Obě budovy mají podobný účel, rozdílné jsou svým architektonickým pojetím. Dům přírody je z přírodních materiálů, dřeva a kamene, budova jeskyní je moderní, ze skla, betonu a železa.

Punkevní jeskyně jsou propojené se dnem propasti Macochy, známé jsou svou krápníkovou výzdobou i podzemní plavbou a ročně je navštíví téměř 200 000 turistů. Tvůrcem jejich nové vstupní budovy za 48 miliónů korun jsou architekti Gustav Křivinka a Aleš Burián. Vytvořili například brněnský AZ Tower, jenž je se svými 111 metry nejvyšší budovou v ČR.

Stejně jako u tohoto a dalších projektů použili architekti i u budovy jeskyní nejmodernější řešení. „Novou budovu podpírají zešikmené kovové sloupy. Jako zdivo je použit pohledový beton, který je protiváhou vápencovým skalám v úzkém Pustém žlebu, kde se do podzemí vstupuje. Jejich obraz by se měl odrážet ve sklech objektu," řekl vedoucí správy jeskyní Jiří Hebelka. S otevřením budovy počítá 1. září.

Rovnou střechu objektu by měla pokrývat tráva. Původní prvorepubliková budova se musela strhnout. Hebelka zdůraznil, že také ve světě se stále častěji stavějí budovy pro turisty u jeskyní podle odvážných návrhů a z nejmodernějších materiálů. Například před jeskyní v Niaux ve Francii slouží jako zázemí pro turisty budova pokrytá plechem, který nechali její tvůrci záměrně zrezivět.

Ze dřeva a kamene

Zcela jinak bude pojat Dům přírody, jenž vzniká u hotelu Skalní mlýn, tedy jen dva kilometry od vstupu do Punkevních jeskyní. Architekt Pavel Pekár vsadil na klasické materiály – kámen a dřevo. Stavba má vyjít asi na 86 miliónů korun.

„Předpokládáme, že tak lépe zapadne do krajiny. Samozřejmostí je mnoho ekologických řešení spojených s vytápěním nebo používáním užitkové vody," řekl dnes vedoucí správy Chráněné krajinné oblasti Moravský kras Leoš Štefka.

S otevřením objektu s výstavou o krasu se počítá již v červnu. Turistům má expozice vysvětlit, proč je Moravský kras chráněný. Projekty v obou případech spolufinancuje EU, která uhradí až 85 procent nákladů. Zbytek doplatí stát.

Domy přírody by měly postupně vzniknout ve všech národních parcích a chráněných oblastech v zemi. Podle ekologů je nutné lépe vysvětlovat turistům, jak lze tyto výjimečné oblasti chránit.