Hlavní obsah
 

Základy rotundy sv. Václava budou přístupné jen při zvláštních příležitostech

Jen vzácně budou veřejnosti přístupné základy rotundy sv. Václava na pražské Malé Straně. Památku z 11. století se podařilo zachránit díky podpoře stovek dárců z celé České republiky a financování z evropských zdrojů. Románská stavba objevená v roce 2004 při rekonstrukci v areálu budovy Matematicko-fyzikální fakulty UK byla považována za ztracenou.

 
Základy rotundy sv. Václava budou přístupné jen při zvláštních příležitostech

„V současné době se dohadujeme se zástupci památkového ústavu, kolik tisícovek návštěvníků rotunda snese. Památka potřebuje své specifické mikroklima a dá se odhadovat, že dokáže pojmout maximálně tři až pět tisíc lidí ročně. Zatím víme, že bude určitě otevřeno příští rok na Muzejní noc a svátky svatého Václava. O otevření v dalších významných dnech v tuto chvíli jednáme,” řekl při prezentaci rotundy proděkan pro propagaci MFF UK Martin Vlach.

Rekonstrukce rotundy sv. Václava trvala přes dva roky a stála před deset miliónů korun. Evropské finance pokryly 80 procent potřebné částky. Zbývající 2,4 miliónu korun se podařilo shromáždit od různých soukromých i firemních dárců. „Velmi nás překvapil živý zájem veřejnosti o tento projekt. V praxi to, alespoň podle mého názoru, dokazuje, že občané mají upřímný zájem o vlastní kořeny a identitu,” poznamenal Vlach.

Unikátní nálezy

Díky archeologickému výzkumu se podařilo objevit desítky významných artefaktů a pozůstatků ještě starších staveb. Rotunda sv. Václava je pravděpodobně spojena s korunovací prvního českého krále Vratislava I. Nález zbytků původní románské podlahy uvedl rotundu sv. Václava mezi čelné památky románského umění v Čechách.

Fragment tvoří 74 dlaždic tří tvarů složených do pěti řad, což představuje necelých pět procent celkové plochy podlahy. Dlaždice náleží k nejstaršímu typu českých středověkých terakotových podlah. Nazývá se vyšehradská podle podobného nálezu v bazilice sv. Vavřince na Vyšehradě.

V části rekonstruované památky se nachází také replika dlažby. Překvapením pro archeology byl nález části pískovcového oblouku okna staršího než rotunda samotná. Součástí expozice je také kruh z opracovaných kamenů, který mohl být základem ještě starší stavby. Ta už by se datovala zhruba do doby úmrtí sv. Václava kolem roku 935.

Archeologové z naleziště vyzdvihli mimo jiné 13 888 zlomků keramiky, zhruba 18 000 zlomků zvířecích kostí a 713 kusů strusky o celkové hmotnosti bezmála 24 kilogramů.

Virtuální prohlídka

Prohlédnout si rotundu alespoň virtuálně mohou zájemci zde. Na odkazu naleznou 360stupňové snímky vstupu, detaily keramické podlahy a nahlédnou i pod ni.

Veřejnost bude o termínech otevření informována na serveru www.matfyz.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků