O portugalském Portu se toho před několika lety uvádělo hodně. Obvykle se psalo o opuštěných ulicích města, velké ekonomické krizi a neudržovaných parcích. Jenže tato Čechy často ještě neobjevená destinace se podruhé nadechla.

Pomohli k tomu nejen cizinci, kteří si ve městě nakoupili byty, které často pronajímají turistům, ale právě i samotní turisté, kteří se sem naučili cestovat za vínem. A ačkoliv je portské považováno za víno starších, portské bary ukazují, že tomu tak ani v nejmenším nemusí být.

Centrum Porta i se světoznámým mostem

Centrum Porta i s proslulým mostem

FOTO: Jakub Kynčl, Novinky

„Náš nejprodávanější koktejl v létě je portské s tonikem a snítkou máty navrch. Používáme na něj bílé suché portské a ideálně i méně sladký tonic. Kopec ledu je samozřejmostí a máta pak koktejlu dodává čerstvé aroma.

Je to výborný způsob, jak využívat základní bílé portské, které by vás samo o sobě svou komplexností neohromilo, v podobném drinku však jeho chuť příjemně vynikne. Koktejl si objednávají mladší i starší, ale pravdou je, že nejvíc jej vypijí ti mladší,” řekl Novinkám Miguel, majitel jednoho z barů v centru Porta.

Za vínem do vinařských domů

A nejde jen o záležitost jednoho baru. Portotonic či ještě častěji Portonic dominuje co do koktejlů všem portským barům.

„Kdybychom ale porovnali, kolik lidí si dá Portonic a kolik sklenku nějakého rozlévaného portského, nedá se to porovnávat. Lidé sem jezdí za dobrým portským z celé Evropy a užívají si ho tu dosyta. Není tu tak draho a znáte to - jedna sklenka ještě nikdy nikoho nezabila. A co na tom, že obvykle nezůstane u jedné,” dodal se smíchem Miguel.

Výhled na Porto z vinařství Graham's

Výhled na Porto z vinařství Graham's

FOTO: Jakub Kynčl, Novinky

Nejsou to však bary, kde se soustředí největší davy, které přijely do slunného Porta za vínem. Všechny významné značky portského, které využívají hroznů z údolí kolem řeky Douro, mají totiž přímo ve městě rozlehlá zázemí, kde lidé mohou nejen detailně ochutnávat produkci jednotlivých vinařských domů, ale často také bydlet.

V Praze fotbal a pivo, v Portu fotbal a víno

Možností je přímo ve městě nepřeberně. Pokud byste však chtěli několik tipů, za zmínku stojí navštívit domy vinařství Cálem, velmi autentický dům Vasconcellos, značně komerční avšak informativní Sandeman, Offly nabízející párování portského a tapas a samozřejmě velmi známý dům Graham's, který ač obrovský, nabízí k ochutnání jedna z nejlepších portských vín vůbec.

A to, že leží na kopci stranou od centra, se stává výhodou hned poté, co se svými sklenkami dosednete na terasu s úchvatným výhledem na město.

Za archivním portským jezdí do Porta mnoho turistů. Některé lahve však už dnes ochutnat nemůžete...

Za archivním vínem jezdí do Porta mnoho turistů. Některé lahve však už dnes ochutnat nemůžete...

FOTO: Jakub Kynčl, Novinky

Ale nejen vínem živ je člověk. Ač tato věta v Portu trochu ztrácí smysl, město nabízí daleko víc než jen kvalitní vína.

Pokud se vám naskytne možnost zajít na místní fotbalovou ligu, měli byste vědět, že fanoušci Boavisty Porto a FC Porto se nemají navzájem ani trochu rádi, a tak byste to zejména v zápasové dny neměli přehánět se šálami a dresy těchto týmů, pokud nechcete zabřednout do zbytečných konverzací s ovíněnými fanoušky.

Přímé lety

Na své si v Portu mohou přijít i fandové kvalitní hudby. V Portu totiž v roce 2005 otevřeli budovu, která by byla výjimečná v jakémkoliv evropském městě. Casa da Música, za jejímž designem stojí nizozemský architekt Rem Koolhaas, je splněným snem snad každého milovníka hudby.

Tato stavba sdružuje hned několik velmi moderně ozvučených sálů a může zde probíhat několik koncertů současně. A ač místní neotřelému designu budovy dlouho nemohli přijít na jméno, teď už ji berou za svou.

Budova Casa da Música

Budova Casa da Música

FOTO: Jakub Kynčl, Novinky

Hlavním blokem, který stál mezi návštěvami Porta a českými turisty, byla absence přímého letu.

Ty spustily koncem května ČSA a při troše hledání a včasné koupi vyjde letenka i na méně než pět tisíc korun.

Azulejo - keramické dlaždičky zdobí téměř každé místo Porta. I hlavní nádraží...

Azulejo - keramické dlaždičky zdobí téměř každé místo Porta. I hlavní nádraží...

FOTO: Jakub Kynčl, Novinky

Levné ubytování a dostupné restaurace

A jak je to v Portu s cenami ubytování a restaurací? Částky za ubytování mohou českého turistu příjemně překvapit. Sehnat maličký byt v úplném centru Porta s výhledem na řeku lze bez větších potíží i za 50 euro na noc.

Pokud se usídlíte dále od centra, můžete ještě trochu ušetřit. Běžné hotely jsou samozřejmě o něco dražší.

Tyto stařičké tramvaje jsou jedním ze symbolů Porta a zdobí velké množství fotek, které si turisté odvezou.

Tyto stařičké tramvaje jsou jedním ze symbolů Porta a zdobí velké množství fotek, které si turisté odvezou.

FOTO: Jakub Kynčl, Novinky

A restaurace? V místních hospůdkách se nasytíte bez potíží za 10 euro i se sklenkou portského či piva. U luxusnějších restaurací počítejte s účtem kolem 30 eur na osobu.

A abychom nezapomněli, ač se může zdát trochu zvrácené cestovat do Porta a dát si tam pivo, zkuste najít hospodu s točeným značky Super Bock. Možná budete velmi příjemně překvapeni...