Hlavní obsah
V parku narazíte na dávné obyvatele této části Rakouska. Foto: Roman Zvarič

Na dobrodružnou cestu do pravěku zve rakouský Pillerseetal

Setkání s dinosaury tváří v tvář, interaktivní multimediální expozice, prehistorické minimoře s nejvýše položenou písčitou pláží v Evropě. To vše a mnoho dalších atrakcí najdete v pillerseetalském Triassic Parku na náhorní plošině s dechberoucí vyhlídkou na Kitzbühelské Alpy.

V parku narazíte na dávné obyvatele této části Rakouska. Foto: Roman Zvarič
Na dobrodružnou cestu do pravěku zve rakouský Pillerseetal

Malebné údolí Pillerseetal se stejnojmenným jezerem leží ve východní části Tyrolska poblíž hranice s Německem. Oblast tvoří pět městeček – Waidring, Hochfilzen, St. Jakob in Haus, St. Ulrich am Pillersee a biatlonové centrum Fieberbrunn. Triassic Park pokrývá planinu u vrcholu Steinplatte (1666 metrů), kam z Waidringu jezdí lanovka s kabinkami v podobě zakulacených ponorek s obrázky dinosaurů.

Park je zasazen na náhorní plošině.

Foto: Roman Zvarič

Pozor na žraloka

Pomyslnou vstupní bránu do parku představuje interaktivní muzeum prehistorických zvířat a hornin, které hravou formou popisuje, jak zdejší krajina vypadala před 200 miliony let a jak se postupně přetvářela do současného stavu.

Kdysi zde býval korálový útes, který se v délce přes šest tisíc kilometrů táhl až na území dnešní Indie. Expozice tak ukazuje podobu této oblasti v době, kdy tvořila mořské dno, i později, když se po místních pláních proháněli dinosauři a alpská pohoří se teprve začínala tvořit.

Nečekané překvapení najdete v průchodu mezi dvěma sály v ocelové kleci používané při potápění mezi žraloky. V okamžiku, kdy do ní vstoupíte, vyjede z úkrytu vedle bočních mříží žraločí hlava a za doprovodu melodie z filmu Čelisti se celá klec divoce otřese.

Součástí komplexu muzea jsou také kino, dětská laboratoř vybavená mikroskopy a herna.

Jako ve filmu Čelisti. Setkáte se i se žralokem.

Foto: Roman Zvarič

Z muzea vede naučná stezka korálovou zahradou s fosilními balvany, kde na každém rohu číhá některý z bývalých dinosauřích obyvatel v životní velikosti. Mělké minimoře s různými vodními atrakcemi, vory, systémy korýtek a podobně doplňuje písčitá pláž.

Nesmí chybět ani nejznámější dinosauří zástupce Tyrannosaurus Rex.

Foto: Roman Zvarič

Pro malé adepty geologie jsou připravena kladívka, aby v písku a horninách mohli hledat malé fosilie. Nechybí opičí dráha, prolézačky, houpačky, lezecké stěny a pro rodiče pohodlná lehátka, z nichž mohou dohlížet na své ratolesti a obdivovat úžasná panoramata okolních hor. Letošní novinkou je jeskyně s umělými krápníky a vodopádem, která příjemně ochladí v parných dnech.

Vyhlídka z korálu

Jednou ze zastávek na naučné stezce je úchvatná vyhlídková plošina ve tvaru obřího mořského korálu s plochou 80 metrů čtverečních, která je připevněná ke kolmé skalní stěně nad vysokým srázem. Prostor mezi jednotlivými rameny korálu tvoří plexisklo a drátěná výplň, po kterých se dá přecházet a dívat se skrz ně dolů do stovky metrů hluboké propasti.

Okolním panoramatem se můžete kochat na vyhlídce ve tvaru korálu.

Foto: Roman Zvarič

Dále stezka pokračuje k horskému jezírku, ze kterého se (po zmáčknutí příslušného tlačítka) pomalu vynoří obří krokodýl, nad hladinu se postupně zvedá čumák, hlava, až se celý model zvířete postaví kolmo do výšky asi 5 metrů. A pak otevře čelist s hrozivými zuby a začne vyprávět o svých předcích z období triasu.

Může se vám hodit na Firmy.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků