Hlavní obsah

Švýcarsko je pod tlakem. EU se s ním chce domluvit na uzavření skiareálů

Evropská unie se chce domluvit se Švýcarskem, aby uzavřelo skiareály. Jelikož jde o jedinou alpskou zemi, kde se dá aktuálně lyžovat, zvýhodňuje ji to prý před konkurencí. Francie, Itálie i Německo se na uzavření středisek přes svátky v rámci boje proti koronaviru už dohodly, vleky se tak v období Vánoc rozjedou jen v Rakousku.

Švýcarsko je pod tlakem. EU se s ním chce domluvit na uzavření skiareálů

„Co se týče Švýcarska, aktuálně probíhají rozhovory,“ cituje server Independent francouzského ministra pro evropské záležitosti Clementa Beaunea.

„Jde o jediný bod, kde ještě nejsme schopni situaci zkoordinovat. Jsme však v kontaktu se švýcarskými úřady, abychom zabránili jakémukoli druhu nekalé konkurence,“ doplnil Beaune.

Francouzký i italský premiér už se podle všeho spojili se švýcarskou vládou a požadují, aby země pozastavila provoz středisek. Docílit dohody však může být složité, protože Švýcarsko je sice součástí jednotného trhu, ale není členskou zemí EU či Evropského hospodářského prostoru.

Kritikou nešetří ani místní

Uzavření horských středisek vyvolává vášně. Třeba francouzský resort Châtel, který ležící těsně u hranic, protestoval proti uzavírce vyvěšením švýcarské vlajky.

Pozdvižení také vzbudila fotografie na internetu ze střediska Verbier ve švýcarském kantonu Valais, na níž čekají lyžaři ve frontě na lanovku namačkaní jeden na druhého. Kritizovali ji například majitelé podniků, kteří byli v listopadu nuceni zavřít provozovny.

Podle kritiků by švýcarská vláda měla sebrat odvahu, postavit se situaci čelem a sjezdovky prostě uzavřít, aby se zabránilo šíření viru.

Aujourd’hui à Verbier une situation invraisemblable, nous les propriétaires des cafés et restaurants nous avons fermés...

Zveřejnil(a) Didier de Courten dne Sobota 5. prosince 2020

K fotografii se ozval i šéf správního orgánu kantonu Valais Christophe Darbellay. „Je nepřijatelné, že ve Verbieru nezvládli zorganizovat fronty, vztyčit zábrany a umístit na zem značky, které by upozorňovaly na dodržování pravidel,“ uvedl. Dodal, že jde o obzvlášť nešťastnou věc, když se na Švýcarsko upírají zraky celé Evropy.

Švýcarsko bude první alpskou zemí, kam by se mohli Češi vydat na lyže. Od 14. prosince totiž nebude Česká republika na seznamu rizikových zemí, turisté tak nebudou nuceni podstupovat karanténu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků