Oblast solného jezera Šot Djerid má výrazně načervenalou barvu díky vysokému obsahu železa v zemi. Právě tento faktor způsobuje, že některé části solných plání vypadají jako povrch planety Mars.

Takto vypadá jezero v létě, když je zcela vyschlé.

Takto vypadá jezero v létě, když je zcela vyschlé.

FOTO: Profimedia.cz

„Šot Djerid je oblíbenou turistickou atrakcí, protože je zde při vyšších teplotách často k vidění fata morgana. Pro místní je pak silnice, která jezero protíná, šancí k tomu vydělat si nějaké peníze. Prodávají drobné občerstvení, a také pouštní růže, které v Tunisku seženete skoro všude a jsou velmi levné,” rozpovídal se místní průvodce Abdel.

Šot Djerid

Šot Djerid svou tvář v zimě zcela mění.

FOTO: Jakub Kynčl, Novinky

„Solné jezero zabírá bezmála sedm tisíc kilometrů čtverečních a sůl z něj je opravdu extrahována. V zimě, kdy se jezero částečně naplní vodou, jsou z okrajů sbírány části solné krusty. Samozřejmě s pokrokem průmyslu se k soli dostáváme už více cestami,” dodal Abdel.

Šot Djerid

Jakmile je v jezeru trochu vody, krajina dostane okamžitě úplně jiný ráz.

FOTO: Jakub Kynčl, Novinky

Pokud se vám zdá, že je vám jezero Šot Djerid povědomé, možná jste jen nadšený fanoušek Hvězdných válek a správně si pamatujete, že tato oblast znázorňovala v této legendární filmové sérii pouštní planetu Tatooine.