Děti si tady mohou pohladit i osla, jenž se hlasitým hýkáním dožaduje pozornosti.
Majitelé denně zpracovávají ze sto litrů mléka deset kilogramů sýrů a jedním dechem přiznávají, že jejich sýrárna mezi horskými pastvinami je i turistická atrakce. Na zimu se vždy i s krávami přestěhují do městečka v údolí.

Horský sýr z vrcholu Pradel se dělá ručně.

Horský sýr z vrcholu Pradel se dělá ručně.

FOTO: Jana Hanušková, Právo

Sýr nabízejí i při výstupu k chatě Nino Pernici. Nejznámější trentinský sýr, podobný parmazánu, trentigranu, ale vyrábějí jen v určitých oblastech. My jsme si granu nakonec koupili v obchodě s typickými produkty provincie.

Putovní úly

Pod hradem Belfort u Andala se zase Čech Miroslav stará o šest set včelstev. Stačí na to s majitelem sami dva, řada úlů je cestovních, a tak když je třeba opylovat například jabloňové sady v údolí Valle di Non, zamíří s nimi o pár kilometrů dál.  Ve vlastním obchůdku mají medy lesní, akátové, pampeliškové, s příchutí vřesu, eukalyptu, pomeranče. Prostě podle toho, co zrovna v okolí kvete.

„Včelařem byl můj dědeček, já se tomu věnuji už dvacet let, celou dobu, co jsem v Itálii. Po takové době už poznáte, jaký med zrovna stáčíte. Rozhodně nepoužíváme umělá dochucovadla,“ říká Míra s tím, že z jednoho včelstva mají ročně tak třicet až padesát kilogramů medu.

Přírodu, její plody umějí lidé v Trentinu využít i jinak. Stávají se součástí třeba chutných likérů a pálenek, tak jak je dělá lékárna v Pieve u jezera Ledro.

Až do minulého roku v ní lidé nakupovali v tradičně vybavených prostorách. Staré dřevěné regály, které pamatují působení ještě prvního majitele v roce 1855, dnes už slouží jen jako součást soukromého muzea rodiny Foletto.

Rodina Foletto vyrábí své pálenky už 150 let.

Rodina Foletto vyrábí své pálenky už 150 let.

FOTO: Jana Hanušková, Právo

K vidění jsou tu staré herbáře, nejrůznější lisy na tablety, roztodivné injekční stříkačky, dokonce stroj, na němž se z plátna řezaly onuce, nezbytné vybavení každého vojáka hlavně za první světové války. Nechybějí ani kotle na destilaci lihu a esencí. Moderní verze pro přípravu skvělých likérů je pak ukryta ve sklepě. Pan lékárník vždy říká, že je právě v laboratoři.

V ní se týden fermentuje ovoce a lesní plody, jež se přidávají do nealkoholických sirupů i do pálenek. Třeba vyhlášené jahodovo-malinové Pico Rosso má až 61 % alkoholu. Nejlépe se ale prodává peprmintová pálenka, která zůstává ve své přírodní, průhledné formě. Běžně se dobarvuje do zelena.