Za poslední půlstoletí začali lidé všeobecně přibírat na váze. Obyvatelé ostrovního státu Samoa patří navíc k nejobéznějším národům světa. A protože spotřeba paliva u letadel nezávisí na obsazenosti sedadel, ale na váze jednotlivých cestujících, rozhodly se to polynéské aerolinky Samoa Air promítnout v určování cen letenek.

 FOTO: David Ryneš, Yahoo Maps

Už při objednávce letenky cestující uvede kromě dalších údajů také svoji váhu a hmotnost zavazadla. Podle těchto hodnot se vypočítá cena letenky. Za kilogram zaplatí pasažéři různou sazbu podle délky letu. Nejnižší cena začíná na jednom dolaru, v přepočtu tedy na dvaceti korunách za kilo. Letecká společnost Samoa Air označuje tento způsob cestování za nejspravedlivější. Mimo jiné se vyplatí například rodinám s malými dětmi.

Trend budoucnosti

Podle analytiků lze předpokládat, že se ke strategii Samoa Air přidají i další letecké společnosti. Už dlouho se totiž o tomto způsobu určování cen letenek diskutuje. Některé americké aerolinky účtují obézním cestujícím, kteří se nevejdou na jedno sedadlo, dvě letenky. Samoa Air využívá pouze malá letadla s kapacitou přibližně 12 pasažérů. Na jejich spotřebě je pak nadváha cestujících velmi znát.

Šéf Samoa Air Chris Langton doufá, že opatření, které aerolinky zavedly, bude podporovat zdravější životní styl a zvyšovat povědomí o obezitě.