Město Tabríz, které je odrazovým můstkem na cestě za světovým unikátem, bývalo od 13. století centrem ílchanátu Mongolské říše a poté metropolí Safávidské říše. Jako jeden z mnoha bodů tvořících starodávnou Hedvábnou stezku bylo vždy v popředí zájmu jak politických kruhů, tak kupců z celého světa.

Tabríz – moderna se kloubí s historií – i když místy značně pošramocenou

Tabríz – moderna se kloubí s historií – i když místy značně pošramocenou.

FOTO: Hoseinb007, Wikimedia Commons

Nyní je hlavním a poměrně moderním městem provincie Východní Ázerbájdžán. Památek se zde kvůli častým zemětřesením mnoho nezachovalo. Ty význačnější prošly opravami, a tak i dnes mohou přinést svědectví o šikovnosti rukou dávných umělců. Modrá mešita z 15. století s bohatou mozaikovou výzdobou je jednou z těchto poškozených a znovu obnovených perel dávnověku. Stejně jako mohutná mešita Arg-e Alishah stojící jako pevnost uprostřed města.

Interiér Modré mešity prošel rozsáhlou rekonstrukcí

Interiér Modré mešity prošel rozsáhlou rekonstrukcí.

FOTO: Adam Jones, Wikimedia Commons

Další, kdo prošel náročnou rekonstrukcí, je bazar, který se pod svými cihlovými klenbami rozprostírá mnoha směry. Je rozdělen podle druhu zboží a najdete zde jak předměty každodenní potřeby, tak i zlato, koberce, látky, boty… Prostě všechno. A také mešitu, kde při pohledu na strop a klenby zjistíte, že i z cihel jdou dělat zázraky.

Obnovená cihlová klenba zastřešuje celý Tabríz bazaar

Obnovená cihlová klenba zastřešuje celý Tabríz bazaar.

FOTO: Vathlu, Wikimedia Commons

Ale vzhůru na Kandovan, jak se cíl naší cesty jmenuje. Silnice vede z Tabrízu na jihovýchod kolem sopečného masivu. Zabočíme do zeleného údolí směrem na městečko Osku a dál přes malé vesničky vlnící se krajinou až do Kandovanu. Po pravé straně zelená stuha stromů a políček se pomalu rozšiřuje a vlevo již vystupují hnědobéžové homole s blýskajícími se čtverečky oken odrážejícími sluneční paprsky.

Oslům klikatě klopýtavé cestičky nevadí. Stejně jako cik-cak okna zabudovaná do skalních otvorů

Oslům klikatě klopýtavé cestičky nevadí. Stejně jako cikcak okna zabudovaná do skalních otvorů.

FOTO: archiv CK Arcadia Air

Místní obyvatelé zde využili měkkost vyvřelé horniny a vykopali si bydlení v jeskyních. Díry osázeli okny a dveřmi, vytesali schody a za pomoci lepených kamenů vytvořili dvorky. Vidíme hrubě otesané trámy lávek a balkónů, na kterých se suší oblečení, po dvorcích běhají slepice, po krkolomných cestách putují osli s nákladem a stádo koz se přesouvá na pastvu. Mezi tím turisté kroutí hlavou nad tímto surrealistickým dílem člověka a přírody.

Přivezli plyn, můžeme jít vařit...

Přivezli plyn, můžeme jít vařit...

FOTO: archiv CK Arcadia Air

Údajně na 600 lidí využívá tento způsob soužití s přírodou. Bez elektřiny a s vařením na plynu tu vydrží celé období od jara do podzimu. Obzvlášť v létě je v „hobitích“ domečcích příjemné chladno. Někteří kamenné příbytky obývají i přes zimu, kdy zde bývá sníh. Ostatně o několik set metrů výše v kopcích zůstává sníh i v létě.

Lákadla pod homolemi

Lákadla pod homolemi

FOTO: archiv CK Arcadia Air

Pod homolemi se rozkládá běžná vesnice s běžnými domy, obchody a restauracemi, ale najdeme i stylový jeskynní hotel. Samozřejmě s luxusní výbavou. Krámky se vším možným v koloritu podhorské vesnice lákají kolemjdoucí barvami a vůněmi. Občas nejde odolat – pytlíkem pistácií za méně než zlomek ceny českého supermarketu nepohrdne žádný našinec.

Pistácie za pakatel a ostatní sice nevím, co to je, ale nekup to za tu cenu...

Pistácie za pakatel a ostatní sice nevím, co to je, ale nekup to za tu cenu...

FOTO: archiv CK Arcadia Air

Tento ojedinělý objekt si přijíždí obhlédnout spousta turistů, takže se občas stává, že se po jeskynním sídlišti prochází víc cizinců než domorodců. A ačkoli místní žijí převážně z cestovního ruchu, někteří nesou s nelibostí, že jim ukřičení cizozemci vlezou pomalu až do ložnice. Cestičky mezi homolemi dokážou být někdy nevyzpytatelné…

Inzertní sdělení: Zakuste si exotiku na vlastní kůži! Třeba právě Írán s CK Arcadia Air!
 
 
Írán s CK Arcadia Air
  

Izolovaná kolébka Perské říše od 41 510 Kč
Poznávací zájezd, 8 dní, hotely 3*-4*, snídaně, letecky, včetně všech vstupů
CK Arcadia Air – specializovaná cestovní kancelář na exotiku – pořádá více než 390 originálních exotických zájezdů do 60 zemí v Asii, Africe, Americe, Austrálii a Oceánii. Organizuje privátní poznávací programy a safari s vlastním průvodcem CK pro individuální turisty a malé skupinky. Žádné velké skupiny! Dovolená na míru!

LÉTO 2014 – ŘECKO – last minute

ŘECKO KRÉTA od 5 990 Kč
Pobytový zájezd u moře, 8 dní, hotel 2*, all inclusive, letecky
TURECKO od 6 480 Kč
Pobytový zájezd u moře, 8 dní, hotel 4*, polopenze, letecky
TUNISKO od 7 890 Kč
Pobytový zájezd u moře, 8 dní, hotel 3*+, all inclusive, letecky
EGYPT od 7 690 Kč
Pobytový zájezd u moře, 8 dní, hotel 3*, polopenze, letecky
MAROKO od 7 890 Kč
Pobytový zájezd u moře, 8 dní, hotel 3*, polopenze, letecky
KYPR od 7 490 Kč
Pobytový zájezd u moře, 8 dní, hotel 2*, snídaně, letecky
MALTA od 8 990 Kč
Pobytový zájezd u moře, 5 dní, hotel 3*, snídaně, letecky

Zpět na hlavní stránku rubriky Asie