Skellig Michael hraje v irské historii a kultuře zásadní úlohu. Pozůstatky zdejšího klášterního komplexu pocházejí ze 7. století a díky nim se Skellig Michael dostal v roce 1996 na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Slávu původních osadníků ale v současnosti možná lehce zastiňuje právě Luke Skywalker. Britský deník The Telegraph s nadsázkou tvrdí, že Hvězdné války umístily ostrov na mapu — naráží tím na fakt, že na Skellig Michael začali ve velkém proudit turisté, aby se na jedno z vizuálně nejhezčích míst sci-fi ságy podívali.

Skellig Michael

Pozůstatky budov na ostrově. V pozadí ostrov Little Skellig.

FOTO: Profimedia.cz

Vzdálenost od pevniny si křesťanští osadníci vybrali záměrně, aby byli v dostatečné izolaci pouze s bohem. Mniši ostrov definitivně opustili ve 13. století, kdy se Skellig Michael stal poutním místem.

670 schodů na vrchol

Když byl ostrov ještě obýván křesťany, každé ráno museli sejít z vrcholku hory až k pobřeží, aby nachytali nějaké ryby. Cestu od moře dnes tvoří 670 kamenných schodů, které jsou přes tisíc let staré, a turistům se doporučuje dbát zvýšené opatrnosti.

Skellig Michael

Na vrcholek ostrova vede od moře 670 kamenných schodů.

FOTO: Profimedia.cz

Skellig Michael, kterému se říká také Great Skellig, je větším ze dvou hornatých ostrovů, které se nacházejí při jihozápadním pobřeží Irska v hrabství Kerry.

FOTO: Mapy.cz

Jeho menší bratříček se jmenuje Little Skellig. Ten je znám pro svou velkou ptačí populaci, kterou tvoří například papuchalkové či kormoráni. Pro turisty je na rozdíl od ostrova Skellig Michael nepřístupný.