Hlavní obsah
Jak zůstat ve spojení i na dovolené. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Neztraťte spojení ani na dovolené. Jak vybrat adaptér, solární nabíječku či powerbanku

Doba dovolených je v plném proudu. Také zrovna přemýšlíte, co všechno sbalit na daleké cesty? Pak nezapomeňte třeba na powerbanku, solární nabíječku nebo cestovní adaptér. Díky nim budete ve spojení se svými blízkými i na místech, kde elektrickou zástrčku nenajdete, případně kde jsou zásuvky či elektrická síť odlišné od těch našich.

Jak zůstat ve spojení i na dovolené. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Neztraťte spojení ani na dovolené. Jak vybrat adaptér, solární nabíječku či powerbanku

Málokdo si dnes dokáže představit život bez mobilního telefonu a další moderní elektroniky. A tak není divu, že tyto pomocníky neodkládáme ani během dovolených. Jak být ve spojení i na místech, kde je používání elektrických spotřebičů poněkud ztíženo?

Když nespolupracuje zásuvka

Holicí strojek, fén, notebook či mobil. Bez těchto a dalších elektrických spotřebičů už dnes na dovolenou prakticky nevyrážíme. Ovšem při cestách do ciziny se může snadno stát, že přístroj či nabíječku do zásuvky prostě nepřipojíte kvůli odlišnému tvaru koncovky, případně v ní nebude fungovat v důsledku nižšího, či vyššího napětí. V takovém případě je dobré mít po ruce cestovní adaptér.

Při výběru adaptéru se zaměřte na konkrétní zemi, do níž máte namířeno, a pořiďte si model určený právě pro daný region. Jestliže patříte k aktivnějším cestovatelům, jistě oceníte celou sadu různých adaptérů, případně adaptér univerzální. Díky nim už na problém se zásuvkou nenarazíte, ať už budete cestovat kamkoli.

Adaptér také uzpůsobte typu spotřebiče, který budete používat, respektive zda má dvou, nebo třípólovou zástrčku. Při cestách do zemí, kde mají jiné napětí v elektrické síti, se určitě vyplatí přikoupit také měnič napětí.

03_cerven_Zbozi_Adaptery_1

1. PowerCube Extended USB, od 269 Kč
2. Leitz Complete 4, od 440 Kč
3. Skross 1.500206, od 303 Kč
4. Goal Zero Venture 30 Recharging Kit, od 4 491 Kč
5. Goal Zero Nomad 7, od 2 150 Kč
6. Samsung EP-LN915U černá, od 219 Kč
7. Huawei AP31, od 388 Kč

Ve spojení díky slunci

Mobilní telefony, notebooky či tablety, ale také digitální fotoaparáty patří ke standardní výbavě drtivé většiny cestovatelů – dokonce i těch, kteří cestují na méně přístupná místa a pohodlí hotelu mění za pobyt pod stanem apod. A právě v takových destinacích může nastat problém s nabíjením výše zmíněných přístrojů. Přitom právě nabitý telefon může v řadě situací zachránit život. Jak tedy zajistit, abyste byli stále ve spojení s okolním světem a svými nejbližšími?

Jednou z možností je solární nabíječka. Před jejím nákupem nejprve zvažte, jaké spotřebiče budete chtít vlastně nabíjet. Pro mobilní telefony, navigaci nebo fotoaparáty vám postačí 5V USB nabíječka, pokud chcete dobíjet například baterii do auta apod., pak sáhněte po 12V nabíječce. Rovněž vezměte v úvahu výkon nabíječky. Pamatujte, že čím výkonnější, tím rychlejší bude zpravidla i samotné nabíjení a tím „větší“ spotřebiče zvládne nabít.

Solární nabíječku seženete buď s integrovanou baterií, nebo bez. Nabíječka bez baterie umožňuje pouze přímé nabíjení ze slunečního svitu. To může znamenat problém v okamžiku, když se vám spotřebič vybije například večer nebo během deštivého počasí. Solární nabíječka s integrovanou baterií zvládne energii „uložit“, takže umožní nabíjet telefon apod. i po západu slunce.

Speciální kategorií je pak adaptér, respektive nabíječka do auta, která dodá energii mobilnímu telefonu, notebooku, ale také například navigaci či fotoaparátu, kameře apod. Stačí ji zapojit do zásuvky auta. Při výběru se zaměřte především na koncovky a konektory, jež nabízí, a také na výstupní proud.

03_cerven_Zbozi_Adaptery_2

1. Adata P20100, od 529 Kč
2. Axagon PWB-L10QD QC3.0 IN/OUT, od 626 Kč
3. LAMAX 10000 mAh Quick Charge, od 555 Kč
4. Remax Proda 30000 mAh, od 698 Kč
5. Huawei AP09S černá, od 999 Kč
6. ADATA PT100 černá/zelená, od 296 Kč

Energie vždy po ruce

Další možností, jak dobít elektronický přístroj, je takzvaná powerbanka neboli přenosný zdroj energie. Nejdůležitějším kritériem při jejím výběru by měla být samozřejmě kapacita – čím je vyšší, tím vícekrát budete moci powerbanku použít, aniž byste ji museli znovu dobíjet, a tím „náročnější“ spotřebiče jejím prostřednictvím nabijete.

Dalším parametrem, jemuž se vyplatí věnovat pozornost, je výstupní proud portů. Ačkoli i s nižším pohodlně dobijete mobilní telefon, vyšší výstupní proud zajistí rychlejší nabíjení přístroje. Powerbanku seženete buď s Li-Ion, nebo s Li-Pol baterií. Výhodou druhé jmenované je především fakt, že se vám sama nevybije, pokud ji nebudete delší dobu používat, k nevýhodám může patřit vyšší cena.

Nepodceňujte ani nejrůznější „doplňky“ powerbank. Jistě oceníte LED indikátory či displej signalizující, jak je zdroj nabitý, podporu rychlonabíjení, díky níž se telefon dobije rychleji než obvykle, případně možnost bezdrátového nabíjení telefonu apod. nebo solárního dobíjení powerbanky. Vzhledem k tomu, že člověk i tak s sebou tahá na dovolenou spoustu kabelů, volí řada cestovatelů powerbanku s vlastním zabudovaným kabelem.

Ačkoli ještě před pár lety většina z nás cestovala i bez mobilního telefonu, dnes už si neumíme příliš představit, že bychom byli bez spojení se svými nejbližšími. A právě to nám moderní pomocníci, jako jsou solární nabíječky či powerbanky a cestovní adaptéry umožňují.

Tento článek podporuje službu Zboží.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků