Hlavní obsah
V Kambodžské restauraci najdete stoprocentně čerstvé suroviny. Foto: archiv CK Arcadia Air

Asií s plným žaludkem: Kambodža

K cestování samozřejmě patří poznávání místního jídelníčku. Čím dál od domova, tím větší jsou rozdíly v pokrmech, na které jsme navyklí, a těmi, jež jsou k dispozici. Ne na každou dovolenou se dají nasmažit řízky a vydržet s nimi až do konce.

V Kambodžské restauraci najdete stoprocentně čerstvé suroviny. Foto: archiv CK Arcadia Air
Asií s plným žaludkem: Kambodža

Asijská kuchyně je založena na rýži a rybách. V každém státě mají ekvivalent složený z těchto dvou surovin. Jen způsoby úpravy a dochucovadla se liší. Ne jinak je tomu i v Kambodži. Zdejší pochoutka se jmenuje amok trey. Je to ryba nebo rybí pasta dušená v mističce z banánového listu spolu s kari pastou a kokosovým mlékem.

Amok trey v banánovém listu

Foto: Mat Connolley, Wikimedia Commons

Snad nejrozšířenější (a do světa vystřelený) recept domácí kuchyně je num banh chok, známý jako khmerské nudle. Jedná se o hustou rybí polévku s rýžovými nudlemi, rybí pastou (prohok), pastou z citrónové trávy, česneku a zázvoru (kroeung), bylinkami a čerstvou zeleninou. Trochu vylepšená verze je populární při svatbách či jiných oslavách.

Hospůdku U papírového tygra najdete v Siem Reap

Foto: archiv CK Arcadia Air

Když už jsme u rýžových nudlí, encyklopedie tvrdí, že je do Kambodže přivezli Číňané. Khmerové ovšem mají jiný názor. Vyprávějí příběh o učenci a revolucionáři jménem Thun Chey, který se znelíbil khmerskému vládci. Ten, aby se ho zbavil, vyhostil ho do Číny. Chey si v Číně připravoval tradiční polévku s nudlemi, kterou si rázem oblíbili lidé v okolí. Slova chvály se rozšířila až do císařského paláce, takže i sám císař chtěl ochutnat tento božský pokrm. Chey mu jej přinesl, ale přes zákaz se podíval císaři do tváře a byl za trest uvržen do vězení. Odtud byl nakonec propuštěn a vrátil se i se slušným honorářem domů.

Z ovoce na tržišti vám připraví zdravý a osvěžující džusík, který je bez podpůrných dochucovadel a příměsí

Foto: archiv CK Arcadia Air

Kambodžská kuchyně se vyznačuje mixem silných chutí, které podtrhují bylinky a lokální koření. Léty ověřené postupy vybrousily jednotlivé chutě pokrmů k dokonalosti. Také vliv Francouzů je patrný – a to v podobě baget, paštik, másla, mrkve a brambor, které staří Khmerové neznali, ale zabudovali je do svého jídelníčku. Kambodžané tedy snídají kávu a bagetu s paštikou, čímž se liší od ostatních Asijců.

Je libo žábu, pavouka, červíka nebo loupaného hada grilovaného v sladké omáčce?

Foto: archiv CK Arcadia Air

Francouzi jako správní gurmáni si zde v koloniálních časech vytvořili prostředí pro svoje žaludky a vzhledem ke své labužnické náchylnosti ke šnekům a žábám jim nepřipadalo tak zvláštní, že Khmerové si pochutnávají pavoucích, červech a hadech. Na pečených žabičkách se shodly obě strany, nicméně fritovaná ptáčata jen tak někdo nevydýchá…

Sankya lapov – dýně nasladko není tak exotický recept, ale s kokosovým pudinkem? To musí být mňamka...

Foto: Tadju, Wikimedia Commons

Jídlo se prodává převážně na ulici – ve stáncích na tržišti nebo v lidových jídelnách. Pokud jde o restaurace, jejich parametry jsou evropské, obsluha příjemná a usměvavá a ceny slušné. K pití se hodí kambodžské pivo nebo čerstvé ovocné džusy. Druhů ovoce je tu nepřeberné množství – plné exotických chutí a vůní. Z nich vycházejí sladké dezerty jako třeba sankya lapov (dýně s kokosovým pudinkem) nebo rýžová kaše s ovocem a kokosovým mlékem. Takže smažené řízky nechte doma a nebojte se oddat lahůdkám, které se vám nabízejí. Na domácí přípravu v Česku totiž neseženete ty správné ingredience.

Inzertní sdělení: Líbí se Vám tento článek? Zakuste si exotiku na vlastní kůži! Třeba právě Kambodžu s CK Arcadia Air!
CK Arcadia Air – specializovaná cestovní kancelář na exotiku – pořádá více než 370 originálních exotických zájezdů do 55 zemí v Asii, Africe, Americe, Austrálii a Oceánii. Organizuje privátní poznávací programy a safari s vlastním průvodcem CK pro individuální turisty a malé skupinky. Žádné velké skupiny! Dovolená na míru!
Kambodža, Thajsko
již od 29 980 Kč


Nádherná panenská příroda, průzračné vodopády, zapomenuté chrámy v džungli, khmerské chrámové komplexy, dlouhé písčité pláže – to vše zažijete v Kambodži. Poznání Kambodži doplníte pobytem na ostrově Koh Chang v Thajsku.
 
 Keňa již od 37 160 Kč

Vydejte se s námi na safari do Keni a setkejte se s pravou africkou divočinou tváří v tvář. Uvidíte „velkou pětku“ – lva, levharta, slona, nosorožce, buvola – a spoustu divoké zvěře. Můžete také navštívit vesnice domorodých Masajů nebo si safari prodloužit o pobyt u Indického oceánu. Safari na míru!
Izrael již od 16 680 Kč

Navštivte místo střetu tří náboženství a putujte po historických místech pocházejících už z 1. století n. l. Uvidíte všechna místa přímo i nepřímo spjatá s životem Ježíše Krista – Betlém, Jeruzalém, Nazaret, Galilejské jezero, Tiberii a další. Zároveň si i můžete odpočinout u Mrtvého moře.
 
 Indie již od 27 420 Kč

Poznání Indie cílené na jeden z nejoblíbenějších turistických okruhů – Zlatý trojúhelník. Tvoří ho tři úchvatná indická města – Dillí, Agra a Jaipur. Tato města oplývají krásnými starobylými památkami, jako jsou například Tádž Mahal, Jantar Mantar, Palác větru nebo Qutab Minar.
Anketa
Kterou z těchto zemí v Asii byste chtěli navštívit?
Čína
19.6 %
Indie
7.2 %
Jordánsko
7.6 %
Kambodža
8.6 %
Omán
4.7 %
Srí Lanka
27.9 %
Vietnam
24.4 %
Celkem hlasovalo 1834 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Výběr článků