Po snídani vyrážíme vstříc Grand Canyonu, jednomu z přírodních divů světa. Po opuštění Flagstaffu, který je situován pod vysokými horami San Francisco Peaks, se dostáváme na náhorní planinu porostlou jen sem tam keři jalovce a dalšími nízkými jehličnany. Nic nenapovídá blízkosti jednoho z největších kaňonů na světě.

Grand Canyon

Grand Canyon

FOTO: Michal Kužel America Tours

V malé osadě Valle nás billboard láká k návštěvě visitor centra, ale odoláváme. Naším cílem je městečko Tusayan ležící na hranici národního parku. Zde nás zajímá kino IMAX, údajně druhé největší v USA. Poté míříme na místní letiště, odkud mají všichni předplacený let nad kaňonem – někteří letadlem, jiní helikoptérou. Jsme tu přesně, jak žádají odletové pokyny, tedy půl hodiny před odletem.

Helikoptéra pro let nad Grand Canyonem

Nad Grand Canyon se můžete vypravit třeba helikoptérou

FOTO: Michal Kužel America Tours

Nejprve náš průvodce zařizuje palubní vstupenky pro ty, kteří letí helikoptérou, a slibuje, že se vrátí dříve, než skupina bude odlétat. Pak my, kteří poletíme letadlem, přejíždíme k terminálu Grand Canyon Airlines a dostáváme také palubní vstupenky. Do odletu si ještě můžeme prohlédnout místní obchod se suvenýry. Petr odjíždí překládat předletové pokyny pro skupinu letící helikoptérou.

Někteří dávají přednost letu vyhlídkovým letadlem

Někteří dávají přednost letu vyhlídkovým letadlem

FOTO: Archiv

Konečně sedíme v letadle! Je zde devatenáct sedadel, většina je obsazena. Letadlo je dvoumotorový hornoplošník, ze všech velkých oken je skvělý výhled. Startujeme a strmě stoupáme do výšky kolem 500 metrů, ve sluchátkách hraje příjemná hudba a v dálce nad obzorem lesa se začíná rýsovat kaňon. Neletíme přímo k němu, ale souběžně, neboť nad centrální část Grand Canyonu letadla nesmějí. Asi po deseti minutách pilot ostře zatáčí vlevo a pro nás začíná čtyřicetiminutová fantastická podívaná. Se zatajeným dechem sledujeme „učebnici geologie“, jak se Grand Canyonu někdy přezdívá.

Video

Letecký výlet nad Grand Canyonem

Ta nádhera se nedá slovy popsat. Pilot nejprve letí nad středem kaňonu, který má v tomto místě hloubku přes 1 400 metrů a šířku kolem 24 kilometrů. Tohle že vyhloubila řeka Colorado, která se klikatí tam na dně? Přilétáme nad soutok Colorada s přítokem Little Colorado. Z vedlejšího kaňonu se do hluboce zelené barvy vody Colorada vlévá azurově modrý potok. Od Petra už víme, že v téhle barvě má prsty chemické složení hornin v kaňonu Little Colorada.

Řeka Colorado

Let nad Grand Canyonem je vždy vrcholným zážitkem

FOTO: Michal Kužel America Tours

Fotoaparáty cvakají, pilot poctivě soutok ukáže těm nalevo i napravo, a už pokračujeme napříč k severní terase kaňonu. Ta je o 300 metrů výše než ta jižní, je více rozeklaná a liší se na první pohled i porostem – převládají osiky a borovice. V zimě pak severní terasa bývá zasypána hlubokým sněhem a je nepřístupná, zatímco ta jižní je až na občasné sněhové přeháňky přístupná celoročně. Sem tam zahlédneme z výšky kolem 200 metrů jelena, který se před pohledem shora nemá kam schovat, a jsme opět nad kaňonem, tentokrát západně od Tusayanu. Opět jedinečné divadlo znásobené stíny malých obláčků na obloze. Ani jsme se nenadáli a přistáváme.

Řeka Colorado

Soutok řek Colorado a Little Colorado

FOTO: Michal Kužel America Tours

Na letišti nás už čeká Petr se skupinou z helikoptéry, jejíž let je kratší než ten náš. Hned si navzájem ukazujeme fotky a vzájemně si závidíme. My jsme toho s letadlem viděli víc, ale ti z helikoptéry zase měli vše z větší blízkosti, protože helikoptéry kvůli bezpečnosti létají o 500 metrů níže než letadla. Nadšení jsme ale všichni.

Grand Canyon

Grand Canyon

FOTO: Michal Kužel America Tours

Následuje krátký přejezd do centra Tusayanu, kde nás čeká v kině IMAX čtyřicetiminutový film o historii objevování Grand Canyonu. Ten byl natočen trojrozměrnými kamerami a je vybaven skvělým zvukem, takže zážitek je opravdu dokonalý. Poučeni informacemi o objevitelské cestě majora Johna Powella se už všichni těšíme, až staneme na okraji kaňonu osobně. Nasedáme do našeho vanu, projíždíme vstupem do parku a jsme tady!

Železniční stanice v Grand Canyon Village

Železniční stanice v Grand Canyon Village

FOTO: Michal Kužel America Tours

První osobní setkání s kaňonem má Petr naaranžované skvěle. Vystupujeme před historickým hotelem Bright Angel Lodge, který stojí na samé terase Grand Canyonu. Na pokyn projdeme recepcí okolo velikého krbu vpravo, otevřeme dveře… a stojíme na okraji největší a nejhezčí díry v zemi, jakou jsem v životě viděl. I když jsme kaňon viděli už ze vzduchu a v kině IMAX, osobní setkání s ním nás znovu ohromilo. Dvě hodiny volna, které máme v tomto místě, využíváme k vycházce podél terasy, někteří k sestupu po trailu kousek do hloubky, dochází samozřejmě i k nákupu suvenýrů. Uteklo to jako voda a my pokračujeme dál. Zastavujeme na vyhlídkách Mather Point, Yaki Point, Grandview Point, Moran Point a Lipan Point. Na vyhlídce Desert View se s Grand Canyonem rozloučíme a vyrážíme podél nedalekého kaňonu Little Colorado do malé osady Cameron.

Grand Canyon

Grand Canyon

FOTO: Archiv

Celá oblast, kde se budeme nyní pohybovat, patří k rezervaci Navažských indiánů. U silnice se objevují dřevěné stoly a stánky, kde indiánské ženy nabízejí ručně vyrobené šperky a upomínkové předměty. Petr znalý místních poměrů nás ale vede do Cameronu, kde se nachází asi největší obchod s těmito suvenýry. „Pozor, ne vše je odtud, mnoho věcí je z Číny,“ zní rada. A brzy si ověřujeme, že byla pravdivá. I tak jsem asi nikdy neviděl tak veliký obchod s lokálními suvenýry. Po hodině odjíždíme se zásobou lapačů snů, bůžků kokopelli, štírů zalitých v pryskyřici a náhrdelníků z místních tyrkysů.

Grand Canyon

Grand Canyon

FOTO: Michal Kužel America Tours

Krajina opět přešla do rezavo-rudé barvy a vévodí jí skalní útvary. Těsně před západem slunce dorážíme do Page, městečka v poušti nad přehradním jezerem Lake Powell. Náš hotel spravuje indiánská komunita, veškerý personál je tedy indiánský. Chvilku po příjezdu jsme v bazénu a probíráme zde plány na příští den. Dnes to byla zase paráda!!

Adios Grand Canyon

Adios Grand Canyon

FOTO: Archiv

Zítra nás čeká Monument Valley a jižní Utah!!

Autor: Michal Kužel America Tours