Pod názvem Kilauea se v havajštině skrývá více významů. Jeden z nich by se dal popsat jako "rozpínání se", což by sopku na havajském ostrově Big Island trefně vystihovalo, protože je bez delších přestávek aktivní už 30 let. A v produktivitě žhavého magmatu rozhodně nezahálí.

Havajská soptící chlouba Kilauea je vysoká 1247 metrů.

Havajská soptící chlouba Kilauea je vysoká 1247 metrů.

FOTO: Profimedia.cz

Líně se táhnoucí oranžovo-rudá láva hřeje a pálí skoro i při pouhém pohledu. Našedlá mlha a kouř jen zvýrazňují její pestrý odstín. Miles Morgan, fotograf z amerického Oregonu, zachytil vše, co doprovází proces, kdy se tekoucí lávě postaví do cesty chladné vlny Tichého oceánu. Sám fotograf všemu přihlížel z černých, již ztvrdlých, pozůstatků sopečné činnosti Kilauei.

Život ohrožující hmota na pohled připomíná karamel.

Život ohrožující hmota na pohled trochu připomíná karamel.

FOTO: Profimedia.cz

Běžní turisté musí dodržovat velmi přísná bezpečnostní opatření, která souvisí s nebezpečnými plyny, jež sopka vypouští. Často jsou některé trasy v okolí aktivních míst zcela uzavřené kvůli vysoké koncentraci jedovatých plynů. Cestovatelé se sice běžně nedostanou do takové blízkosti nebezpečně rozpálené hmoty jako Morgan, i tak je však zážitek jen těžce přenositelný.

Zvídavé turisty mohou často i ve vzdálenosti několika desítek metrů od břehu ohrožovat ztuhlé kusy lávy, které občas vylétnou z vody poté, co se v ní ochladí. I proto jsou bezpečnostní opatření na havajském ostrově Big Island, kde se Kilauea nachází, velmi přísná.

Miles Morgan zvěčňoval průtok lávy do oceánu přímo na břehu. Při focení se musel poprat s hustým kouřem.

Miles Morgan zvěčňoval průtok lávy do oceánu poněkud riskantně přímo na břehu. Při focení se musel poprat s hustým kouřem.

FOTO: Profimedia.cz

Nicméně i zážitek zprostředkovaný skrze sérii Morganových snímků je ohromující. Ať už člověk pozoruje obrázky tvořené ve dne, či ty vzniklé za šera.