně bohatá směs přírodních krás, které se střídají v extrémních polohách, ve vás probudí touhu objevit tenhle samostatný kontinent. Je libo vyprahlou pampu nebo začneme na divokých plážích?

Jejich atmosféru si nejvíce vychutnáte na severu země, v přímořské provincii Buenos Aires. Zlaté pláže tu lemují nádherné atlantické pobřeží, v létě je tu opravdové horko a v zimě skoro nemrzne. Nejznámějšími přímořskými letovisky jsou Mar del Plata, Coastal district nebo Pinamar. Nedaleko odsud ale leží živoucí Buenos Aires, jehož barevné domky příjemně ladí s veselou povahou místních lidí.

Aconcagua, nejvyšší hora Jižní Ameriky, láká k několikadennímu treku v jejím okolí.

FOTO: ESO travel

Vlak do nebe

Železnice nemají u turistů v Jižní Americe velkou oblibu. Jsou často nekvalitní a síť je řídká. V Argentině je nejrozsáhlejší železniční síť z celé Jižní Ameriky, což ale nevypovídá nic o její kvalitě. Ideální je pro levné cestování, ale i pokud chcete zažít něco opravdu výjimečného. Z města Salta vede totiž trať, která patří ke třem nejvyšším na světě. Jmenuje se Vlak do nebe a na 1350. kilometru přejíždí 63 m vysoký viadukt. Závratě jsou tu na denním pořádku.


Buenos Aires leží na ústí řek Uruguay a Paraná a žije tu asi 3 miliony obyvatel. Pokud jste tu poprvé, pak rozhodně nesmíte minout čtvrť La Boca, v níž najdete ulici zvanou Caminito. Domky jsou tu natřené pestrými barvami, takže vypadají jakoby je někdo postavil z lega. Tančí se tu tango, pouliční umělci předvádí své kejkle a celé to tu jednoduše dýchá Argentinou.

Barevné domky v Buenos Aires jsou jedním z nejfotogeničtějších míst ve městě.

Barevné domky v Buenos Aires jsou jedním z nejfotogeničtějších míst ve městě.

FOTO: archiv autora

Jihoamerická města jsou úžasná, ale ty pravé poklady se tu hledají v přírodě. Nutností je alespoň malý trek do majestátních And na úpatí vznešené Aconcaguy, odrážející se v křišťálových jezerech. Dlouho ale neotálejte – o kus dál vás budou vábit vyprahlé pláně, které vypadají jako z Tibetu. Film Sedm let v Tibetu s Bradem Pittem se z velké části točil tady.

To v národním parku Los Glaciares by se mohla klidně točit Ledová královna. 47 velkých a asi 200 menších ledovců tu tvoří neuvěřitelné pohledy a barevné kombinace. Kolik odstínů modré barvy existuje? Můžete je zkusit spočítat v téhle obří zásobárně pitné vody, kde se každou chvílí s ohlušujícím řevem odlamují obrovské ledové kry. Nejznámějším ledovcem je Perito Moreno – z jezera Argentino ční 5 km široký a 60 m vysoký ledový masiv, kolem kterého můžete plout lodí. Chce to ale odvahu – kusy ledu padají bez ohlášení.

O Patagonii a jejích krásách se více dozvíte v článku Tam, kde země končí, začíná Patagonie: zdolejte hory a vykoupejte se s tučňáky

K ledovci Perito Moreno se můžete vydat lodí, ale pozor na padající kusy ledu!

K ledovci Perito Moreno se můžete vydat lodí, ale pozor na padající kusy ledu!

FOTO: ESO travel

Jižní Amerika v dalších článcích:

Abyste mohli tvrdit, že jste byli v Argentině, musíte se bezpodmínečně vydat k vodopádům Iguacu. Ty leží na hranici Brazílie a Argentiny a jejich jméno znamená velmi příznačně „Velká voda“. Není se čemu divit – obrovský komplex tvoří asi 275 kaskád, z nich největší a nejznámější je Ďáblův chřtán – ten je vysoký 90 metrů. Pokud vám nestačí jen pohled, na obou březích je možné vydat se se zkušeným kapitánem lodí přímo pod ramena vodopádů.

Slaniska vypadají jako pláž bez moře. Jejich bílá barva je v ostrém slunci opravdu oslňující.

Slaniska vypadají jako pláž bez moře. Jejich bílá barva je v ostrém slunci opravdu oslňující.

FOTO: Sebastian Fissore

Kromě hektolitrů vody jsou vodopády Iguacu domovem stovek vzácných zvířat a rostlin – v okolním pralese se prohánějí pumy, jaguáři a opice, zahlédnout můžete také tukany nebo nosály. Skutečný ráj pro biology se ale nachází trochu jižněji, na poloostrově Valdés či na mysu Punta Tombo. Rezervace UNESCO kromě nejnižšího bodu jižní Ameriky, laguny de Carbón, ukrývá také pláže obsypané lachtany nebo gigantickými koloniemi tučňáků magellanských.

V okolních vodách se čas od času vynoří obří hřbet velryby jižní nebo kosatky dravé, která sem v jarních měsících připlouvá lovit lvouny a delfíny. Bílé pláže s černými skalisky jsou velmi podobné další argentinské specialitě – slanisku Salinas Grandes. To je pozůstatek zaniklého jezera a vidět ho můžete v tektonické propadlině mezi masivy hor Sierra de AncastiSierra Cordoba. Asi 8500 km² je pokryto úžasně bílým povlakem ze soli, který mění už tak nádhernou krajinu v mimozemskou nádheru.

Čtěte dále:

Zaujmout by vás mohly i další články. Třeba o nejbláznivějších aquaparcích, Dominikánské republice nebo lyžování na netradičních místech. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Inzertní sdělení: Tipy na zájezdy do Jižní Ameriky!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky poznávacích zájezdů do Jižní Ameriky:

FOTO: ESO travel

Argentina – Uruguay – Chile

Poznejte kulturní tradice tří úžasných zemí a velkolepé přírodní scenérie, kdy spatříte mimo jiné i majestátní Aconcaguu nebo nádherné uruguayské pláže.

Napříč Jižní Amerikou!

Navštivte čtyři divoké země a poznejte život na pampě nebo vodopády Iguacu! Zatenčete si skutečné argentinské tango, uruguayské candombé i brazilskou sambu!

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

Velký okruh Argentinou s Patagonií

Ostré štíty velehor, praskající ledovce, velryby, pampa v kombinaci s návštěvou nejjižněji položeného města planety - úchvatné zážitky na celý život!

Autor: Viola Kratochvílová & ESO travel