Místy už prošlapaná betonová klávesnice je zapuštěná v trávníku v centru ruského města Jekatěrinburg. Od roku 2005 je jednou z turistických zastávek. Instalaci s 86 betonovými klávesami vytvořil ruský umělec Anatoly Vyatkin. Jednotlivé klávesy jsou poskládány ve stejném pořadí jako na reálné počítačové klávesnici. Každé betonové „tlačítko“ nese jak písmenka klasické abecedy, tak i znaky azbuky.

V Jekatěrinburgu je zvláštních turistických atrakcí více. Spousta z nich ale na rozdíl od obří klávesnice není veselá. V jižní části města se nachází hřbitov Širokaja Rečka, kde jsou pohřbeni příslušníci zdejších mafiánských rodin, z nichž někteří jsou na svých náhrobcích vyobrazeni v životní velikosti. V 90. letech minulého století byl Jekatěrinburg proslulým centrem ruského zločinu.

Zajímavost: V letech 1924 - 1991 se Jekatěrinburg jmenoval Sverdlovsk po bolševickém vůdci Jakovu Sverdlovovi. Právě ten vydal v červnu 1918 během občanské války rozkaz k postřílení carské rodiny Mikuláše II. z rodu Romanovců. V místě, kde k tragédii došlo, dnes v Jekatěrinburgu stojí Chrám na krvi.
Budova Chrámu na krvi připomíná násilné vyvraždění carské rodiny postréty jejích příslušníků.

Budova Chrámu na krvi připomíná násilné vyvraždění carské rodiny portréty jejích příslušníků.

FOTO: Profimedia.cz

Dnes je ruské město Jekatěrinburg domovem téměř 1,5 miliónu lidí a jeho zvláštností je mimo jiné to, že jeho polovina leží na území Evropy a druhá už spadá do oblasti Asie. Ve městě funguje osm významných univerzit, je důležitým centrem těžkého průmyslu i dopravním uzlem, protože tudy vede frekventovaná Transsibiřská magistrála.