San Francisco si vás určitě získá svou neopakovatelnou atmosférou a naprosto unikátním charakterem. Jeho terén je velmi členitý a kopcovitý. Přijedete-li do San Francisca autem, stojí za to absolvovat okružní cestu vyhlídkovou silnicí 49 Mile Scenic Drive dlouhou 79 km. Čekají vás překrásné výhledy na město, záliv s plachetnicemi, mosty a pohledy na vzdálené hřebeny pohoří Sierra Nevada. Jedna z nejznámějších vyhlídek je na návrší Twin Peaks ve výšce 274 m. n. m. Za dobré viditelnosti se nám naskytne 360stupňové panorama metropole. 

San Francisco - cable car

FOTO: Jan Kužel America Tours

Město můžeme poznávat buď pěšky nebo místní veřejnou dopravou. Pěšky se pořádně zapotíte, vždyť město je vystaveno na 40 pahorcích a návrších, takže během cesty vyjdete a sejdete několik kopců. Můžete ale také využít originální historickou tramvaj, tzv. cable car, která jezdí na 3 linkách v délce 20 km, rychlostí kolem 15 km/h a místy překonává stoupání či klesání až 21%! O historii a současnosti cable car se dozvíte v Muzeu Cable car. Nikde jinde na světě se s takovýmto lanovkovo-tramvajovým systémem nesetkáte. Další alternativou poznávání města je ze sedla kola, půjčoven je dostatek.

San Francisco - Golden Gate Bridge

FOTO: Jakub Fučík America Tours

Asi nejznámější stavbou ze San Francisca je most Golden Gate Bridge postavený v roce 1937. Most měří 2,7 km, dva duté ocelové pilíře s rozpětím 1 280 m se zvedají do výšky 227 m nad hladinu zálivu, mostovka vede ve výšce 67 m nad vodou, speciální konstrukce odolá nárazům větru až 160 km/h. Most je natřen barvou tzv. International Orange (mezinárodní oranž), přičemž probíhá permanentní údržba nátěru. Z mostu, který má šest jízdních pruhů a chodník pro pěší a cyklisty, je strhující pohled na město, Alcatraz a Marin Headlands.

Ke slavným mostům se dále řadí dvoupatrový most Bay Bridge, který umožnil spojení s protějším Oaklandem a okolními kraji. Postaven byl v roce 1936, dlouhý je 13,6 km. Z hořejšího patra je pěkný výhled na siluetu malebného města.

San Francisco - Lombard Street

FOTO: Jana Jaderná America Tours

Nejklikatější ulice na světě“ - taková je přezdívka uličky Lombard Street  na kopci Russian Hill. Strmost stoupání byla zmírněna osmi ostrými zatáčkami, kolem nichž i po stranách upravených domů jsou krásně rozkvetlé zahrádky. Ze samotného vrcholku je velkolepý výhled na město i záliv.

Nejvyšším vrchem, který se zvedá nad zálivem, je Nob Hill . Noblesní čtvrť je proslulá přepychovými hotely, elegantními vilami, nejvyššími nájmy a nádhernými výhledy.

Nejpestřejší a nejrušnější část města je Chinatown (Čínská čtvrť), jejíž návštěvu ve dne či v noci si opravdu vychutnáte. A to doslova. Kromě mnoha obchodů s tradičním čínským zbožím je zde řada originálních restaurací s chutnými pokrmy. Panuje zde čilý obchodní ruch, vzduch je prosycený vůní čínské kuchyně a trhovci se snaží výkřiky upoutat pozornost.

Jestliže dostanete chuť na čerstvé domácí těstoviny, pizzu či pravé italské espresso, stačí zajít do čtvrti North Beach, které se přezdívá Little Italy (Malá Itálie). Početná španělsky mluvící komunita žije v District Mission. Zde můžeme ochutnat pikantní opravdovou mexickou kuchyni.

Nejvýznamnější obchodní čtvrtí, někdy přezdívanou „Wall Street západu“,  je Financial District (Finanční distrikt). Půjdeme-li ulicí Montgomery Street, uvidíme mnoho výškových budov, významné banky a obchodní firmy.  Pozornosti nám nemůže uniknout nejvyšší budova ve městě - Transamerica Pyramid, vysoká 260 m, ve tvaru jehlanu s hrotitou špičkou, v noci zářící teplým žlutým světlem. Má 48 pater.

San Francisco - Fisherman´s Wharf

FOTO: Zdenek Skřivánek

Pokrmy z ryb a ostatních mořských plodů můžete ochutnat v okolí přístaviště Embarcadero či na vyhlášeném Fisherman´s Wharf.  Mořské speciality tu nabízí mnoho italských restaurací a stánků. Atrakcí Pieru 39 jsou kromě obchůdků, restaurací a pouličních umělců umělé plovoucí plošiny, které slouží jako jeviště, na kterém se povaluje, vyhřívá a všelijak pošťuchuje několik desítek lachtanů. 

San Francisco

FOTO: Jana Jaderná America Tours

Znalci lodí ocení návštěvu muzea lodí u mola Hyde Street Pier, kde se nachází pěkná sbírka starých lodí. Ozdobou je loď Balclutha, která vyplula na moře v roce 1886.

Z Fisherman´s Wharf můžeme podniknout vyhlídkovou plavbu po zálivu a na ostrov Alcatraz,  vzdálený 1,5 km od pevniny. Ostrov sloužil v 50. letech 19. stol. jako vojenská pevnost na obranu zálivu, v roce 1907 byl přeměněn na vojenskou věznici, v letech 1934 – 1963 sloužil jako federální vězení s nejvyšší ostrahou. Nikdy v historii nebyl zaznamenám úspěšný pokus o útěk. Zajímavostí je, že vězení bylo vybaveno teplými sprchami, aby se vězni nemohli otužovat. Při útěku by proto jejich organizmus nepřekonal pobyt ve velmi studené vodě. 

San Francisco - Alcatraz

FOTO: Jan Kužel America Tours

Ukázku viktoriánských domků nalezneme v exkluzivní čtvrti Pacific Heights ve výšce 90 m nad městem či několik bloků na západ od Civic Center na náměstí Alamo Square, kde je nejvíce proslavená řada šesti takových domků, tzv. Painted Ladies či Six Sisters.  Výhledy z vršku náměstí, odkud lze spatřit i výškové budovy na Financial District,  jsou opět velkolepé. Pro svoji jedinečnost byla oblast zařazena do seznamu historických čtvrtí města a často se objevuje na pohlednicích, plakátech a dalších suvenýrech.

Jedním z největších městských parků na světě, který je často přirovnáván k newyorskému Central parku,  je Golden Gate Park s rozlohou cca 412 ha. Nejvíce vyhledávanou je upravená oblast v okolí Music Concourse s fontánami, platany a lavičkami. Bezplatné nedělní koncerty se konají v Spreckles Temple of Music. Oblíbená je též japonská zahrada Japanese Tea Garden  s pagodami a jezírky, tři muzea a botaniky jistě potěší Shakespearova zahrada, jejíž sbírka obsahuje až 150 druhů rostlin.

San Francisco

FOTO: Jan Kužel America Tours

Na sever od Golden Gate Park leží Presidio, původně vystavené jako pevnost na obranu zátoky a misie Mission Dolores. Dnes se jedná o svahy porostlé cypřiši a eukalypty, kde je velké množství cest a stezek pro turisty a cyklisty.

V souvislosti se San Franciscem je nutno zmínit též čtvrť Castro, kde žije komunita gayů a lesbiček. Tyto menšinové skupiny se zde těší svobodě, kterou by stěží hledali v jiných místech. Dokonce se tu každoročně v říjnu koná trh, jehož zisk je pak věnován gay komunitě. Můžeme zde také najít kino Castro Theatre, kam se vejde až 1 500 diváků. Budova z roku 1922 je nejzachovalejším filmovým palácem ve městě.

Autor : Irena Reiterová, America Tours