Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Michael Švarc, Novinky

Prázdniny jsou tu. Jak cestovat do Chorvatska

Každý rok se tisíce Čechů vydávají na letní dovolenou do Chorvatska. I letos navzdory pandemii koronaviru je opět možné vyrazit na riviéru.

Ilustrační foto Foto: Michael Švarc, Novinky
Prázdniny jsou tu. Jak cestovat do Chorvatska

Chorvatsko je na tzv. Semaforu označeno zelenou barvou jako země s nízkým rizikem nákazy onemocnění covid-19. U těchto států ministerstvo zahraničních věcí doporučuje dbát zvýšené opatrnosti při cestě a pobytu. Před dovolenou je vhodné si přečíst pokyny ministerstva, naleznete je zde.

Cesta autem do Chorvatska

Na Jadran Češi ve velkém míří auty, z Čech se nabízí cesta přes České Budějovice a Linec, z Moravy přes Brno a Vídeň, dále přes Štýrský Hradec, Maribor a Záhřeb. Cesta z Prahy do Rijeky na severu chorvatského pobřeží trvá přibližně 9 hodin podle dopravní situace, z Brna trvá asi o hodinu méně. Do Dubrovníku na samém jihu Chorvatska dojedete za dalších 4–5 hodin.

Před cestou je nezbytné si pořídit dálniční známky. Rakousko umožňuje vedle tradiční nalepovací i digitální známku za stejnou cenu. Známka na 10 dní za vozidlo do 3,5 tuny stojí 9,40 eura (zhruba 252 korun). Na dalších 7,5 eura (200 korun) vás vyjde případná cesta přes Karawankentunnel (tunel Karavanke) na hranicích se Slovinskem severozápadně od Lublaně. Extra zpoplatněné jsou i některé tunely uvnitř Rakouska. Ceny se liší, jeden průjezd vás vyjde na 5,5 až 12,5 eura (148 až 336 korun).

Ve Slovinsku se za týdenní známku platí 7,5 eura (cca 200 korun). V případě cesty přes Maďarsko je elektronická známka cenově výhodnější oproti nákupu na místě. Týdenní (platná však 10 dnů) stojí pro automobil 3500 forintů (cca 264 korun).

V Chorvatsku je jízda po dálnici zpoplatněna podle uražené vzdálenosti. Například cestujete-li přes Záhřeb do Splitu, zaplatíte 181 kun (přibližně 642 korun). Jednotlivé poplatky si lze zkontrolovat zde.

Vlakem do Chorvatska

Pokud neplánujete zamířit do Chorvatska vlastním vozem, nabízejí se i jiné způsoby přepravy.

Dopravce RegioJet vypravuje vlaky od 30. června na trase Praha–Rijeka se zastávkami na českém území v Pardubicích, Brně a Břeclavi. Do cíle vlak dorazí za 15 a půl hodiny, v Rijece bude možné přestoupit na autobusy, které by měly cestující rozvážet přímo do cílových míst jejich dovolených na chorvatském pobřeží.

Cena jízdenky na sedačce začíná na 590 korunách, v lůžkovém kupé na 790 korunách. Poptávka po lístcích je enormní, doposud se jich mělo prodat už přes 30 tisíc.

Chorvatsko letecky

Od 10. června z Prahy opět létá společnost Smartwings do Splitu, v červenci má RyanAir obnovit spojení do Zadaru. Z Ostravy poletí první spoj do Splitu 11. července, další o týden později.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků