Předprodeje letních dovolených ovlivňuje řada negativních faktorů, jako jsou uprchlíci, virové nákazy či teroristické útoky. V mnoha destinacích je situace nestabilní, ale cestovní kanceláře očekávají srovnatelné prodeje zájezdů jako v předchozích letech, pouze se změnou zájmu o vybrané destinace. To je nosná myšlenka, která vyšla ze středeční tiskové konference.

„Je důležité vzít v potaz, že již v tuto chvíli mají od mnoha zemí zpětnou vazbu, že kapacity začínají být naplněné. A nebude se to týkat jen hlavní sezóny v červenci a srpnu. Mnoho Čechů bude tyto měsíce trávit doma a na cesty se plánují vydat v květnu, červnu či září. Některé destinace však letos zažijí přetlak turistů a pro cestovní kanceláře bude extrémně složité, aby na poslední chvíli dokázaly zájemcům dovolenou zařídit,” uvedl na tiskové konferenci místopředseda ACK ČR Zdeněk Kříž.

Hlásí už i stop stavy

Destinacemi, o které je letos nejen ze strany Čechů obrovský zájem, jsou především Španělsko, Itálie, Řecko, Chorvatsko a Kypr – tedy ty destinace, které jsou obecně považovány za bezpečné.

V případě Řecka však ještě může být problémem příliv uprchlíků, který však nelze dopředu zcela odhadnout. I ten by však měl znamenat problém jen pro některá místa. Jako ty nejnaplněnější oblíbené destinace v tuto chvíli jmenoval Kříž Baleáry, Kanárské ostrovy či řecký ostrov Rhodos. Jsou už prý i hotely, které v tuto chvíli hlásí na některé termíny stop stavy – tedy úplnou zaplněnost.

„Výrazný pokles zájmu v předprodejích zažívají severoafrické destinace jako Egypt nebo Tunisko a zdrženlivější jsou Češi také k Turecku. Pokud bude během jara v těchto zemích klid, lze očekávat jejich výraznější prodej především během last minute období,” informoval tiskový mluvčí ACK ČR Jan Papež.

Číňané prý Rusy nenahradí

Řešila se i otázka incomingu zahraničních turistů do České republiky. Ač čísla turistů jednoznačně naznačují vzestup počtu čínských turistů do České republiky, předseda ACK ČR Viliam Sivek nadšení mírnil s tím, že čínští turisté zatím nedokážou nahradit ve svém významu ruské turisty, kteří utrácejí velké sumy a zůstávají v ČR déle. Průměrný čínský turista totiž zůstává jen v Praze a setrvá v ČR v průměru jen 1,7 dne.

Viliam Sivek

Předseda ACK ČR Viliam Sivek

FOTO: archiv Sivek Hotels

„Považuji za důležité říci, že ač je nárůst čínských turistů do ČR působivý, tak nejde o ty bohaté Číňany, kteří míří převážně do Paříže či Londýna, ale o ty běžné, kteří utrácejí méně a zatím se spíše učí cestovat. Jejich disciplinovanost tak není zrovna vysoká a pro hoteliéry může být velmi nelehké postarat se o jejich potřeby. Vždyť o tomto trhu zatím stále nevíme mnoho a pomalu ani netušíme, co jsou zvyklí dostávat k snídani. Musíme se naučit s nimi pracovat,” přidal svůj postřeh Sivek na tiskové konferenci.