Britská cestovní asociace zaznamenala v poslední době výrazně větší poptávku po lyžařských helmách, půjčovaných i kupovaných, při cestách do lyžařských destinací v Alpách. A poptávka po helmách je i v České republice.

„Naše půjčovna nabízí helmu ke kompletnímu vybavení gratis, abychom tak podpořili bezpečnost. Často k nám ale přijdou kompletně vybavení lidé právě jen pro tu helmu. Lidé se už chrání, jen zřídkakdy vidíte na sjezdovce někoho bez helmy. Máme okolo 150 helem a každý den jich vypůjčíme zhruba 120 až 130,” řekl Novinkám Peter Cibulka ze Skiareálu Špindlerův Mlýn.

Adrenalinové sporty vyžadují přiměřenou ochranu lidského těla.

Adrenalinové sporty vyžadují přiměřenou ochranu lidského těla.

FOTO: Profimedia.cz

Proč se lidé začínají svědomitěji chránit? Svoji roli v tom podle britského deníku Daily Mail dost možná sehrálo i vážné zranění sedminásobného vítěze Formule 1 Michaela Schumachera. Ten se udeřil hlavou do skály a nebýt helmy, jeho vyhlídky na přežití by byly zřejmě téměř nulové. Ač Schumacher více než měsíc po nehodě leží stále v kómatu, helma mu dala aspoň šanci.

Nebezpečí jízdy bez helmy také jasně zdůraznil nedělní pád české olympioničky Šárky Pančochové, které se nevydařil skok a ona tvrdě narazila hlavou do zpevněného sněhu. Zatímco třiadvacetiletá Pančochová odešla z nehody jen lehce otřesená, helma splnila svou roli, křupla a je na odpis.

Helma zachránila Šárce Pančochové zdraví.

Helma zachránila Šárce Pančochové zdraví.

FOTO: Sergej Grits, ČTK/AP

V Evropě jsou už ale i taková místa, kde jsou helmy povinností. Tedy aspoň pro děti. V Rakousku a Itálii nesmí děti bez helmy vůbec na sjezdovky. A ve Švýcarsku se podle statistik chrání helmou 76 procent všech lyžařů.