Poměrně dobré lyžařské podmínky jsou například nedaleko Prahy, v Chotouni mají 40 až 60 centimetrů sněhu a po hlavní sjezdovce zprovoznili rovněž dětský areál. Zalyžovat si lze také na Šumavě, kde noční mráz umožnil vyrobit dostatečné zásoby technického sněhu. Zlepšila se situace na Zadově, trvale dobrá je podle provozovatelů také ve skiareálu Lipno.

V šumavských areálech v Plzeňském kraji se však lyžařské podmínky zhoršují, za poslední dva týdny se mohlo zasněžovat jen dvě noci. V provozu je pět středisek, čtyři na Železnorudsku a jeden v Kašperských Horách. Nejlepší podmínky hlásí největší šumavský areál Špičák.

Za sněhem do Krkonoš či Krušných hor

Celkem asi 20 kilometrů tratí s průměrně 30 centimetry sněhu nabízí krkonošský SkiResort Černá hora – Pec pod Sněžkou. Solidní podmínky jsou rovněž v Harrachově, kde je v provozu 80 procent areálu.

Čtyři sjezdovky jsou otevřené na Klínovci, největším areálu v Krušných horách. Lyžuje se rovněž na Božím Daru, ale níže umístěné areály na zahájení sezóny stále čekají. Z lyžařských středisek Ústeckého kraje se zatím jezdí jen v Zadní Telnici na Ústecku.

Od čtvrtka kvůli nedostatku sněhu omezil provoz liberecký sportovní areál Ještěd. Podle slov ředitele areálu Jana Svatoše se lyžuje už jen na sjezdovce F10. Provoz chce areál udržet až do neděle – co bude dál, zatím není jasné. Kvůli nedostatku sněhu se na sjezdovkách objevují vydřená místa v Rokytnici nad Jizerou.

Málo sněhu, nižší cena skipasu

Podmínky pro lyžování se zhoršují také v Pardubickém kraji. Zimní areály omezují rozsah sjezdových tratí, některé to kompenzují nižšími cenami. V nejbližších dnech se zlepšení nedá očekávat, řekli provozovatelé středisek.

V Olomouckém kraji má nejlepší podmínky nejvýše položené středisko Ovčárna na Pradědu. V areálu leží 70 až 85 centimetrů přírodního sněhu. Většina ostatních lyžařských resortů v tomto kraji se podobně jako jinde zaměřuje na udržení hlavních sjezdovek, ostatní služby musely omezit.

O víkendu se bude i přes oblevu lyžovat v některých areálech ve Zlínském kraji. Někteří provozovatelé ale zvažují, že po neděli provoz přeruší a střediska opět otevřou, až se ochladí.

Podmínky nejsou dobré ani v Beskydech. Například areál v Mostech u Jablunkova na Frýdecko-Místecku už počátkem týdne musel přerušit provoz. Na Vysočině budou otevřeny asi jen čtyři sjezdovky. Na jižní Moravě se i přes teplé počasí lyžuje v Olešnici na Blanensku a v Němčičkách na Břeclavsku.

Ještě hůře jsou na tom vzhledem k nedostatku přírodního sněhu běžkaři. Na Šumavě byly stopy upravované naposledy 13. prosince, od té doby sníh nepadal. „Dá se trochu jezdit kolem Gerlovy Hutě,“ řekla ve čtvrtek Martina Najmanová ze železnorudského infocentra. V Jeseníkách jsou udržované jen trasy mezi Ovčárnou a Švýcárnou a kolem Paprsku.