Nejvhodnější dobou pro návštěvu unikátních římských památek je pravděpodobně jaro nebo podzim, protože v nejvytíženější době – v létě, je kupříkladu v Perge dosti nesnesitelné horko, ve kterém se není před sluncem kde schovat. Druhá výhoda je v tom, že zde bude méně návštěvníků, a tudíž větší klid na samotnou prohlídku.

Kdysi velmi bohaté město Perge se nachází severo-východně od města Antalye, přibližně 20 minut cesty. Město vzniklo v roce 1000 př. n. l., kdy ho osídlili Řekové. V roce 188 př. n. l. ho však dobyli Římané a z této doby se také dochovala většina památek. Jako nejpozoruhodnější v celém městě byl zřejmě vodovod, který město hojně protkával. Část se zachovala dodnes, ovšem bez vody.

Zbytky města každoročně navštíví tisícovky turistů.

Zbytky města každoročně navštíví tisícovky turistů.

FOTO: Ondřej Kořínek, Novinky

V bývalém městě probíhá oprava jedné z věží, která se tak možná do budoucna stane lépe přístupná. Jak uvedl náš průvodce, v Turecku trvají opravy památek až pět let, zato výstavby hotelů zde s nadsázkou zaberou tři měsíce. Svědčí o tom také fakt, že část města není vykopána.

Část zachovalého vodovodu ve městě.

Část zachovalého vodovodu ve městě

FOTO: Ondřej Kořínek, Novinky

Ve starobylém městě jsou k vidění dvoje lázně s vodovodním systémem, zbytky hradeb, malých světniček nebo basilika. Vstupné přepočtené na české koruny je asi 200 Kč.

Komu zůstanou síly na další výlet, může navštívit nedaleké historické divadlo ve městě Aspendos. Za poplatek přibližně 130 Kč můžete shlédnout dochovaný římský amfiteátr, o němž někteří tvrdí, že je nejzachovalejším na světě.

Starobylé divadlo v Aspendosu.

Starobylé divadlo v Aspendosu

FOTO: Ondřej Kořínek, Novinky

Divadlo, které pojalo několik tisícovek diváků, má v dobrém stavu jak hlediště, tak jeviště. Čas od času ještě hostí koncerty nebo různá představení, většinou ale zájemci navštěvují nedaleké moderní divadlo.

Starobylé divadlo v Aspendosu.

Starobylé divadlo v Aspendosu

FOTO: Ondřej Kořínek, Novinky

Kdybyste přeci jenom měli unavené nohy je možnost se nechat před divadlem za 10 eur  (260 Kč) povozit na velbloudech. Pozor ovšem na fotografování bez zaplacení. Reálně hrozí, že budete muset fotky smazat, nebo dokonce odevzdat paměťovou kartu.

Zbytky akvaduktu kousek od divadla v Aspendosu.

Zbytky akvaduktu kousek od divadla v Aspendosu

FOTO: Ondřej Kořínek, Novinky

Komu naopak nohy dovolí, může se vypravit do okolí, kde lze nalézt zbytky mohutného akvaduktu a jiných římských staveb, které ovšem nejsou nijak značené a jsou tak určené pro odvážnější cestovatelé.