Komplex jeskyně Mlynky čítá celkem 45 kilometrů chodeb. Je přístupná, ale kromě zkušených speleologů si v ní pravděpodobně nikdo neporadí, uvedl list Daily Mail.

Pokud se chce někdo dostat do hlavních a nejzajímavějších částí, čeká ho nejprve spuštění lanem do hluboké jámy a náročné několikahodinové plazení úzkými chodbami. To opravdu není zábava pro každého. Fotograf a dobrodruh Oleg Grigorev, který pořídil  nádherné snímky, to však zvládl - avšak jen díky doprovodu přátel jeskyňářů.

Jeskyně nabízí i místa, kde se dá nerušeně odpočívat a jen se kochat.

FOTO: fotobanka Profimedia

K týmu speleologů se připojil v březnu. Během tříhodinového pomalého postupování úzkými tunely si skupina musela dávat pozor, aby se krystalů sádrovce nedotýkala - poškodit je totiž může i sebemenší kontakt.

Při nasvícení vydává jeskyně Mlynky i takto vypadající červené, žluté i bílé paprsky, které se odrážejí od stěn a příslušně osvětlují prostor.

FOTO: fotobanka Profimedia

Jeskynní duha

Poté by krystaly už zdi tak krásně nezdobily a ani neodrážely světlo. Jeskyně Mlynky by tak ztratila podstatnou část svého kouzla. "Připadalo mi to jako svítání na Marsu," popsal Grigorev.

Speleolog na jeskynní římse si i v této pozici může vychutnávat krásu okolí, když si dává pozor.

FOTO: fotobanka Profimedia

Uvedl, že aby se dostali na místo, kde mohli strávit noc, museli se vyčerpávajícím způsobem pohybovat složitě přes nebezpečné prohlubně, prach a písek, kterého měli doslova plné zuby, avšak nelituje, stálo to podle něj za to. Na místo se hodlá opět vrátit.

Kvůli takovým obrázkům se Oleg Grigorev do sádrovcové jeskyně spustil. Pohled na jeskynní patro připomíná hvězdnou oblohu.

FOTO: fotobanka Profimedia

Do jeskynního komplexu Mlynky se lze vypravit s pomocí turistických agentur, které pořádají pod dohledem speleologů výpravy do nitra. V jeskyních je stálá teplota 11° Celsia, vlhkost vzduchu se pohybuje mezi 84 až 100 procenty. Plazit se v ní lze ve speciální kombinéze a s helmou. Ceny se pohybují okolo 1785 až 3000 Kč za jednodenní a třídenní výlety.

Dovnitř nepustí osoby mladší 18 let, děti nad 15 let mohou jít jen v doprovodu rodičů. Výlet nedoporučují ani osobám s kardiovaskulárními chorobami, obézním lidem nebo klaustrofobikům.

 

FOTO: David Ryneš, Mapy.cz

Vliv na vzhled jeskynního komplexu má umístění pochodní. Mohou se pak tvořit pestré odstíny žluté, růžové, fialové a červené.

FOTO: fotobanka Profimedia