"Veškeré zprávy a dobové záznamy z období 50. let jsou ručně psané. Ten z února 1952 je významný v tom, že zachycuje zprávu přenesenou na palubu letadla přes palubní vysílačku. Královna matka tehdy vyjadřovala soustrast nad smrtí krále Jiřího VI.," popisoval Novinkám dramatické chvíle britského impéria průvodce muzea aerolinek British Airways Jim Davies.

Letové záznamy jsou kouzelná věc. V muzeu aerolinek British Airways si můžete prohlédnout třeba i jaké menu se královně Alžbětě servírovalo na palubě.

Letové záznamy jsou kouzelná věc. V muzeu aerolinek British Airways si můžete třeba prohlédnout i jaké pokrmy se princezně Alžbětě servírovaly na palubě.

FOTO: Jakub Kynčl, Novinky

"Letový záznam psaný pilotem jasně ukazuje, že Alžběta II. vstupovala na palubu jako princezna, ale na konci letu již vystupovala prakticky jako královna, protože se mezitím rada usnesla, že právě ona bude nastupující panovnicí. Proto je konec letu označen velkou královskou korunou. Samotná korunovace proběhla až 2. června 1953," pokračoval Davies.

Jejímu Veličenstvu královně: Všechny mé myšlenky a modlitby jsou s tebou. Mamka, Buckinghamský palác

"Jejímu Veličenstvu královně: Všechny mé myšlenky a modlitby jsou s tebou. Mamka, Buckinghamský palác"

FOTO: Jakub Kynčl, Novinky

Když se princezna Alžběta s princem Filipem dozvěděli o smrti Jiřího VI., okamžitě ukončili cestu, nasedli do letadla a zamířili zpět do své vlasti. Zpráva, kterou dostala 25letá princezna od své matky na palubu, byla jasná, strohá a dojemná: "Všechny mé myšlenky a modlitby jsou s tebou. Mamka, Buckinghamský palác."

Na letišti pak už na Alžbětu čekal britský premiér Winston Churchill, aby jí kondoloval.

Pětadvacetiletá Alžběta vychází z letadla na počátku února 1952. V té době bylo již rozhodnuto o tom, že právě ona bude novou britskou panovnicí.

Pětadvacetiletá Alžběta vychází z letadla na počátku února 1952. V té době bylo již rozhodnuto o tom, že právě ona bude novou britskou panovnicí.

FOTO: Jakub Kynčl, Novinky

Ačkoliv se muzeum nachází uvnitř sídla aerolinek British Airways a slouží ve společnosti zejména jako cenný zdroj historických informací, může se do něj podívat i člověk takříkajíc "z ulice". Uvidí zde modely mnoha letadel, historické uniformy či třeba i artefakty z letounů Concorde. Nutné je však domluvit si svou návštěvu dopředu buď telefonicky, přes e-mail či poštou. Kontakty na muzeum najdete ZDE.