Většina českých turistů ve své touze za luxusně pohodlným poznáním místo Filipín přeřadí vyhybku na „cestovatelsky ustlané“ Thajsko či Japonsko. My ale dnes půjdeme po stopách kohoutích zápasů a rýže, z které by se na Filipínách mohly při trochu dobré vůle stavět i domy. Místní rýžové plantáže patří k největším na světě.

Filipíny jsou ostrovním státem, který se skládá z úctyhodných 7107 ostrovů na kterých žije skoro 88 milionů obyvatel. Pokud existují banánové republiky, Filipíny se jednoznačně musí zařadit k republikám „sardinkovým". Ostrov je totiž 12. nejlidnatějším státem světa.

Oproti České republice mají naši „pseudosousedi“ výrazně více mladých obyvatel. Jenže pan paradox už se hlásí o slovo. Ač u nás populace naopak stárne, obě země jsou na tom stejně. Ani jedna nemá dostatek obyvatelstva v produktivním věku.

Rudé lucerničky i rýžové opusy

Luzon je nejvýznamnějším ostrovem země, na kterém se nachází i hlavní město Manila. Kousek za ní se ale nachází úkaz, kteří mnozí považují za osmý div světa. Jsou to tak trochu jiné vysuté zahrady a místo bohyni Semiramis jsou zasvěceny bílým malým zrníčkům – rýži. Systémem eroze vody zde místní obyvatelé již dávno vystavěli schodovitý reliéf, který plochu rozděluje do několika terasovitých políček. Nejlépe je celá „rýžová klouzačka“, jenž visí na seznamu Unesca, vidět z městečka Banaue.

Chrám na kolečkách

Pokud se budete chtít prodrat skrz neprodyšnou filipínskou dopravní síť, buďte originální a použijte jeepney. Jedná se o menší etno-autobus na jehož karosérii z linie křivek vystupuje Ježíš na kříži, biblická motta či ctnostná Madona. Filipíny jsou totiž katolickou zemí, kde náboženství hraje svou roli i na ulici. Kromě extravagantní fasády je totiž i vnitřek autobusu vyzdoben ikonami či relikviemi. Na semaforu tedy vedle nervózních osobáků budete moci vidět i chrámy na kolečkách.

Angels City je druhým největším městem v zemi a krom toho dokonalou ukázkou toho, jak funguje systém nabídky a poptávky. Za druhé světově války sem přijížděli rozvášnění američtí vojáci a hledali zde dívky, s kterými by „zapomněli“ na armádní galeje. Děvčata se velice rychle přizpůsobila a z města se brzy stalo hnízdo prostitutek a pasáků, což trvá v určité míře dodnes. Město je plné barů, nevěstinců, ale také obchodních středisek, kde nabízejí i méně „kontaktní“ druh „zboží“.

Manila mezi USA a Španělskem

Hlavním městem republiky je Manila, která patří se svými dvanácti miliony obyvatel k největším jihoasijským aglomeracím. Panuje zde líbezný chaos, kdy vám např. policista s úsměvem kyne ať jdete na ulici na červenou. Filipínci jsou totiž velice flegmatickým a milým národem.

Jejich mentalita je notně podobná dávným španělským praotcům, kteří v 16. století Filipíny kolonizovali. Mezikulturní vliv pak podtrhuje i architektonický kolorit města, ve kterém se snoubí španělská ornamentálnost s americkou pragmatikou a asijským mysticismem.

Až přejdete křižovatku (klidně i na zelenou) zamiřte do starého centra. Ocitnete se tak trochu „Uvnitř zdi“. Tak zní totiž překlad nejstaršího mantilského náměstí Intramuros, jenž bývalo, celkem očekávaně, lemováno vysokou zdí. V 16. století ji zde postavili španělští kolonizátoři a ve stylu středověkého „ohrádkářství“ se tak bránili před ostatními expanzivními národy. Z Manily v tu dobu začalo růst renesanční město ale tuto tvář definitivně ztratilo po bombových útocích druhé světové války.

S talíři jak s kacíři

Filipínská kuchyně patří k těm, kde si jazyk nebudete muset obvazovat chladivou bandáží.Většina pokrmů ubírá plynu na pikantnosti a spíše si hraje s jednoduchými jídelními postupy. K tradičním pokrmům patří např. Halo Halo, které tvoří ovoce, mléko, zmrzlina a sladkosti. Originální jsou i koláče s kokosovou duživou či rýžové muffiny Puto. Zaraženi ale budete i když si dáte obyčejnou slepici. Místo talíře vám totiž v lepších restauracích přinesou jídlo na banánovém listu.

Největším majstrštykem čtvrti je kostel sv. Augustina ze 17. století, který přečkal všechna bojová martýria a tak dodává jinak moderní Mantile nádech historie. O kousek dál se nachází nejfrekventovanější meeting point zdejších obyvatel. Je jím 58hektarový Risal park, pojmenovaný po největším filipínském hrdinovi, jenž dovedl zemi k svobodě.

Park se řadí k největším v JV Asii. Mezi čínským, japonským a orchidejovým kouskem zahrady se nachází i maketa ostrova u které se každý večer koná představení prezentující popravu i těžký revoluční život národního hrdiny Risala.

FOTO: ESO travel

Manila je ale hlavně charakteristická také slumovou zástavbou. Bída Manily je pak na druhé straně kompenzována pompézními americkými vilami ve čtvrti Makati. Zde sídlí všechny celebrity, podniky i další lidé, jenž nemají hluboko do kapsy. Vysokánské mrakodrapy jenom podtrhují vliv amerikanismu, který je v zemi stále patrný již od dob kolonizace. Spojení s USA připomíná i hřbitov amerických vojáků z druhé světové války s tisíci kříži. Procházku Manilou můžete zakončit návštěvou nejmenší sopky na světě na JV města.

Co říci závěrem? Filipíny nepatří k zemím, kde fungují běžná pravidla poctivého turisty. Je to země divoká a tak trochu postavená v mnohém na hlavu. Nečekejte zde ráj na zemi, ale připravte se na eskapádu netradičního mecheche v zemi katolíků, drsných kohoutů či rýžových fontán.

Čtěte dále:


Přečtěte si také další zajímavé články o exotických destinacích. Naposled jsme psali o Mauritiu, Kambodži, Jižní Koreji, Cayo Largo, Martiniku nebo Peru a Ekvádoru. Přehled všech článků naleznete v rubrice Exotika.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Inzertní sdělení: Tipy na zájezd na Filipíny

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Kubu, Keňu, Thajsko, Srí Lanku, Dominikánskou republiku a další exotické země vybírá z nabídky zájezdů pro dovolená Filipíny:

 

Okruh filipínským Luzonem

Zájezd zvláště vhodný pro milovníky přírody. Rafting k vodopádu, návštěva nejmalebnějších rýžových teras na světě a divoká horská krajina se nezapomíná.

Pobytové zájezdy v Boracay

Podívejte se do destinace, kde místní písky visí na žebříčku TOP 10 nejkrásnějších pláží světa.

Pobytové zájezdy na Coco brach