Z Manily se sem dostanete za čtyři pět hodin. Samotný výběžek pevniny táhnoucí se na východ od města je protkán převážně místy sloužícími zábavě. Hlavně na severní straně, kde leží nejnavštěvovanější pláže ostrova. Coco Beach, Small & Big Lalaguna a nejživější Sabang Beach lákají k potápění na korálové útesy plné barevného života, tajemné vraky starých lodí a jeskyně dostupné pouze podvodní cestou. A samozřejmě na koupání v azurovém moři.

Komu je v moři rychlost vlastních rukou málo, může se projet na „banánu“

Komu je v moři rychlost vlastních rukou málo, může se projet na „banánu“

FOTO: archiv CK Arcadia Air

To ovšem neznamená, že dobrodružství na Mindoro končí válením na pláži nebo na ratanové židličce přilehlého baru. Ostrov poskytuje i další zajímavé zážitky. Třeba ten nejjednodušší – odchytit si jeepney a vyrazit na jih. Kousek cesty po východním pobřeží a narazíte na vodopády. Jmenují se Tamaraw Falls a jsou prakticky hned u silnice. Příjemné sladké osvěžení na tělo. Jinak na slovo Tamaraw narazíte prakticky na každém kroku. Pláž, bary, vodopády… Domácí název endemického druhu buvola Bubalus mindorensis – tamaraw – je prostě značka ostrova. Žije jen zde a opravdu na něj můžete narazit.

Přečtěte si také:
Dvakrát Tamaraw – vlevo vodopád, vpravo kravička

Dvakrát Tamaraw – vlevo vodopád, vpravo kravička

FOTO: Kok Leng Yeo a Gregg Yan, Wikimedia Commons

To ovšem musíte vyrazit do vnitrozemí. Třeba za 12 kmeny domorodých Mangyanů. Někteří se sžili s novým způsobem života a hospodaří na malých políčcích či rybaří. Jiní stále zachovávají staré zvyky a bydlí v kokosovo-bambusových domech, na lov mají luky a šípy a pěstují zeleninu a chovají drůbež pro vlastní obživu. Vesnice mají buď v horách, nebo v odlehlých koutech východní části ostrova. Chodí skromně oblékaní – co příroda poskytuje – a jejich mírumilovnost je příkladná.

Jak se u Mangyanů staví dům? Stavebniny rostou v lese. Základ jsou kmeny stromů, stěny z bambusu a střecha z banánových listů...

Jak se u Mangyanů staví dům? Stavebniny rostou v lese. Základ jsou kmeny stromů, stěny z bambusu a střecha z banánových listů...

FOTO: Derek Daniel, Wikimedia Commons

To nejvzácnější, co zde můžete navštívit, nenaleznete na ostrově, ale zhruba 35 kilometrů západně od přístavu Sablayan. Apo Reef je největší atol na Filipínách. Dva korálové útesy, mezi nimiž vede úzký, ale hluboký kanál, spolu tvoří jádro přírodního parku, který je zapsán jako světové kulturní dědictví UNESCO. Kolem útesů se zelenají mangrovové porosty a „záhony“ chaluh. Je zde zakázán rybolov, takže se mezi korály prohání vše, co se dá v tomto pásmu potkat.

Inzertní sdělení: Líbí se Vám tento článek? Zakuste si exotiku na vlastní kůži! Třeba právě Asii s CK Arcadia Air!
CK Arcadia Air – specializovaná cestovní kancelář na exotiku – pořádá více než 390 originálních exotických zájezdů do 60 zemí v Asii, Africe, Americe, Austrálii a Oceánii. Organizuje privátní poznávací programy a safari s vlastním průvodcem CK pro individuální turisty a malé skupinky. Žádné velké skupiny! Dovolená na míru!
Ještě více exotiky také v Evropě  
BUDAPEŠŤ od 1980 Kč
Poznávací zájezd, 4 dny, hotel, snídaně, vlastní doprava
 
RUMUNSKO od 2999 Kč
Poznávací zájezd, 4 dny, hotel, snídaně, autobusem
 
UKRAJINA od 5980 Kč
Poznávací zájezd, 11 dní, kempy, strava vlastní, autobusem
 
NORSKO, ŠVÉDSKO, DÁNSKO od 6280 Kč
Poznávací zájezd, 6 dní, hotel, strava vlastní, autobusem
 
MAROKO od 10 390 Kč
Pobytový zájezd u moře, 8 dní, hotel 3*+, polopenze, letecky
 
DUBAJ od 13 590 Kč
Pobytový zájezd u moře, 6 dní, hotel 3*, snídaně, letecky
 
IZRAEL od 16 940 Kč
Pobytový zájezd u moře, 5 dní, hotel 4*, snídaně, letecky
 
ARMÉNIE, GRUZIE od 17 680 Kč
Poznávací zájezd, 12 dní, hotel, strava vlastní, letecky
 
 JORDÁNSKO od 17 788 Kč
Pobytový zájezd u moře, 5 dní, hotel 4*, snídaně, letecky
 

Zpět na hlavní stránku rubriky Asie