Hlavní obsah
 

Září jako nová. V Egyptě poprvé zpřístupnili hrobku faraona Džosera

Vůbec poprvé se může veřejnost vypravit do hrobky egyptského panovníka Džosera. Labyrint chodeb vyzdobený tyrkysovými dlaždičkami, rytinami a hieroglyfy podstoupil během uplynulých 15 let kompletní rekonstrukci a září novotou. Faraonovo tělo by tu však návštěvníci hledali marně, ve skutečnosti bylo pohřbeno v přilehlé pyramidě.

 
Září jako nová. V Egyptě poprvé zpřístupnili hrobku faraona Džosera

Takzvaná Jižní hrobka je velkou stavbou sedící v poušti. Návštěvníci musejí po schodech sestoupit zhruba 30 metrů pod zemský povrch, aby se do bohatě zdobeného labyrintu chodeb dostali, uvádí server Daily Mail.

Hrobka měla v minulosti patrně pouze symbolický význam, podle odborníků je samotná pohřební komora totiž příliš malá na to, aby v ní byly uchovány lidské ostatky. Experty to proto vede k domněnce, že komplex nikdy nebyl stavěn se záměrem sloužit jako místo Džoserova posledního odpočinku.

Chodby zdobí například tyrkysové dlaždičky.

Foto: Profimedia.cz

Faraon byl nakonec pochován v přilehlé Stupňovité pyramidě, jíž se rovněž říká Džoserova, a která je považována za vůbec nejstarší v Egyptě. Stejně jako hrobku, která mohla sloužit jen pro uchování orgánů, ji postavil panovníkův dvorní architekt Imhotep.

„Jižní hrobku objevil v roce 1928 anglický archeolog Cecil Mallaby Firth, ale nevěděl, jaký byl její účel. Hrobka i Stupňovitá pyramida byly dlouho ve velmi špatném stavu. V roce 2006 jsme proto zahájili renovační práce a 15 let jsme opravdu tvrdě pracovali,” vysvětlil generální tajemník nejvyšší rady pro památky Mostafa Waziri. Doplnil, že rekonstrukce vyšla na 130 milionů egyptských liber, tedy více než 177 milionů korun.

Uvidí masivní sarkofág

Návštěvníci se do hrobky mohli poprvé vypravit v úterý. „Uvidíme v ní jeden největších a nejmohutnějších žulových sarkofágů. Není však z jednoho masivu, ve skutečnosti jde o 16 kusů růžové žuly, které dohromady váží 120 tun,“ přiblížil další z lákadel Waziri.

Návštěvníci musejí sestoupit zhruba 30 metrů pod zem.

Foto: Profimedia.cz

Džoser byl jedním z nejvýznamnějších egyptských panovníků, jde o zakladatele a prvního vládce 3. dynastie ve Staré říši. Samotný komplex Sakkára je pak domovem několika dalších menších pyramid, hrobek a podobně. V blízkosti se nacházelo někdejší hlavní město starověkého Egypta Memfis.


Může se vám hodit na Firmy.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků