Zámek, který se nachází v západní Francii u městečka Les Trois-Moutiers, má za sebou velmi výživnou historii. Stavba obklopená jezírkem a travnatými loukami byla ve středověku dvakrát obsazená anglickými vojsky a během Velké francouzské revoluce podlehla drancování. Na počátku 18. století chtěl zámek zrekonstruovat vlivný obchodník z Paříže Francois Hennecart. Ke konci 19. století památka připadla baronu Lejeunu Edgarovi, který zde pořádal večírky.

Památku začala pohlcovat příroda.

Památku začala pohlcovat příroda.

FOTO: Profimedia.cz

Všechny snahy o záchranu zámku ovšem definitivně vyhasly v roce 1932, kdy celý interiér vyhořel a s ním i knihovna plná historických knih, tapisérií a maleb. Památka roku 1981 přešla do rukou novému vlastníkovi, který doufal v její obnovu. Nákladnost i rozsáhlost nutné opravy se ale ukázaly být až příliš komplikované, a tak zámek chátral dál a začaly se mu rozpadat věžičky a fasáda.

Kampaň je stále otevřená

Zdá se však, že příběh bude mít — jak je v pohádkách běžné — dobrý konec. Závěrem letošního října byla totiž spuštěna crowdfundigová kampaň, která si vytyčila cíl posbírat dostatek peněz na záchranu zámku. „Přemýšleli jsme o novém způsobu, jak zapojit lidi do zachování kulturního dědictví,“ uvedl pro CNN Travel zakladatel kampaně Romain Delaume. A tak se všichni přispěvatelé zároveň stali majiteli kdysi majestátní památky.

Turistům by se měl zámek otevřít koncem roku 2018 nebo začátkem roku 2019.

Turistům by se měl zámek otevřít koncem roku 2018 nebo začátkem roku 2019.

FOTO: Profimedia.cz

Do kampaně se zapojily tisíce lidí a zatím se vybralo kolem 750 000 eur, tedy bezmála 19,1 miliónu korun. Výzva ovšem zůstává otevřená i nadále. V dalších týdnech by se měl projekt pohnout dále. „Dalším krokem bude obstarat klíč a tisícům spoluvlastníků umožnit vstup do památky,“ uvedl Delaume.

Zámek v průběhu let už začala pohlcovat příroda, na ochozech bují keře a stromy rostou i na nádvoří. Podle Delauma je to už nyní součást historie, a proto bude důležité tento aspekt zapracovat a proti přírodě nebojovat. Podle současných odhadů by se mohl La Mothe-Chandeniers veřejnosti otevřít koncem příštího roku nebo začátkem roku 2019.