Hlavní obsah
 

Řecké muzeum vystavuje rekordně starý artefakt, přes 7000 let

Unikátní exponát vystavuje Národní archeologické muzeum v řeckých Aténách. Je jím kolem 7000 let stará socha podobná ptáku, která pochází z období pozdního neolitu. Muzeum ji představilo v rámci expozice, která veřejnosti ukazuje předměty dlouho uložené v archívu - v něm se nachází zhruba 200 000 artefaktů.

 
Řecké muzeum vystavuje rekordně starý artefakt, přes 7000 let

Na sošce je zvláštní to, že na rozdíl od většiny skulptur ze stejného období, není vytesána do měkkého kamene, ale tvrdého a zároveň je i větší - měří 35 centimetrů. Ani odborníci o ní mnoho nevědí, kromě toho, že pravděpodobně pochází z oblasti Thesálie či Makedonie. „Může zosobňovat člověku podobnou bytost s ptačím obličejem nebo nějakou ptačí entitu,“ tvrdí archeoložka z muzea Katya Manteliová.

Dodává, že sochu pojmenovali 7000 let stará enigma, protože je pro odborníky tajemná a nejsou schopni rozeznat její pohlaví. „Domníváme se, že by se mohlo jednat o těhotnou osobu, ale zároveň nás mate, že nemá poprsí. Zároveň jí chybí i mužské rozmnožovací orgány, takže je pravděpodobně bezpohlavní,“ tvrdí Manteliová.

Muzeum každý měsíc představuje jiné artefakty z archívu, při výběru závisí například na individualitě a mysterióznosti předmětů. U veřejnosti se projekt s názvem Neviděné muzeum potkává s úspěchem. „I když se jedná jen o jedinou sochu, vše, co je běžně skryté, nás dokáže nadchnout,“ myslí si jeden z návštěvníků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků