Do dolů se dá dostat pouze se zvláštním vládním povolením, které se podařilo získat před několika lety například fotografovi Michailovi Mišajnikovi. Ten v labyrintu chodeb strávil přes 20 hodin a také v něm přenocoval, což byla prý nejobtížnější část celého dobrodružství.

„Připadal jsem si vytržený z reality, tak hluboko pod zemským povrchem ztrácíte přehled o čase. Mimo to je dole strašně suchý vzduch a cítíte neustálou žízeň,“ řekl Rus pro Daily Mail.

Solný důl je z velké části uzavřený a nepoužívaný.

Solný důl je z velké části uzavřený a nepoužívaný.

FOTO: Profimedia.cz

Unikátní malby v dolu vznikly působením minerálu karnalitu a právě ony byly hlavním důvodem, proč se fotograf pod zemský povrch vydal. A to i přesto, že cesta nebyla stoprocentně bezpečná.

„Vždy může dojít k úniku nějakého plynu, třeba vodíku nebo metanu nebo i k sesuvu půdy. Nebezpečí je ovšem nezbytnou součástí takového dobrodružství a obzvlášť, když máte možnost podívat se na běžně nepřístupné místo,“ vysvětluje Mišajnik.

Za zbarvení stěn může karnalit.

Za zbarvení stěn může karnalit.

FOTO: Profimedia.cz

Dodává, že bezpečnostní opatření ovšem nebral na lehkou váhu a snažil se nezacházet ani zbytečně hluboko, aby se neztratil. Pokud se nechystáte zažádat si také o povolení ke vstupu, můžete si atmosféru psychedelického solného dolu užít alespoň skrze fotografie, které pořídil.