Hlavní obsah
Northwest Territory Foto: Yukoninfo.com

Northwest Territory - poslední kanadská hranice

Kanadská Severozápadní teritoria, původně známá jako Northwestern Territories, vznikla roku 1870, kdy společnost Hudson´s Bay Company (HBC) musela odevzdat po vzniku kanadské federace roku 1867 vládě obrovské území Rupert´s Land.

Northwest Territory Foto: Yukoninfo.com
Northwest Territory - poslední kanadská hranice

Severozápadní teritoria tak jak jsou na mapě vidět dnes, jsou v této podobě od roku 1999, kdy od nich byla obrovská část (cca 2,1mil.km²) odebrána a vzniklo nové teritorium Nunavut. Společně právě s Nunavutem patři k nejméně osídleným oblastem nejen Kanady a celé Severní Ameriky, ale i v celosvětovém měřítku.

Skoro 40 % populace je soustředěno do hlavního města Yellowknifu, další dvě největší města přidají 10 %, takže zbytek, 50 % obyvatel, je roztroušen po celé obrovské ploše teritoria. Původní obyvatelstvo tvoří zhruba polovinu celkové populace. Přes 40 % mluví jiným jazykem než je angličtina nebo francouzština. Je tu osm oficiálních jazyků.

Northwast Territory

Foto: Yukoninfo.com

Historie:

Vzhledem k odtržení části území Nunavutu, které bylo ještě nedávno součástí Severozápadních teritorií, budou i v kapitole o historii samozřejmě uvedeny události, které se staly na území dnešního Nunavutu.

Roku 1557 projížděl Martin Frobisher při hledání tzv. severozápadní cesty i zálivem Hudson Bay a dále na západ Severním ledovým oceánem. Byl tak vůbec prvním Evropanem, který se do těchto polárních končin dostal. V letech 1770–71 podnikl Samuel Hearne pozoruhodný přechod z Churchill přes arktickou oblast až k Coppermine River. Přestože použil vodní cestu přes Hudson Bay, jeho cíle byly mnohem dál ve vnitrozemí.

Další průzkumník pracující pro obchodní společnost Hudson´s Bay Company (HBC) došel roku 1789 ještě dal. Přes jezero Athabasca se dostal až k řece Mackenzie River a po ní až k jejímu ústí do oceánu. Podél řeky a jejich přítoků postupně vyrůstaly obchodní osady spravované HBC. Od roku 1820 docházelo k občasným kontaktům místních obyvatel s evropskými rybáři.

Expedice Williama Parryho a George Lyona v letech 1821–23 se zapsala do dějin jako první, která přezimovala v Arktidě.

Northwast Territory

Foto: Yukoninfo.com

Od 40. let 19. století se tu aktivita rybářů, hlavně těch lovících velryby, zvýšila. Angličtí velrybáři projeli průlivem Cumberland Sound a založili velrybářské osady na ostrovech Kekerten a Blackhead. Tragicky skončila výprava Sira Johna Franklina v letech 1845 – 48, která měla za cíl rovněž nalezení severozápadní cesty. Jejich lodě totiž uvízly v ledu v úžině Victoria Straight a všichni členové posádky zahynuli. Při hledání ztracené výpravy Sira Johna Franklina se do map dostalo spousty nových informaci tím, jak je postupně doplňovaly expedice snažící se zmizelé předchůdce najít.

Roku 1864 se rozhodl další, tentokráte americký průzkumník Charles Francis Hall, že najde ztracenou Franklinovu expedici. Pět let procházel oblasti Repulse Bay a snažil se najít nějaké stopy. Jako první průzkumník se naučil žít v oblasti Arktidy mimo pevninu podobným způsobem, jak žili a žijí dodnes Inuité

Roku 1894 anglický misionář Edmund Peck založil první misii na Baffinově ostrově. Do dějin se zde zapsal i světově známý průzkumník Roald Amundsen, který konečně roku 1905 projel celou severozápadní cestu.

Northwest Territory

Foto: Archiv

Využití bohužel nicméně neměla, neboť je většinu roku zamrzlá arktickým ledem. Nakonec byla cesta okolo nejjižnějšího cípu amerického kontinentu zkrácena využitím nově vybudovaného Panamského kanálu roku 1914. V roce 1911 si obchodní společnost HBC postavila první obchodní stanicí v přístavu Lake Harbour na Baffinově ostrově.

V průběhu 2.světové války (1942) si vojenské letectvo USA vybralo Iqualit jako místo pro obrovskou leteckou vojenskou základnu. Ve stejném roce bylo rozhodnuto využít naleziště ropy v těžko přístupné oblasti okolo řeky Mackanzie. Během několika měsíců bylo nataženo potrubí přes několik set kilometrů velice těžko přístupného terénu až do dnešního teritoria Yukonu.

Northwest Territory

Foto: Archiv

Roku 1954 se Inuité konečně dočkali i toho, že získali volební právo, což do té doby neměli. Protože však chtěli víc, snažili se  dlouhou dobu o určitý druh samostatnosti.

Roku 1967 byl Yellowknife vybrán jako hlavní město teritoria. Roku 1971 byl založen tzv. Inuit Tapirisat of Canada (ITC, což by se dalo přeložit jako Bratrstvo kanadských Inuitů). Organizace měla za cíl především zachování kultury a jazyka Inuitů a vývoj kanadského severu pod jejich správou. Mluvila za zhruba 55 000 Inuitů v jejich 53 komunitách celé Kanady, a to především v Severozápadních teritoriích, severním Quebecu, Labradoru v oblasti Baffinova ostrova.

Northwest Territory

Foto: Yukoninfo.com

Roku 1984 uznala Severozápadní teritoria jazyky místních původních obyvatel jako oficiální jazyky teritoria. Organizace ITC měla nejdříve hlavní sídlo v Edmontonu v Albertě, poté se přestěhovala do hlavního města Kanady, tedy do Ottawy.

Šest let nato přišla organizace s myšlenkou vytvoření vlastního teritoria. Roku 1992 jejich požadavků vláda Kanady vyhověla. S definitivní platnosti přichází Severozápadní teritoria o obrovské území o rozloze 2,1 miliónu km² na úkor nově vznikajícího teritoria.

Northwest Territory

Foto: Yukoninfo.com

Zajímavosti:

• Nahanni National Park byl na světě vůbec prvním parkem, který se dostal na seznam organizace UNESCO, tvz. „World Heritage Site“ neboli místa světového dědictví.
• Některé řeky teritoria v zimě zamrzají, a umožňují tak pozemní dopravu nákladními vozidly. Jinak je vše nutné dopravovat vesměs letecky.
• Nejsevernější kanadské město Inuvik má kostel ve tvaru iglu. Dřevo na něj muselo byt dopravováno ze vzdálenosti 1 400 km.
• Great Bear Lake, které spíš známé jako Velké medvědí jezero, je největším jezerem, které leží celou svou plochou v Kanadě. Má 31 000 km², maximální hloubku 450 m. Na jeho hladině se dá spočítat 26 malých ostrůvků.

Autor : PaJa America Tours

Anketa
Chtěli byste bydlet v iglů?
ano
18.9 %
ne
55.1 %
nikdy mě to nenapadlo
26 %
Celkem hlasovalo 285 čtenářů.

Fakta o provincii:

Rozloha: 1 3460 106 km2
Nejvyšší bod: Mount Nirvana 2773 m
Počet obyvatel: 49 780
Hlavní město: Yellowknife (18 780 obyvatel)
Další města: Hay River (3 658), Inuvik (3 484)
Přijetí do federace: 1870
Přezdívka: Canada´s Last Frontier – Poslední kanadská hranice
Vlajka: teritoriální erb ve středu pole na bílém podkladu, modré pruhy na obou stranách vlajky.
Teritoriální pták: Gyrfalcon (Falco rusticolus – raroh lovecký nebo sokol lovecký)
Teritoriální květina: mountain avens (dryas octopetala, u nás známá jako dryádka osmiplatečná)
Národní parky, rezervace, monumenty:
Aulavik National Park
Nahanni National Park Reserve
Tuktut Nogait National Park
Wood Buffalo National Park
Fort McPherson National Historic Site

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků